Trwa ładowanie...
dt4atf9

You can dance. Po prostu tańcz

Najnowsze informacje
5.0
(1 głos)
Oceń:

"You Can Dance - Po prostu tańcz!" jest programem rozrywkowym emitowanym od jesieni 2007 roku na antenie TVN. Program "You Can Dance" został wyprodukowany przy współpracy TVN i Mastiff Media Polska na licencji popularnego amerykańskiego show tanecznego "So You Think You Can Dance?". Przez wszystkie etapy uczestnikom "You Can Dance" towarzyszy jury w składzie: Michał Piróg, Kinga Rusin (od 6. edycji) i Agustin Egurrola oraz prowadząca program - Patrycja Kazadi (od 6. edycji).

Oprócz Polski, lokalne wersje programu "You can dance" powstały m. in. w Niemczech, Izraelu, Norwegii, Nowej Zelandii, Australii, Danii, Grecji, Japonii, Kanadzie, Wielkiej Brytanii czy Turcji i wszędzie biły rekordy popularności.

Celem programu "You can dance" jest odkrywanie wielkich talentów tanecznych. Poszukiwania składają się z 3 etapów - castingów, zagranicznego obozu tanecznego oraz występów telewizyjnych na żywo. Przez wszystkie etapy uczestnikom towarzyszy jury w składzie: Michał Piróg, Kinga Rusin (od 6. edycji) i Agustin Egurrola oraz prowadząca program - Patricia Kazadi. Do 4. edycji programu jurorką była Weronika Marczuk-Pazura, jednak z związku z aferą łapówkarską została odsunięta od programu. W 5. edycji fotel jurorski zajmowała Anna Mucha, która jednak ze względu na aktorskie zobowiązania zawodowe, postanowiła zrezygnować z udziału w programie "You can dance". Wtedy zapadła decyzja, by jej miejsce zajęła dotychczasowa prowadząca, Kinga Rusin. Rusin osobiście wskazała nową gospodynię programu "You can dance", którą została młodziutka Patricia Kazadi.

Castingi "You can dance" są ogólnodostępne, a jedynym ograniczeniem jest limit wieku - uczestnicy muszą mieć od 16 do 30 lat. Odbywające się w największych polskich miastach castingi przyciągały tłumy ludzi marzących o karierze tanecznej. Marzenia te z rzeczywistością konfrontowało jury, oceniając krótkie układy choreograficzne uczestników. Osoby, które usłyszały "tak" od co najmniej dwóch jurorów, przechodziły automatycznie do następnego etapu, zaś pojedyncze osoby, w przypadku których członkowie jury wahali się - musiały wziąć udział w dogrywce, prezentując układ w stylu tanecznym wybranym przez jury.

W sumie w I edycji do kolejnego etapu przeszło 50 osób, w II i III edycji - po 36.

W drugim etapie programu "You can dance" wytypowani uczestnicy wyjeżdżali na "taneczny obóz przetrwania", gdzie pod okiem profesjonalnych instruktorów i choreografów doskonalili swoje umiejętności podczas intensywnych treningów. Podczas pierwszej edycji ekipa wyjechała wraz z uczestnikami do Paryża, w następnych były to kolejno Buenos Aires, Barcelona, Lizbona, Tel Awiw i Casablanca. Jury podczas tego etapu oceniało nie tylko zdolności taneczne, ale nawet przede wszystkich umiejętność i chęć uczenia się, otwartość, pracowitość i charakter. W wyniku konsekwentnych eliminacji, do trzeciego etapu rywalizacji przechodziło 16 uczestników.

Ostatnim etapem zmagań najzdolniejszych tancerzy było telewizyjne show na żywo - gdzie uczestnicy tańczą w dobieranych losowo parach oraz solowo. W tej rundzie rola jury zmniejsza się, natomiast o sukcesie bądź porażce poszczególnych uczestników decydują przede wszystkim widzowie za pośrednictwem smsów i telefonów. Szczegółowe zasady zmieniały się na przestrzeni kolejnych edycji, jednak w ogólną zasadą jest, że do pewnego momentu to jury wybiera najsłabsze ich zdaniem osoby danego dnia, by wykonały pokazy solowe. Spośród nich widzowie eliminują jednego chłopaka i jedną dziewczynę (niekoniecznie z tej samej pary). Gdy liczba osób maleje, "solówki" wykonywać muszą wszyscy uczestnicy. W finale występują 3 osoby, spośród których telewidzowie wybierają zwycięzcę programu. Nagrodą dla zwycięzcy jest 3 miesięczne stypendium w szkole tańca uznawanej za najlepszą na świecie - Broadway Dance Center oraz nagroda pieniężna.

Niewątpliwie spory udział w sukcesie programu mają barwne i charakterystyczne osobowości zasiadające w jury nieprzerwanie od I edycji, tj.:

-Agustin Egurrola (przewodniczący jury) - choreograf, tancerz i dyplomowany nauczyciel tańca, absolwent warszawskiego AWF'u. W młodości - wielokrotny Mistrz Polski w tańcach latynoamerykańskich oraz wielokrotny finalista zawodów o skali europejskiej i światowej z partnerką - Joanną Szokalską (obecnie jednym z choreografów You Can Dance). Obecnie - założyciel i dyrektor Egurrola Dance Studio - największej w Polsce szkoły tańca oraz grupy tanecznej Volt. Najważniejsze osiągnięcia Egurrola osiągnął jednak jako choreograf. Współpracował z gwiazdami światowej sławy, współtworzył oprawę choreograficzną do wielu najważniejszych przedsięwzięć estradowych, koncertów i festiwali w Polsce, był pomysłodawcą prezentacji tanecznych i szefem choreografów w programie Taniec z Gwiazdami przez 5 edycji programu.

