23. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier: 5‑7 października 2012

W tym roku na festiwalu bardzo silnie reprezentowany będzie komiks brytyjski. Jedną z największych gwiazd 23. MFKiG będzie angielski ilustrator i rysownik Dave McKean, w Polsce znany przede wszystkim ze współpracy z pisarzem i komiksowym scenarzystą Neilem Gaimanem (ich wspólne dzieła to m.in. "Sandman" i "Koralina"). Spod ręki McKeana wyszedł też jeden z najsłynniejszych komiksów o Batmanie - "Azyl Arkham", napisany przez Granta Morrisona. Na całym świecie sprzedało się ponad pół miliona egzemplarzy tej powieści graficznej, pełnej nawiązań do filozofii Junga czy systemu kart Tarota. McKean jest również wziętym twórcą okładek płyt - jego prace zdobią albumy nagrane m.in. przez Tori Amos, Alice'a Coopera, Billa Laswella, Machine Head, Testament, Klausa Schulze, Fear Factory czy grupę Kreator (na festiwalu będzie można obejrzeć wystawę tych okładek). Zaprojektował też m.in. kilka postaci do serii filmów o Harrym Potterze, zilustrował wiele książek.

23. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier: 5-7 października 2012
Źródło zdjęć: © komiks.wp.pl

19.09.2012 | aktual.: 29.10.2013 17:15

Obraz

Po raz drugi Łódź odwiedzi znakomity rysownik Simon Bisley, znany z takich komiksów, jak "Lobo", "Sędzia Dredd", "Batman" czy "Slaine", twórca komiksów erotycznych, ale i ilustracji do "Biblii". W ubiegłym roku po autograf Bisley'a trzeba było stać kilka godzin, a na spotkanie z tym kultowym, dość ekscentrycznym autorem w sali kina Łódzkiego Domu Kultury nie sposób było się dostać.

Także po raz drugi w Łodzi będzie amerykański scenarzysta Brian Azzarello. Łódzki festiwal tak mu się spodobał (podobnie jak Simonowi Bisley'owi), że nie tylko spotka się z publicznością, ale przed festiwalem poprowadzi zamknięte, trzydniowe warsztaty dla scenarzystów.

Kolejnym wielkim wydarzeniem festiwalu będzie wizyta Melindy Gebbie - amerykańskiej rysowniczki, prywatnie żony Alana Moora - uznawanego za jednego z najlepszych scenarzystów komiksowych wszech czasów. Niedawno ukazało się w Polsce ich wspólne, dość kontrowersyjne i skierowane tylko do dorosłego czytelnika dzieło "Lost Girls". Listę gości z kręgu komiksu anglojęzycznego uzupełnią Brytyjczycy Warren Pleece (autor wydanego w Polsce komiksu "Incognegro") i John McCrea, który współtworzył komiksy "Hitman", "Star Wars", "Spider-Man" i "Sędzia Dredd" oraz Cameron Stewart z Kanady, rysownik takich serii jak "Superman", "Batman i Robin" czy "Catwoman".

Obraz

Interesująco zapowiadają się spotkania z Igortem oraz Tony'm Sandovalem. Ten pierwszy jest włoskim rysownikiem, scenarzystą i wydawcą, znanym polskiej publiczności z albumu "5 to liczba doskonała" - niezwykle ciekawej opowieści o włoskiej mafii. Z kolei Sandoval to kochający mroczne klimaty Meksykanin (miłośnik doom metalu oraz malarstwa Zdzisława Beksińskiego), który opublikował w Polsce już trzy albumy - przepięknie namalowane "Wybryki Xinophixeroxa", "Trup i sofa" oraz "Nokturno". Na liście gości zagranicznych znajdą się też m.in. Ukraińcy biorący udział w komiksowym projekcie City Stories (citystories.eu) oraz autorzy z Francji, Portugalii, Hiszpanii i Serbii.

Festiwalowa publiczność spotka się z kilkudziesięcioma polskimi autorami. Nie lada wydarzeniem będzie obecność autorów jednej z najpopularniejszej polskiej serii komiksowej "Wilq" - Bartosza i Tomasza Minkiewiczów. Listę gości uzupełnią m.in. Michał "Śledziu" Śledziński, Tomasz Leśniak i Rafał Skarżycki, Mateusz Skutnik, Marek Turek, Jerzy Szyłak, Maciej Pałka, Marcin Podolec, Agata Wawryniuk, Rafał Szłapa i wielu innych. Ważnym wydarzeniem będzie reedycja komiksów o przygodach Jonki, Jonka i Kleksa autorstwa Szarloty Pawel.

