Andrzej Turski: minął rok od śmierci dziennikarza TVP
None
Andrzej Turski
31 grudnia 2013 roku dotarła do nas smutna wiadomość o śmierci Andrzeja Turskiego, wybitnego dziennikarza Telewizji Polskiej, a w przeszłości także Polskiego Radia.
Zmarł po prawie miesięcznym pobycie w szpitalu, do którego trafił na początku grudnia ubiegłego roku. Lekarze stwierdzili u 70-letniego dziennikarza zawał. Mimo iż trzykrotna reanimacja utrzymała go przy życiu, do końca swoich dni nie odzyskał przytomności. Pozostawał w śpiączce farmakologicznej.
Odszedł, choć wciąż pozostaje w pamięci rodziny, współpracowników i widzów. Jak go zapamiętaliśmy?
KM/AOS
Racewicz wspomina Turskiego
Choć pierwsza rocznica śmierci Andrzeja Turskiego wypada dziś, już wczoraj w "Panoramie" pojawił się o nim materiał okolicznościowy. Joanna Racewicz wspominała, jak po ojcowsku, witał się ze swoimi młodszymi kolegami po fachu doświadczony redaktor, który był ich mentorem.
"Cześć, dzieci"- mówił, wchodząc do redakcji informacyjnego programu Dwójki, w której pracował przez ostanie 11 lat, i z której odszedł tuż przed zawałem.
1 grudnia 2013 po raz ostatni poprowadził weekendowe wydanie "Panoramy" i pożegnał się z widzami. Tłumaczył, że musi zwolnić zawodowe tempo. Od dawna przecież zmagał się ze zdrowotnymi problemami m.in. cukrzycą.
Zaledwie cztery dni po tym jak zszedł z anteny, trafił do szpitala.
Andrzej Turski: 50 lat w mediach
Andrzej Turski urodził się 25 stycznia 1943 roku w Warszawie. Był absolwentem filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończył również studium dziennikarskie. Swoją przygodę z mediami, która trwała przeszło 50 lat, rozpoczął pod koniec lat 60. Podobnie jak wielu dziennikarzy telewizyjnych, on również zaczynał swoją karierę w radiu, a konkretnie w Redakcji Młodzieżowej Polskiego Radia. W latach 1975-1980 pełnił funkcję kierownika tej redakcji, a w 1980 roku został jej redaktorem naczelnym.
Dwa lata później awansował na stanowisko redaktora naczelnego Programu III i dyrektora-naczelnego (1983-1987) Programu I Polskiego Radia. Następnie został współautorem audycji radiowych: "Sygnały dnia", "Radiokurier", "Życie na gorąco" i "W samo południe".
W 1987 roku Andrzej Turski postanowił przenieść się do Telewizji Polskiej.
Córka poszła w jego ślady
Pod koniec lat 80. Turski pełnił funkcję dyrektora i redaktora naczelnego TVP1, a w 1991 roku został szefem Telewizyjnej Agencji Informacyjnej.
Był jednym z twórców "Teleexpressu" (1986). Od 2002 roku współprowadził serwis informacyjny "Panorama" w TVP2, a także był gospodarzem swojego autorskiego programu publicystycznego "7 dni świat", w którym przedstawiał aktualne wydarzenia ze świata polityki międzynarodowej.
Za swoją działalność Turski był dwukrotnie nagrodzony statuetką Wiktora (2003 i 2004) i Super Wiktora w kategorii dziennikarz roku 2005. Został także odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Krzyżem Zasługi. W 2005 roku otrzymał tytuł Mistrza Mowy Polskiej. Zaś w rankingu na ulubionego prezentera programów informacyjnych przeprowadzonym przez Gfk Polonia w 2009 roku zajął pierwsze miejsce.
Zawodową drogę Turskiego kontynuuje jego córka, Urszula Chincz. Dawniej związana z redakcją "Pytania na śniadanie", od kilku miesięcy pracuje w "Dzień dobry TVN".
KM/AOS