Trwa ładowanie...
19-12-2011 11:17

"07 zgłoś się": Krzysztof Szmagier nie żyje

"07 zgłoś się": Krzysztof Szmagier nie żyje
dnmv2js
dnmv2js

W sobotę, 17 grudnia, w Warszawie zmarł reżyser Krzysztof Szmagier, twórca popularnego serialu *"07 zgłoś się". - Jako filmowiec odznaczał się niebywałym słuchem na rzeczywistość - powiedział Bronisław Cieślak, odtwórca głównej roli w tym serialu - legendarny porucznik Borewicz.*

- Krzysztof Szmagier był moim przyjacielem przez wiele lat. Gdy odchodzą bliscy, to i my, w jakiejś mierze, po trochu odchodzimy - powiedział aktor.

Szmagier urodził się 5 lipca 1935 r. w Warszawie. W 1963 r. ukończył studia reżyserskie w łódzkiej szkole filmowej. Tuż po studiach zajął się tworzeniem filmów dokumentalnych. Wyreżyserował m.in. filmy: "Kanalarze" (1963), "Przed turniejem" (1965, wspólnie z Marianem Marzyńskim)
, "Operacja V-2" (1968).

dnmv2js

W 1970 r. zrealizował pierwszy ze swoich popularnych seriali: "Przygody psa Cywila" - docenioną zarówno przez dziecięcą, jak i dorosłą widownię, opowieść o przyjaźni milicjanta ze szkolonym psem, z którym wielokrotnie razem mierzyli się ze skomplikowanymi śledztwami. Mądry i wierny wilczur posłusznie wykonywał nawet najtrudniejsze rozkazy swego pana.

"Serial, utrzymany w konwencji kina kryminalno-komediowego, cieszył się sporą popularnością. Udany duet stworzyli w nim Krzysztof Litwin, jako nieco flegmatyczny i nieporadny sierżant milicji Walczak, oraz wilczur Bej w roli jego wiernego towarzysza i pomocnika" - podkreślono po latach na portalu łódzkiej szkoły filmowej, Filmpolski.pl.

Bardzo duże uznanie widowni zdobył również kryminalny serial "07 zgłoś się", w reżyserii Szmagiera - który był także jednym z autorów scenariusza - i z muzyką Włodzimierza Korcza. Realizowano go dla Telewizji Polskiej w latach 1976-87. Złożyło się na niego 21 odcinków.

W obsadzie, obok grającego główną rolę Bronisława Cieślaka, znaleźli się m.in.: Zdzisław Tobiasz (jako major Wołczyk), Zdzisław Kozień (jako porucznik Zubek), Ewa Florczak (w roli sierżant Olszańskiej), Jerzy Rogalski (jako porucznik Jaszczuk) i Hanna Dunowska (jako sierżant Sikora).

dnmv2js

Głównym bohaterem serii jest oficer MO Sławomir Borewicz, bezkompromisowy w walce z przestępczością, a zarazem niepozbawiony uroku osobistego i poczucia humoru; przez widzów nazywany niekiedy, żartobliwie, "Jamesem Bondem Milicji Obywatelskiej". W każdym odcinku porucznik razem z zespołem funkcjonariuszy rozwiązuje inną zagadkę kryminalną.

W serialu, który wielką sympatią widzów cieszy się do dzisiaj, wystąpiło wielu znanych aktorów. W kolejnych odcinkach oglądać można było m.in.: Barbarę Brylską, Grażynę Szapołowską, Ewę Szykulską, Joannę Żółkowską, Leona Niemczyka, Piotra Fronczewskiego, Wacława Kowalskiego, Zbigniewa Buczkowskiego. Pomysł na scenariusz telewizyjnej produkcji zaczerpnięto z serii opowiadań kryminalnych "Ewa wzywa 07", które ukazywały się w specjalnych zeszytach, nakładem wydawnictwa Iskry, w latach 1968-1989.

Wcielający się w postać Borewicza Cieślak, aktor niezawodowy, przed rozpoczęciem gry w "07 zgłoś się" pracował jako dziennikarz - w Polskim Radio i w TVP. - Poznaliśmy się w 1976 roku, z jego inicjatywy - opowiadał aktor w sobotę o początkach swej współpracy ze Szmagierem. - On, mając cztery scenariusze serialu, zastanawiał się, kto ma grać. Ale - mniejsza o szczegóły. Pewnego dnia wsiadł do pociągu i, nie uprzedzając mnie o tym, z Warszawy przyjechał do Krakowa. Dotarł na moje siódme piętro i stanął w moich drzwiach. Człowiek, którego nigdy wcześniej nie widziałem. Natomiast nazwisko - skojarzyłem. On powiedział: >Dzień dobry, nazywam się Krzysztof Szmagier<. I zamilkł. >Szmagier, Szmagier, Przygody psa Cywila<, odpowiedziałem - wspominał Cieślak.

"Krzysztof uśmiechnął się. Potem, a było to wcześnie rano, wypiliśmy pewnie z dziesięć po kolei herbat i zaczęliśmy rozmawiać o serialu. Miał on się nazywać +Przygody porucznika Wolskiego+, ale ostatecznie widzowie poznali go jako +07 zgłoś się+" - wspominał dalej serialowy porucznik Borewicz. - Kręciliśmy na raty 21 filmów z tej serii, w pięciu podejściach, przez 12 lat. Pierwsze scenariusze Krzysztof pisał, nie znając mnie. Ale już pisząc następne, tworzył je jakby pode mnie, także w znaczeniu prywatnym - powiedział Cieślak.

Według aktora, twórca serialu "07 zgłoś się" odznaczał się "niebywałym słuchem na rzeczywistość". - Myśleliśmy podobnie. On także był w jakimś sensie dziennikarzem. Kręcił filmy dokumentalne. Był podobnie wyczulony na realia - uważa Cieślak.

dnmv2js

Krzysztof Szmagier w dorobku miał też m.in. pracę przy filmie Jerzego Kawalerowicza "Quo vadis", w 2001 roku. Na planie "Quo vadis" był drugim reżyserem.

Zobacz także:

[

PAMIĘTACIE KASIĘ Z „13 POSTERUNKU”? ZOBACZCIE, JAK DZIŚ WYGLĄDA! SZOK! ]( http://aleseriale.pl/gid,9148,fototemat.html )
[

KONIEC JEST BLISKI? TWÓRCY „KLANU” PRZESADZILI! OTO DOWÓD! ]( http://aleseriale.pl/gid,9100,img,291225,fototemat.html )

dnmv2js

[

ŻENUJĄCE POCZĄTKI GWIAZD. PO CO SIĘ TAK KOMPROMITOWAŁY?! ]( http://aleseriale.pl/gid,8815,img,284267,fototemat.html )
[

NIEGRZECZNA PRZESZŁOŚĆ POLSKICH GWIAZD. NIE WSTYDZIŁY SIĘ NAGOŚCI? ]( http://aleseriale.pl/gid,8877,img,285752,fototemat.html )

dnmv2js
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dnmv2js