Na festiwalu odbędą się również uroczyste obchody 30-lecia istnienia magazynu "Fantastyka". Przez trzy dekady na łamach "Fantastyki" debiutowali tak znakomici pisarze, jak Jacek Dukaj, Andrzej Sapkowski czy Feliks W. Kres. Dzisiaj czytani są na całym świecie, a twórczość Sapkowskiego i Dukaja została przełożona na języki innych mediów: film, komiksy, gry komputerowe, seriale TV. Co ważne - komiks i ilustracja to nieodłączne elementy "Fantastyki". W programie obchodów znajdą się warsztaty i panele dyskusyjne, prowadzonych przez pisarzy, redaktorów i scenarzystów związanych z "Fantastyką".

Festiwalowi towarzyszyć będzie około 20 ekspozycji, w tym przekrojowa prezentacja komiku iberyjskiego. Już od 20 września w Centralnym Muzeum Włókiennictwa można będzie oglądać pięć wystaw: przekrojową prezentację komiksu iberyjskiego, polski komiks kobiecy, monografię ubiegłorocznej laureatki Grand Prix festiwalu - Bereniki Kołomyckiej, grafiki Małgorzaty Dmitruk oraz komiksy stworzone do scenariuszy Grzegorza Janusza, jednego z najlepszych polskich scenarzystów komiksowych.

Obraz

Program uzupełnią warsztaty dla twórców oraz liczne, specjalne strefy: targowa, dziecięca, Star Wars i Manga Corner (dla miłośników komiksu japońskiego - wśród atrakcji cosplay, czyli konkurs na najlepsze przebranie za postać z komiksu, anime czy gry) . Jak co roku odbędzie się Sympozjum Komiksologiczne. Rozstrzygnięty zostanie też międzynarodowy konkurs na krótką formę komiksową (w tym roku napłynęły na niego aż 144 prace z Polski, Węgier, Niemiec i Wielkiej Brytanii). Podczas finałowej gali w Wytwórni wręczone zostaną festiwalowe nagrody, odbędzie się również konkurs na rysunkową Miss Festiwalu.

Na festiwalu, zgodnie z jego nazwą, nie może zabraknąć gier. W rym roku zaplanowane są turnieje m.in. Tekken Tag Tournament 2; Super Street Fighter 4 Arcade Edition v. 2012; Street Fighter x Tekken; Soul Calibur 5; Ultimate Marvel vs Capcom 3 z bardzo atrakcyjnymi nagrodami. W festiwalową niedzielę nie zabraknie też gier planszowych i strategicznych.

Imprezą zapowiadającą 23. MFKiG będzie "The Big Boat Of Humour - Wielki Turniej Rysowników Satyrycznych o nagrodę Stacji Nowa Gdynia", który odbędzie się 30 września 2012 na terenie Stacji Nowa Gdynia (Zgierz, ul. Sosnowa 1). Początek - godz. 12.00. W programie znajdą się warsztaty, które poprowadzi znany łódzki rysownik Jakub Wiejacki, turniej rysunkowy z udziałem profesjonalnych rysowników i publiczności oraz wernisaż wystawy pokazującej najlepsze rysunki satyryczne o Łodzi, jakie napłynęły przez ostatnie sześć lat na konkurs The Big Boat Of Humour.

Organizatorami imprezy są Stowarzyszenie Twórców "Contur" i Łódzki Dom Kultury, współorganizatorem Urząd Miasta Łodzi, a głównym sponsorem Grupa "Atlas". Więcej informacji o festiwalu na komiksfestiwal.com oraz facebook.com/FestiwalKomiksu.

Inne ważne strony: www.citystories.eu, www.bigboatofhumour.com, www.contur.org.pl, www.ldk.lodz.pl

Najważniejsze miejsca festiwalowe:

Łódzki Dom Kultury, ul. Traugutta 18 - centrum festiwalowe, biuro prasowe, spotkania z publicznością, warsztaty, Manga Corner, Star Wars, wystawy
Textilimpex, ul. Traugutta 25 - część targowa, dedykacje, strefa dziecięca
Hotel Centrum, ul. Kilińskiego 59/63 - strefa gier komputerowych i konsolowych
Grand Hotel, ul Piotrkowska 72 - ekspozycja, Sympozjum Komiksologiczne
Centralne Muzeum Włókiennictwa, ul. Piotrkowska 282 - wystawy
Wytwórnia, ul. Łąkowa 29 - gala rozdania nagród, after party, rysowanie na żywo, wybory rysunkowej miss festiwalu

Źródło artykułu:WP Kobieta
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)