Trwa ładowanie...

Bolek i Lolek zablokowani na Youtube’ie. Złamano prawa autorskie?

Filmy o Bolku i Lolku były emitowane przez ostatnie kilka dni na kanale Studia Filmu Rysunkowych w Bielsku-Białej na Youtube’ie. Zawieszono ich emisję, ponieważ padły oskarżenia o łamanie praw autorskich przez studio.
Share
Bolek i Lolek zablokowani na Youtube’ie. Złamano prawa autorskie?
Bolek i Lolek zablokowani na Youtube’ie. Złamano prawa autorskie?Źródło: Youtube.com
dmqf3sh

Bolek i Lolek zablokowani Youtube’ie

Emisja filmów z udziałem Bolka i Lolka na youtube’owym kanale bielskiego studia została zawieszona po zaledwie kilku dniach. Powodem tego są oskarżenia o łamanie praw autorskich, jakie padły ze strony Marzeny Nehrebeckiej, córki i spadkobierczyni Władysława Nehrebeckiego, współtwórcy postaci.

Zarzuty pod adresem wytwórni pojawiły się na profilu poświęconym Nehrebeckiemu na Facebooku. - “Studio Filmów Rysunkowych nigdy nie nabyło kompletu praw do kontynuacji filmów bazujących na dorobku Władysława Nehrebeckiego. Teraz nielegalnie udostępnia je na Youtube” - czytamy w poście.

dmqf3sh

Co ciekawe, studio podpisało umowę z Youtube’em, dzięki czemu usunięto z serwisu kilka tysięcy nielegalnych kopii kreskówek. - Podpisanie umowy z YouTube’em pozwoliło Studiu Filmów Rysunkowych podjąć skuteczną walkę z nielegalnym rozpowszechnianiem naszych treści na tej platformie. Obecnie głównym celem naszego kanału jest promocja produkcji SFR, zarówno tej dawnej, jak i najnowszej – mówił pod koniec marca Andrzej Orzechowski, dyrektor studia. Potwierdzono także, że sprawą zajmą się prawnicy.

Na kanale SFR emitowano także “Reksia” oraz “Porwanie Baltazara Gąbki”.

Pierwsza kreskówka o przygodach Bolka i Lolka powstała w 1963 roku i miała tytuł “Kusza”. Pomysłodawcą bajki i autorem wizerunku postaci był nieżyjący już Władysław Nehrebecki. Podkreślał, że rysując bohaterów, wzorował się na swoich synach. W ciągu 23 lat nakręcono ponad 180 filmów krótkometrażowych i 2 pełnometrażowe o Bolku i Lolku. Wszystkie powstały Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej.

dmqf3sh

Podziel się opinią

Share
dmqf3sh
dmqf3sh