Beata Tadla wspomina Mirosława Hermaszewskiego. "Spoczywaj w pokoju, Generale"

Beata Tadla żegna Mirosława Hermaszewskiego
Beata Tadla żegna Mirosława Hermaszewskiego
Źródło zdjęć: © AKPA | AKPA

13.12.2022 08:22, aktual.: 13.12.2022 08:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mirosława Hermaszewskiego żegna nie tylko wojsko i przedstawiciele polskiej nauki, ale sporo osób znanych z show-biznesu. O generale ciepło pisze Beata Tadla, która miała okazję kilkukrotnie przeprowadzać z nim wywiad. Dziennikarka nie kryje, że były to dla niej wyjątkowe spotkania.

Generał Mirosław Hermaszewski zmarł w wieku 81 lat. Smutną informację potwierdził w rozmowie z Wirtualną Polską europoseł Ryszard Czarnecki, który prywatnie jest zięciem Hermaszewskiego. Słynny kosmonauta zapisał się na kartach polskiej historii jako pierwszy i jak dotąd jedyny Polak, który odbył lot w kosmos.

Hermaszewski szkolił się na pilota myśliwca, tymczasem jego losy potoczyły się zupełnie inaczej. Lot, który wpłynął na całe jego późniejsze życie, odbył się 27 czerwca 1978 roku. Polak był członkiem załogi, która statkiem Sojuz-30 wystartowała tego dnia z kosmodromu Bajkonur.

Polska wówczas jako czwarta dołączyła do elitarnego grona państw - po Związku Radzieckim, Stanach Zjednoczonych i Czechosłowacji - które wyekspediowały swojego przedstawiciela na orbitę kosmiczną.

W latach 1983-1989 gen. Hermaszewski był prezesem Polskiego Towarzystwa Astronautycznego, a od 1998 do 2000 przewodniczącym Krajowej Rady Lotnictwa. Przez lata był dużą inspiracją dla kolejnych pokoleń pilotów, naukowców, a także dziennikarzy.

Ci szczególnie chętnie rozmawiali z Mirosławem Hermaszewskim nie tylko o zagadnieniach astronautyki, ale o jego nieprawdopodobnej, jak na rodzime warunki, historii. Jedną z dziennikarek, która miała okazję rozmawiać z generałem kilkukrotnie, jest Beata Tadla. Prezenterka wspomniała go w mediach społecznościowych, pisząc pod jego adresem kilka ciepłych słów.

"To zdjęcie zrobiłam w czasie pracy nad drugą książką. Dzieci były wniebowzięte:)Na drugim zdjęciu rakieta, którą Mirosław Hermaszewski narysował mi w kalendarzu tłumacząc zawiłości lotu w kosmos... Każde spotkanie było serdeczne, dziękuję za każdy wywiad. Spoczywaj w pokoju, Generale" - napisała na Instagramie.

Źródło artykułu:WP Teleshow
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (6)
Zobacz także