40. lat z 'Czterema pancernymi i psem'
Jak ten czas leci... W tym roku mija 40. rocznica odkąd po raz pierwszy na ekranach telewizorów pojawił się czarno-biały serial Czterej pancerni i pies w reżyserii Konrada Nałęckiego. W związku z tym Telewizja Polska planuje wydanie serialu w kolekcji płyt DVD.
Serial Czterej pancerni i pies zadebiutował na małym ekranie 25 września 1966 roku. Niemal natychmiast stał się przebojem. Od tamtej pory opowieść o załodze czołgu "Rudy" i psa Szarika regularnie powraca do telewizji, ciągle przyciągając rzesze widzów w każdym wieku.
Czterdzieści lat minęło, a serial wciąż jest inspiracją dla tak nowoczesnych form przekazu jakim są reklamy. W każdym przypadku przywołanie tych postaci odbierane jest z wielką sympatią widzów.
Gdy serial pojawił się w telewizji na niemal każdym podwórku dzieci bawiły się w "pancernych", imię Szarik nadawano zarówno owczarkom niemieckim, jak i ratlerkom, a dziewczynki nosiły warkocze a la Marusia. PRZYPOMNIJ SOBIE CZTERECH PANCERNYCH I PSA Czterej pancerni i pies to ekranizacja powieści wojennej Janusza Przymanowskiego. To historia załogi czołgu "Rudy" z 1 Armii LWP oraz psa Szarika. Akcja serialu rozpoczyna się w górach dalekiej Syberii, gdzie młody Polak (wywieziony za Stalina?), wraz ze starym Sybirakiem Jefimem wiodą żywot myśliwych. Razem z przyjacielem Gruzinem Grigorijem i psem Szarikiem postanawiają wstąpić do wojska, ale radziecki dowódca nie wyraża zgody.
Po wielu perypetiach Janek dociera do formowanej Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte przy 1 Armii LWP. Poznaje tam Gustlika, Ślązaka, dezertera z Wehrmachtu i porucznika Olgierda Jarosza. Razem będą stanowić załogę czołgu 'Rudy' 102, z którym przejdą szlakiem bojowym, aż do samego Berlina przeżywając po drodze mnóstwo niesamowitych przygód.
W produkcji tej swoją karierę aktorską rozpoczęli m.in. Franciszek Pieczka, który zagrał Gustlika, Janusz Gajos - wielbiony przez tłumy jako Janek Kos, Roman Wilhelmi - występujący jako Olgierd Jarosz, a także Pola Raksa jako Marusia "Ogoniok".