Anna Jantar mogła zostać gwiazdą Eurowizji. Padła ofiarą spisku
Anna Jantar miała wystąpić na festiwalu Eurowizji rok przed urodzeniem córki. Specjalnie na tę okazję przygotowała dwie piosenki. Ostatecznie nic z tego nie wyszło, bo jej kandydatura została utrącona.
Anna Jantar podbiła serca Polaków w 1973 r., kiedy w Opolu zaśpiewała "Najtrudniejszy pierwszy krok". Rok później wydała debiutancki album "Tyle słońca w całym mieście", który wywindował ją na muzyczny top. Zachód zachwycił się jej talentem na festiwalu Cisco'74 w Irlandii, na którym zajęła trzecie miejsce.
- Do dziś znałem dwie wokalistki o tak czystym głosie i takiej ekspresji. To Wiki Landrus i Nana Mouskouri. Tutaj poznałem trzecią. Jest nią Polka Anna Jantar - mówił jeden z jurorów Les Reed.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"The Voice Senior": Piotr Cugowski śpiewa w hołdzie zmarłemu uczestnikowi
Kolejnym etapem w międzynarodowej karierze artystki miał być udział w Eurowizji, która w 1975 r. odbywała się w Szwecji.
- Gdy pracowałam w Polskich Nagraniach, wielokrotnie słyszałam o propozycji złożonej Annie Jantar. Po konsultacji z Januszem Kondratowiczem (autor tekstów - red.) Jarek Kukulski i Ania postanowili przygotować dwie różne stylistycznie piosenki. Ostatecznie o wyborze utworu zdecydować miała komisja powołana przez Pagart (państwowa agencja artystyczna - red.) - cytowało dziennikarkę Annę Tomasik "Na Żywo".
Małżeński duet skomponował "Mój, tylko mój" i "Płynęliśmy zachwytem", ale żaden z tych utworów nie został poddany selekcji. Jak twierdzi źródło tygodnika, wszystko przez pewnego zawistnego i wpływowego dziennikarza. Miał swoją faworytkę na Eurowizję, wykonawczyni odpadła jednak w przedbiegach. Jedyne, na co było go podobno stać w tej sytuacji, to zablokowanie wyjazdu Anny Jantar.
To oczywiście tylko jedna z teorii, dla niektórych mocno fantastyczna. Faktem jest, że po raz pierwszy Polska zaistniała na Eurowizji dopiero 19 lat później za sprawą Edyty Górniak.
Gośćmi najnowszego odcinka "Clickbaitu" są Kamila Urzędowska (pięknie malowana Jagna z "Chłopów") oraz Jan Kidawa-Błoński (reżyser sequela kultowej "Różyczki"). Na tapet wzięliśmy też: "Kosa", "Horror Story", "Imago", "Freestyle", "Święto ognia" i "Tyle co nic", czyli najciekawsze filmy 48. festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Możesz nas słuchać na Spotify, w Google Podcasts, Open FM oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach.