Afrykańskie inspiracje na Brave Festival 2015
Abou Diarra jest mistrzem n’goni, jednego z trzech najważniejszych instrumentów griotów. Dawne tradycje myśliwych ludu Mandingo łączy z bluesem, jazzem i reggae. – N’goni to tradycyjny malijski instrument strunowy, przypominający nieco harfę. Abou Diarra wykorzystuje go niezwykle kreatywnie, n’goni w jego rękach pełni czasem funkcję gitary, basu, a nawet perkusji. Wydobywa z tego instrumentu zaskakujące dźwięki. Stąd miano „Jimi’ego Hendrixa n’goni” – mówi Adrian Podgórny, menadżer programowy Brave Festival. Abou Diarra pochodzi z Mali. Gry na n’goni uczył się od największych mistrzów. W młodości przewędrował boso całą Afrykę Zachodnią z n’goni na ramieniu, poznając ludowe tradycje muzyczne, a także ich współczesne modyfikacje w miastach. W jego utworach często pojawia się motyw podróży.
Gwiazda afrykańskiej gitary Vieux Farka Touré – gitarzysta, wokalista i kompozytor – również wpisuje tradycje afrykańskiej muzyki w nowy kontekst. Pochodzi z Mali. Zaczynał swoją muzyczną podróż od gry na bębnach i na instrumencie calabash (wykonanym z tykwy) w malijskim Institut National des Arts. Później poświęcił się jednak gitarze – tak jak jego ojciec, legendarny Ali Farka Touré. – W twórczości Vieux Farka Touré słychać dźwięki, rytmy i melodie Zachodniej Afryki, w tym dawne pieśni malijskie, a także elementy bluesa, rocka, a nawet muzyki latynoskiej. Te utwory zapadają w pamięć. Muzyk znany jest również z niezwykle energetycznych występów na żywo – opowiada Adrian Podgórny. Vieux Farka Touré współpracuje z griotami grającymi na tradycyjnych instrumentach korze i ngoni, ale także z muzykami z całego świata. Wystąpił również w trakcie ceremonii otwarcia piłkarskich mistrzostw świata w RPA w 2010 roku. The Guardian napisał o nim, że „zostanie następną afrykańską gwiazdą gitary”.
Abou Diarra
11 lipca 2015 r. – godz. 18:00
Impart, ul. Mazowiecka 17
13 lipca 2015 r. – godz. 21:00
Synagoga Pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7
Vieux Farka Touré
11 lipca 2015 r. – godz. 21:00
Impart, ul. Mazowiecka 17
12 lipca 2015 r. – godz. 18:00
Impart, ul. Mazowiecka 17
Brave Festival obywa się we Wrocławiu od 11 lat. Wydarzenia towarzyszące odbywają się także w innych miastach Polski. Jego założeniem jest zapobieganie wypędzaniu ludzi z ich własnej kultury. Występujący w trakcie festiwalu artyści dzielą się swoimi, wierzeniami oraz tradycją, ożywiając je na naszych oczach. Wbrew czasom przedłużają żywot kultury, z której się wywodzą. Z tego powodu twórcy festiwalu nazywają ich odważnymi. Ich odwaga, to także otwartość na to co nowe. Większość, przyjeżdża z najodleglejszych zakątków ziemi. Dla wielu jest to pierwsza wyprawa poza wieś, w której się urodzili. Przyjeżdżają do Wrocławia, który staje się dla ich tradycji zupełnie nowym kontekstem i odważnie, z ogromną otwartością i hojnością obdzielają nas głębokim doświadczeniem swoich korzeni. Pomysłodawca i dyrektor festiwalu Grzegorz Bral podkreśla, że nie jest to festiwal o dziełach sztuki, ale o sztuce i jej istocie. To festiwal o świecie, który odchodzi w zapomnienie i, jeśli tego procesu nie zatrzymamy, całkiem zniknie.
W ramach Brave Festival odbywa się także projekt Brave Kids oraz Przegląd Filmowy Brave Festival.