Trwa ładowanie...
d1b0bjp

Ania, nie Anna

Najnowsze informacje
5.0
(2 głosy)
Oceń:
Netflix
Źródło: Netflix, fot: Netflix

"Ania, nie Anna" to kanadyjska produkcja oryginalna dostępna na platformie streamingowej Netflix. Historia jest oparta na powieści "Ania z Zielonego Wzgórza" autorstwa Lucy Maud Montgomery.

Ania, nie Anna – produkcja

Za produkcję serialu "Ania, nie Anna" ("Anne with an E") odpowiada Moira Walley-Beckett, która napisała scenariusz do takich produkcji jak "Breaking Bad", "Pan Am" czy "Pot i łzy". Pierwszy sezon "Ani, nie Anny" został udostępniony na kanadyjskim kanale telewizyjnym CBC w marcu 2017 roku. Na Netflix pojawił się w maju tego samego roku.

Odświeżona wersja przygód Ani Shirley tak spodobała się widzom, że postanowiono zrealizować drugi sezon "Ani, nie Anny", który został pokazany w lipcu 2018 roku. To jednak nie koniec niespodzianek – w marcu 2019 roku ruszyły zdjęcia do 3 sezonu "Ani, nie Anny".

Ania, nie Anna – opis fabuły

Maryla i Mateusz Cuthbert, rodzeństwo mieszkające na Zielonym Wzgórzu, postanawia wziąć chłopca z sierocińca, które pomoże im w codziennych obowiązkach. Tym bardziej że oboje robią się coraz starsi i coraz trudniej im sobie poradzić, szczególnie w pracy na polu. Mateusz, jadąc na stację, nie spodziewa się, że nastąpiła pomyłka – na peronie czeka na niego rudowłosa dziewczynka.

Skonfundowany mężczyzna zabiera Anię do domu, jednak Maryla nie jest zainteresowana przyjęciem dziewczynki. Nie tego oczekiwała! Choć Ania ma zostać odwieziona z powrotem do sierocińca, rodzeństwo (szczególnie Mateusz) dostrzega w niej kogoś, kto może całkowicie odmienić ich los. Marzycielska, rozkojarzona, a zarazem inteligentna i otwarta Ania wprowadzi niemałe zmiany nie tylko na Zielonym Wzgórze, ale w całej okolicy!

Ania, nie Anna – obsada

Obsada serialu "Ania, nie Anna" została dobrana bardzo dobrze, a postaci ciekawie rozpisane. Główną rolę dostała nieznana szerszej publiczności Amybeth McNulty, która idealnie odgrywa bohaterkę zaczerpniętą z powieści Lucy Maud Montgomery. Dotrzymują jej kroku Geraldine James i R. H. Thompson wcielający się w Marylę i Mateusza Cuthbertów. W porównaniu do książki dostali o wiele więcej czasu ekranowego, co pozytywnie wpływa na zrozumienie ich charakterów, nieśmiałości Mateusza i surowości Maryli.

Rola Rachel (Małgorzaty) Linde przypadła charyzmatycznej Corrine Coslo, która również w ciekawy sposób prowadzi swoją postać. Casting do "Ani, nie Anny" przebiegł pomyślnie również w przypadku młodych bohaterów serialu Netflixa – Lucasa Jade'a Zumanna jako Gilberta Blythe'a i Dalili Beli jako Diany Barry.

Ania, nie Anna – ciekawostki

  • Do roli Ani przesłuchano 1800 dziewczynek, zanim Amybeth McNulty dostała angaż;
  • Niektóre ujęcia serialu były kręcone na Wyspie Księcia Edwarda, jednak większość zdjęć powstała w studiu w Ontario;
  • Piosenkę do "Ani, nie Anny", którą słyszymy na początku, nagrał zespół The Tragically Hip. Jest to "Ahead by the century";
  • Serial "Ania, nie Anna" otrzymał nagrodę od Amerykańskiej Gildii Reżyserów Filmowych. Był również nominowany do nagrody Teen Choice i GLAAD Media;
  • Tytuł każdego odcinka pierwszego sezonu "Ani, nie Anny" to cytat zaczerpnięty z powieści Charlotte Bronte "Jane Eyre";
  • R. H. Thompson i Ian D. Clark grali razem w serialu "Droga do Avonlea" emitowanym w latach 90. XX wieku;
  • W openingu "Ani, nie Anny" pojawiają się cytaty z "Ani z Zielonego Wzgórza": 'A perfect graveyard of buried hopes', 'Will you swear to be my friend forever and ever?', 'Big ideas you need big world to express', 'To sleep in a tree in the moonshine'.

Ania, nie Anna – lista odcinków

Ania, nie Anna – lista odcinków pierwszego sezonu:

Ania, nie Anna – lista odcinków drugiego sezonu:

Ania, nie Anna S2:01 – Młodość to czas nadziei (Youth is the season of hope)
Ania, nie Anna S2:02 – Znaki to rzeczy drobne i wymierne, ale interpretacje znaków nie znają granic (Signs are small measurable things, but intrpretations illimitable)
Ania, nie Anna S2:03 – Prawdziwe postrzeganie jest z wnętrza (The true seeing is within)
Ania, nie Anna S2:04 – Bolesne łaknienie zgłodniałej nadziei (The painful eagerness of unfed hope)
Ania, nie Anna S2:05 – Decydujące w jej życiu postępki (The determining acts of her life)
Ania, nie Anna S2:06 – Protestuję przeciw wszelkim arbitralnym wnioskom (I protest against any absolute conclusion)
Ania, nie Anna S2:07 – Pamięć podlega nastrojom w równym stopniu jak temperament (Memory has many moods as the temper)
Ania, nie Anna S2:08 – Odmawiać dostrzegania faktów (Struggling against the perception of facts)
Ania, nie Anna S2:09 – Bo dzisiaj tym jesteśmy, czym byliśmy wczoraj (What we have been makes us what we are)
Ania, nie Anna S2:10 – Rosnące dobro na tym świecie (The growing good of the world)

Ania, nie Anna
Tytuł oryginalny

Anne with an E / Anne

Gatunek

Dramat

Kraj produkcji

Kanada

Data premiery

19.03.2017

Czas trwania odcinka

45 min.

Liczba sezonów

3

Muzyka
Operator
Obsada
d1b0bjp

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1b0bjp
d1b0bjp
d1b0bjp