- Anna Mucha- pierwszy raz zagrała w filmie gdy miała 10. lat. Występowała u Spielberga i Wajdy, miała swój show w telewizji. Startuje w rajdach terenowych samochodów i skacze na spadochronie. Była nawet radną jednej z warszawskich gmin. Wygrała 10. edycję "Tańca z gwiazdami".

- Michał Piróg - choreograf, tancerz oraz nauczyciel tańca. Absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Łodzi. Od lat silnie związany ze sceną teatralną zarówno w Polsce (m. in. teatry Roma, Komedia czy Bajka), jak i zagranicą. Specjalista od tańca jazzowego i wszystkich jego pochodnych oraz tańca współczesnego. Jest twórcą choreografii do wielu polskich teledysków.

W programie gościnnie pojawiały się liczne gwiazdy, m. in. Pinnawela, Izabella Miko, Szymon Majewski czy zespół Feel.

W wyniku dużej popularności programu powstały edycje specjalne: Po prostu taniec - czyli połączenie You Can Dance i Tańca z Gwiazdami, w którym wystąpiły cztery pary łączące uczestników obu programów. Każda para zatańczyła 2 tańce i została oceniona przez jury w składzie: Piotr Galiński i Iwona Pavlovic (TzG) oraz Michał Piróg i Agustin Egurrola (YCD). Program prowadzili Katarzyna Skrzynecka i Piotr Gąsowski (TzG) oraz Kinga Rusin (YCD). Emisja odbyła się 9 grudnia 2007 w TVN. Drugim programem specjalnym był: Po prostu tańcz z gwiazdami... i pobij Rekord Guinnessa, w którym TVN pokazało udaną próbę pobicia rekordu Guinnessa w ilości tańczących jednocześnie par. Happening odbył się 31 sierpnia 2008 roku na Rynku Głównym w Krakowie.

Lista uczestników ostatniego etapu (show na żywo) wszystkich edycji wraz z kolejnością opuszczania programu:

I edycja 1. Maciej Florek - zwycięzca edycji
2. Rafał "Roofi" Kamiński - finalista
3. Anna Bosak - finalistka
4. Diana Staniszewska
5. Rafał Kryla i Natalia Madejczyk
6. Piotr Gałczyk i Maria Foryś
7. Błażej Ciszek i Ida Nowakowska
8. Mariusz Jasuwienas i Agata Bogońska
9. Zbigniew Karbowski i Magdalena Góra
10. Artur Frontczak i Magdalena Choroszy

* II edycja* 1. Artur Cieciórski - zwycięzca edycji
2. Katarzyna Kubalska - finalistka
3. Kryspin Hermański - finalista
4. Anna Radomska
5. Justyna Białowąs i Gieorgij Puchalski
6. Aneta Gąsiewicz i Kamil Guzy
7. Żaneta Majcher i Patryk Różniecki
8. Katarzyna Kordzińska i Łukasz Słaniewski
9. Roksana Saniuk i Kamil Węsierski
10. Natalia Wojdak i Filip Wala

* III edycja* 1. Wioletta Fiuk - zwycięzca edycji
2. Gabriel Piotrowski - finalista
3. Marcin Mroziński - finalista
4. Adrianna Kawecka
5. Michał Pawłowski i Izabela Orzełowska
6. Jakub Mędrzycki i Paulina Jaksim
7. Kamil Czarnecki i Anita Florczak
8. Tomasz Prządka i Justyna Banasiak
9. Karol Niecikowski i Klaudia Bryzek
10. Błażej Górski i Barbara Derkowska

IV EDYCJA

1. Anna Kapera (zwyciężczyni)
2. Łukasz Zięba (finalista)
3. Julia Żytko i Piotr Jeznach
5. Klaudia Koruba i Paweł Kulik
7. Eliza Kindziuk i Jakub Werel
9. Kaja Kudełko i Rafał Kabungwe
11. Adrianna Piechówka i Maksymilian Hać
13. Anna Szymoniak i Jurij Żurajew
15. Barbara Zielińska i Mieszko Wiśniewski

V EDYCJA

1. Jakub Jóźwiak
2. Paulina Figińska
3. Ilona Bekier
4. Tomasz Barański
5. Anna Andrzejewska
6. Aleksander Paliński
7. Leal Zielińska
8. Jakub Piotrowicz
9. Katarzyna Bień
10. Adam Kościelniak
11. Katarzyna Mieczkowska
12. Bartosz Woszczyński
13. Ewa Bielak
14. Sebastian Piotrowicz

VI EDYCJA

1. Dominik Olechowski
2. Paulina Przestrzelska
4. Anna Tarnowska
5. Sebastian Piotrowicz
6. Masza Triputsen
7. Michał Maciejewski
8. Alisa Floryńska
9. Jakub Pursa
10. Agnieszka Szewczyk
11. Adrian Wilczko
12. Anna Tomczak
13. Paweł Tolak
14. Magdalena Wójcik
15. Dariusz Bujnowski

VII edycja programu ruszyła na antenie w wiosennej ramówce 2012 roku. Castingi do programu rozpoczęły się 11 grudnia 2011 w Krakowie. Kolejne odbyły się w Gdańsku, Lublinie, Szczecinie i Warszawie.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dt4atf9
dt4atf9
dt4atf9