Trwa ładowanie...

Afera w Trójce. Wymowny transparent w Gdańsku

Nie milkną echa afery wokół ostatniego notowania Listy Przebojów Trójki. W Gdańsku pojawił się wymowny transparent nawiązujący do sprawy. Widnieje na nim cytat z Kazika: "Twój ból jest lepszy niż mój".

Share
Afera w Trójce. Wymowny transparent w Gdańsku
Źródło: WP
d1hngmi

Wydanie listy, w której szturmem wdarł się na miejsce pierwsze zniknęło. Sytuacja szybko odbiła się szerokim echem tak w mediach, jak i w środowisku artystycznym.

Decyzję Trójki o unieważnieniu notowania i zdjęciu go ze strony szybko skrytykowało wielu artystów. Swój sprzeciw wobec tego typu praktyk wyrazili w mediach społecznościowych m.in. Dawid Podsiadło, Tomasz Organek, Artur Rojek, Krzysztof Zalewski, Katarzyna Nosowska, zespół Sorry Boys. Skończyło się nie tylko na krytyce, ale na zawieszeniu (lub zakończeniu współpracy z rozgłośnią).

ZOBACZ TEŻ: Afera w Trójce. Polityk <a href="https://film.wp.pl/tomasz-zimoch-6029507538547329c">Tomasz Zimoch</a> ujawnił niepokojącego SMS-a. "Zróbcie coś z tym Kazikiem"

Wyraz sprzeciwu wobec obecnej sytuacji w rozgłośni przybiera różne formy, jak np. protest songu grupy Fisz Emade Tworzywo. Sytuację komentują jednak nie tylko muzycy. Środowisko artystyczne szybko zareagowało także w sferze wizualnej – wymowną grafikę radiowej Trójki, nawiązującą do PZPR stworzył związany z Trójmiastem artysta Mariusz Waras.

Także w Gdańsku pojawił się inny wizualny komentarz do sprawy. Na kładce dla pieszych nad al. Jana Pawła II, pojawił się wymowny transparent. Obok napisu "Tęsknię za tobą człowieku", odnoszącego się do trwającej kwarantanny, widnieje teraz także tytuł najnowszej piosenki Kazika Staszewskiego, "Twój ból jest lepszy niż mój".

WP
Źródło: WP

O co chodzi w aferze z Trójką?

Przypomnijmy, że piątkowe (1998) notowanie LP3 wygrał właśnie kawałek Kazika z jego nadchodzącej płyty, którym uderzył w Jarosława Kaczyńskiego i jego wizytę na Powązkach 10 kwietnia.

d1hngmi

Nekropolia była wówczas zamknięta dla mieszkańców z powodu koronawirusowych obostrzeń. Mimo to prezesowi PiS udało się odwiedzić groby najbliższych. Słowa krytki padły nie tylko ze strony Kazika, oburzona zachowaniem Kaczyńskiego była także Ilona Łepkowska, która opublikowała mocny list otwarty na Facebooku.

Informacja o wygranej Kazika pojawiła się na stronie radia, aby następnego dnia zniknąć w tajemniczych okolicznościach (po kliknięciu w odnośnik pojawiał się błąd).

Z oświadczeń Trójki, które stacja opublikowała w weekend, wynika, że piosenka znalazła się na liście nielegalnie, a pracownicy Trójki zmanipulowali głosy. Dlatego ostatnie notowanie zostało unieważnione. Co ciekawe, podczas konferencji prasowej zwołanej w tej sprawie, kierownictwo rozgłośni przyznało, że Lista Przebojów nie ma oficjalnego regulaminu, zatem ruszą prace zarówno nad regulaminem, jak i audytem plebiscytu.

W związku z aferą z radia odszedł Marek Niedźwiecki, którego szefostwo stacji oskarżyło o zafałszowanie wyniku. Zawieszono Bartosza Gila, dziennikarza działu muzycznego. Wypowiedzenia złożyli zaś m.in. Hirek Wrona i Marcin Kydryński oraz Agnieszka Szydłowska.

Dyrekcja zapowiedziała zaś przywrócenie notowania i możliwość ponownego głosowania, także na Kazika. Sprawa jest rozwojowa.

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d1hngmi

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1hngmi
d1hngmi