Trwa ładowanie...
d1utgtq

Elżbieta Skrętkowska: TVP robi ”Szansę na sukces” bez mojej zgody

Wieloletnia producentka "Szansy na sukces" mówi WP, że nie podpisała z TVP umowy na wznowienie programu. TVP: żadne prawa pani Skrętkowskiej nie zostały naruszone.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Elżbieta Skrętkowska na planie swojego programu
Elżbieta Skrętkowska na planie swojego programu (East News)
d1utgtq

Nazywają ją ”Pani Szansa”, bo to ona wymyśliła program ”Szansa na sukces” i przez 19 sezonów była jego producentką.

Wylansowała takie gwiazdy, jak Justyna Steczkowska, Anna Wyszkoni, Kasia Cerekwicka, Margaret, Kasia Stankiewicz.

Wszyscy pamiętamy: amatorzy wybierali taśmę profesjonalną bądź z linią melodyczną. Wojciech Mann losował tasiemkę z tytułem utworu. Jury, składające się z gwiazd muzyki, oceniało występ.

d1utgtq

Program, w najlepszych latach gromadził 6 mln widzów. Gdy był ściągany z wizji po 19 latach, w 2012 roku, za prezesury Juliusza Brauna w TVP, miał około 2,5 mln widzów.

- Myślę, że przyniosłam TVP naprawdę poważne pieniądze, bo program był obłożony reklamami – mówi Skrętkowska.

East News

”Szansa na sukces” wróciła właśnie do ramówki TVP2 po 7 latach przerwy. Z Arturem Orzechem jako prowadzącym zamiast Wojciecha Manna. Ale bez Elżbiety Skrętkowskiej, bez jej zgody i bez jakiejkolwiek podpisanej z nią umowy - jak twierdzi sama producentka.

d1utgtq

- Wersja TVP dla ludzi pracujących przy programie i artystów w nim występujących jest taka, że wszystko zostało ze mną załatwione - mówi Skrętkowska.

Skontaktowaliśmy się z TVP. Notka z Centrum Informacyjnego brzmi lakonicznie:

”Wszelkie prawa do formatu "Szansa na sukces" należą do Telewizji Polskiej. Żadne prawa pani Skrętkowskiej nie zostały naruszone”.

- Jakie prawa nie zostały naruszone, skoro według TVP ja nie mam żadnych praw? – pyta autorka.

East News

Dodaje, że negocjacje między nią a TVP w sprawie powrotu programu do ramówki trwały od stycznia 2019.

d1utgtq

- Nie miałam nic przeciwko temu, żeby program wrócił na antenę, ale według umowy proponowanej przez TVP musiałabym się pozbyć wszelkich roszczeń – mówi autorka.

Twórczyni programu przypomina, jak doszło do jego produkcji w 1993 roku:

- Ja przyniosłam pomysł programu Ninie Terentiew. Ona była wiceszefem Dwójki. Podpisała ten pomysł i zaakceptowała do realizacji. Ja wymyśliłam scenariusz i tytuł. Jedno i drugie – tytuł i scenariusz – zarejestrowałam w kancelarii notarialnej. Potem przez lata ten program dopieszczałam i modernizowałam. Bardzo ważne jest to, że jak wymyśliłam ten program, nie byłam pracownikiem TVP.

Co producentka usłyszała teraz od TVP?

d1utgtq

Skrętkowska: - TVP twierdzi, że program został zarejestrowany w Urzędzie Patentowym. Dowiedziałam się o tym dopiero teraz, bo telewizja zrobiła to bez porozumienia ze mną. Być może zdecyduję się na proces o prawa własności. To jest bardzo trudny temat, bo taki proces to poważne koszty i może ciągnąć się latami. Mimo wszystko rozważam to.

- Powinna pani dostawać teraz jakieś wynagrodzenie? - pytam.

- Może tak! Tu chodzi o coś więcej niż pieniądze, chodzi też o moją godność. To jest także problem etyczno-moralny. Problem praw autorskich dotyczy wielu tworzących osób.

East News

Jest jeszcze jedna kwestia: promocji programu bez nazwiska jego autorki. Zauważyła to Ilona Łepkowska, która w swoim felietonie w ”Tele Tygodniu” pisze:

”Ciesząc się z tej reaktywacji, chciałabym prosić TVP, żeby przypomniała w należny jej sposób postać twórczyni ”Szansy na sukces”. To Elżbieta Skrętkowska – inicjatorka, autorka, po prostu matka tego programu. Mimo zmienionej scenografii i kilku drobiazgów, to nadal jest jej program. Autor tak nośnego pomysłu powinien być uznany, uszanowany i wspominany”.

d1utgtq

Podziel się opinią

Share

d1utgtq

d1utgtq