Trwa ładowanie...
d42g11b

Wspaniałe stulecie

Najnowsze informacje
4.7
(3 głosy)
Oceń:

"Wspaniałe stulecie" to turecki serial kostiumowy opowiadający o życiu sułtana Sulejmana Wspaniałego, najdłużej panującego władcy Imperium Ottomańskiego i jego miłości do pięknej Roksolany, niewolnicy wziętej w jasyr w dalekim słowiańskim kraju. Serial został sprzedany do ponad 50 krajów i wszędzie bije rekordy popularności.

Wspaniałe stulecie – opis fabuły

Serial kostiumowy ''Wspaniałe stulecie'' opowiada losy Sulejmana (Halit Ergenc), który obejmuje tron sułtański po swoim ojcu Selimie I. Początek fabuły rozpoczyna się w roku 1520, gdy książę Sulejman przybywa do Konstantynopola, aby objąć panowanie nad Imperium.

Już jako sułtan Sulejman wsławił się niezwykłym rozeznaniem w polityce, doprowadził również swoje państwo do szczytu potęgi, co zostało podkreślone w niemal każdym odcinku ''Wspaniałego stulecia''.

Oprócz wojen, walki o potęgę na świecie, równie istotnym wątkiem zawartym w serialu jest historia miłosna Sulejmana i jego faworyty Aleksandry/Hürrem (Meryem Uzerli), zwanej także Roksolaną. Kobieta pochodzi z dalekiego słowiańskiego kraju i została wzięta w jasyr turecki w drodze Sulejmana do Imperium.

Serial ''Wspaniałe stulecie'' rozpoczyna się od otrzymania przez księcia Sulejmana informacji o śmierci swego ojca Selima I Groźnego. Będąc jedynym dziedzicem, natychmiast wyrusza do Konstantynopola, aby objąć tron po ojcu. W czasie podróży do domu spotyka przepiękną niewolnicę Aleksandrę/Roksolanę, która podbija jego serce. Zabiera ją ze sobą i nadaje jej imię Hürrem (co oznacza wesoła oraz radosna).

Będąc w haremie sułtana, Hürrem za wszelką cenę stara się zdobyć władzę nad innymi kobietami Sulejmana. Początkowo jako nałożnica, a następnie prawowita żona zaczyna zdobywać coraz więcej wpływów, aż ostatecznie zarządza całym haremem.

''Wspaniałe stulecie'' przede wszystkim pokazuje mechanizmy władzy w ówczesnym Imperium Osmańskim oraz liczne intrygi sułtanki Hürrem. Jako jedna z najbardziej wpływowych kobiet na dworze Sulejmana, bardzo szybko popada w konflikt zarówno z jego matką (Nebehat Cehre) oraz konkubiną Mahidevran (Nur Fettahoglu). Oprócz tego najlepszy przyjaciel i powiernik sułtana Ibrahim Pasza (Okan Yalabik) także nie darzy Hürrem sympatią, co wykorzystuje do własnych celów słowiańska rudowłosa piękność.

We ''Wspaniałym stuleciu'' intrygi i knowania Hürrem doprowadzają do licznych konfliktów, a także niespodziewanych śmierci. Sułtanka, chcąc zdobyć Sulejmana tylko dla siebie, pozbywa się po kolei wszystkich swoich rywali, nie przebierając w środkach. Gdy doprowadza także do śmierci pierworodnego syna sułtana, Mustafy (Mehmet Günsür), toruje drogę do władzy swoim dzieciom.

Wspaniałe stulecie – obsada, bohaterowie

W rolach głównych w serialu występują: Halit Ergenc (sułtan Sulejman), Meryem Uzerli (sułtanka Hürrem), Nur Fettahoglu (sułtanka Mahidevran), Okan Yalabik (Ibrahim Pasza), Selma Ergec (sułtanka Hatice),* Mehmet Günsür* (książę Mustafa), Pelin Karahan (sułtanka Mihrimah), Gürbey Ileri (książę Mehmed).

Wspaniałe stulecie – ciekawostki

  • serial wzbudził wiele kontrowersji w Turcji, głównie ze względu na przedstawione w nim życie prywatne Sulejmana oraz jego skłonność do hedonizmu;
  • sam premier Turcji (Recep Tayyip Erdogan) skrytykował ''Wspaniałe stulecie'' za przedstawienie w negatywnym świetle historii Turcji i najważniejszego władcy Imperium;
  • dzięki serialowi wielu mieszkańców Bałkanów zdecydowało się na odwiedzenie Stambułu, gdzie nagrywano zdjęcia do ''Wspaniałego stulecia'';
  • tuż po zakończeniu emisji serialu na TVP1, został wyemitowany cykl dokumentalny przedstawiający kulisy powstania tej produkcji zatytułowany ''Wspaniałe stulecie – Tajemniczy świat'' – składa się z 8 odcinków i pokazuje pracę na planie serialu, liczne wywiady z odtwórcami głównych ról oraz ciekawostki.

Zobacz kontynuaację "Wspaniałego stulecia": "Wspaniałe stulecie: Sułtanka Kösem"

Wspaniałe stulecie
Tytuł oryginalny

Muhteşem Yüzyil

Gatunek

biograficzny, dramat, historyczny, serial, kostiumowy

Kraj produkcji

Turcja

Data premiery

05.01.2011

Czas trwania odcinka

52 min.

Liczba sezonów

4

Obsada

Nur Fettahoğlu (Sułtanka Mahidevran)

Meryem Uzerli (Sułtanka Hürrem)

Selma Ergeç (Sułtanka Hatice)

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d42g11b
d42g11b
d42g11b