52. edycja festiwalu Jazz nad Odrą: co się wydarzy?
Spotkanie organizatorów z dziennikarzami
None
15 marca w Warszawie, w klubie Pardon, To Tu odbył się briefing prasowy Światowego Dnia Jazzu oraz 52. edycji festiwalu Jazz nad Odrą. W spotkaniu z dziennikarzami udział wzięli: Krzysztof Maj - Dyrektor Generalny Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, Leszek Możdżer - Dyrektor Artystyczny festiwalu Jazz nad Odrą, Piotr Turkiewicz - Dyrektor Artystyczny festiwalu Jazztopad oraz Wojciech Siwek - członek Rady Programowej festiwalu Jazz nad Odrą.
- Z racji tego, że jesteśmy Europejską Stolicą Kultury, sobota i Światowy Dzień Jazzu jest początkiem bardzo muzycznego weekendu we Wrocławiu. Nasze imprezy będą trwały do późnych godzin nocnych albo nawet do wczesnych godzin porannych. Pierwszego maja odbędzie się bicie gitarowego rekordu Guinnessa na wrocławskim rynku. Wszystkie te wydarzenia złożą się na muzyczny Weekend Jazzu i Gitary. Dlatego zapraszamy wszystkich chętnych na długi weekend majowy do Wrocławia, gdzie gościć będzie bardzo różnorodna muzyka - tak o obchodach Światowego Dnia Jazzu mówił Krzysztof Maj.
O wydarzeniach przygotowanych przez Narodowe Forum Muzyki opowiedział Piotr Turkiewicz.
- Bardzo cieszę się, że mamy okazję do współpracy i integracji jazzowych środowisk Wrocławia. Część obchodów Światowego Dnia Jazzu odbędzie się także w przestrzeniach NFMu. Na ten dzień przygotowaliśmy dwie premiery: pierwsza z nich to finał projektu Melting Pot, który powstał z myślą o ESK. Kurator tego projektu, Piotr Damasiewicz, napisał specjalną kompozycję na 26 improwizatorów, która będzie wykorzystywała akustyczne możliwości Głównej Sali NFM. Drugą premierą będzie koncert Vijay Iyera wraz z orkiestrą kameralną NFM Leopoldinum - z kompozycją stworzoną specjalnie na Światowy Dzień Jazzu.
Z kolei o koncertach i artystach 52.edycji festiwalu Jazz nad Odrą opowiedzieli odpowiedzialni za program Leszek Możdżer, Dyrektor Artystyczny oraz Wojciech Siwek, członek Rady Programowej JnO.
- 52. Edycja festiwalu Jazz nad Odrą zapewni słuchaczom nieskończoność artystycznych wrażeń. Ze względu na to, że Wrocław jest Europejską Stolicą Kultury udało się stworzyć bardzo bogaty program. Bardzo szeroki przekrój muzyki - od ściśle tradycyjnego jazzu, operującego amerykańską konwencją do muzyki klasycyzującej, aż w końcu będziemy się ocierać o granice techno. Mamy wspaniałe współprace muzyków polskich z zagranicznymi - zaznaczył Możdżer.
Zapytany o najważniejszych artystów festiwalu Wojciech Siwek mówił tak:
- W tym roku nie jestem w stanie odpowiedzieć na pytanie, kto jest największą gwiazdą, bo w tym roku mamy same gwiazdy. Program jest bardzo mocny i trudno kogokolwiek wyróżnić.
- Dodatkowo, proszę zauważyć, że koncert finałowy Jazzu nad Odrą wraca do Hali Stulecia, stąd odpowiedzią na pytanie o gwiazdę festiwalu może być sam festiwal. I chcemy, żeby był to finał masowy, ogólnodostępny i na kilka tysięcy ludzi - dodał Krzysztof Maj.
- Dodam tylko, że moim wielkim marzeniem było stworzenie takiego "miasteczka" jazzowego. Byłem kilkukrotnie na festiwalu w Montreux i tam najwspanialsze jest to, że na wielu scenach, blisko siebie, odbywa się jednocześnie kilka koncertów i dzięki temu można posłuchać bardzo wielu odmian muzyki. A to dla ludzi, którzy tym żyją jest najpiękniejsze, dlatego taką atmosferę tego jazzowego miasta będziemy chcieli oddać tego dnia, nie tylko w Hali Stulecia, ale w całym Wrocławiu - podsumował Leszek Możdżer.
52. edycja festiwalu Jazz nad Odrą odbędzie się w dniach 26-30 kwietnia. Ostatniego dnia obchodzony jest Światowy Dzień Jazzu, w ramach którego wrocławskie środowiska jazzowe zjednoczyły siły i przygotowały wspólny program obchodów. Szczegółowe informacje oraz bilety: www.jazznadodra.pl. Wypowiedzi organizatorów pochodzą z nagrania udostępnionego przez redakcję RadioJAZZ.fm.