Trwa ładowanie...
d39mcjx
d39mcjx

Dom z papieru

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
"Dom z papieru" jest dostępny na platformie Netflix Netflix

"Dom z papieru" to hiszpańskojęzyczny serial udostępniony widzom na całym świecie na platformie streamingowej Netflix.

Dom z papieru – produkcja

Serial "Dom z papieru" został wyprodukowany na zlecenie hiszpańskiej telewizji Antena 3. Jego twórcą jest Alex Pina, który zrealizował takie serie jakie: "Rodzina Serrano", "Statek" czy "Uwięzione". Premiera "Domu z papieru" w Hiszpanii odbyła się 2 maja 2017 roku. Późną jesienią tego samego roku produkcja trafiła na platformę Netflix.

Istnieje wiele kontrowersji dotyczących liczby sezonów "Domu z papieru". Serial liczy 15 odcinków po 70 minut, jednak Netflix postanowił podzielić produkcję na dwie krótsze części. Pierwsza ma 13, a druga 9 odcinków po 45 minut. Z tego względu hiszpańskojęzyczni widzowie znali zakończenie "Domu z papieru" o wiele szybciej niż fani produkcji na Netfliksie.

25 października 2018 roku platforma udostępniła materiał zza kulis oficjalnie potwierdzający, że powstanie 3 sezon "Domu z papieru". Według informacji przekazywanych przez aktorów produkcja jest kręcona w różnych zakątkach świata. Spekuluje się, że premiera 3 sezonu "Domu z papieru" odbędzie się jesienią 2019 roku.

Dom z papieru – opis fabuły

Tajemniczy Profesor przygotował idealny plan napadu na mennicę hiszpańską. Do jego wykonania werbuje osiem osób związanych ze światkiem przestępczym, które nie mają nic do stracenia. Zaangażowani ludzie posługują się pseudonimami. Wśród nich są dwie kobiety: Tokio (pełniąca jednocześnie rolę narratora) i Nairobi oraz sześciu mężczyzn: Rio, Denver, Moskwa, Berlin, Helsinki i Oslo.

Zanim uczestnicy napadu wykonają plan, szkolą się w willi pod Madrytem. O godzinie wyznaczonej przez Profesora ósemka złodziei wkracza do mennicy. Choć plan jest idealny, nie został w nim uwzględniony pierwiastek ludzki, czyli konflikty między napadającymi a zakładnikami oraz między sobą nawzajem. Do rozmów z Profesorem zostaje wyznaczona inspektor Raquel Murillo, która razem z innymi śledczymi okupuje teren pod mennicą.

Dom z papieru – bohaterowie

Poza trzymającą w napięciu fabułą serial ma bardzo ciekawych bohaterów, z których kilka wybija się na pierwszy plan. Na uwagę zasługuje przede wszystkim Berlin z "Domu z papieru". Odgrywana przez Pedro Alonso postać została wyznaczona przez Profesora na dowódcę złodziei w mennicy. Władza niekiedy uderza mu do głowy, a sadystyczne pobudki są wyraźnie zaznaczone, jednak Berlin zdobył sympatię widzów.

Tokio to również charakterystyczna postać zbuntowanej dziewczyny, która tworzy związek z młodszym Rio. Na uwagę zasługują także Denver oraz jego ojciec Moskwa. Szczególnie uśmiech Denvera z "Domu z papieru" jest charakterystyczny, a jego relacji z jedną z zakładniczek, Monicą, nie mogliśmy nie kibicować. Wy również?

Dom z papieru – ciekawostki

  • Piosenka z "Domu z papieru" "Bella ciao" wykonywana w serialu przez Berlina i Profesora to cover pieśni włoskich partyzantów, której powstanie datuje się na 1942 rok;
  • Postać Tokio z "Domu z papieru" była wzorowana na Matyldzie – bohaterce "Leona zawodowca" (1994);
  • Odcinki "Domu z papieru" były kręcone po kolei. Aktorzy dostawali scenariusze tylko kręconego epizodu;
  • Charakterystyczny śmiech Denvera był zapisany w scenariuszu "Domu z papieru" zanim Jaime Lorente otrzymał tę rolę;
  • Początkowo wszyscy złodzieje mieli być śmiertelnie chorzy;
  • Za każdym razem, kiedy Raquel Murillo rozmawiała z Profesorem, zaplatała włosy ołówkiem. Jest to nawiązanie do postaci Wioletki Baudelaire z "Serii niefortunnych zdarzeń". Dziewczynka, stając przed ważnym zadaniem, związywała gumką włosy;
  • [Spoiler] Profesor i Berlin są przyrodnimi braćmi. Aktorzy – Pedro Alonso i Alvaro Morte – sami dopisali podłoże swoich postaci, a producenci potwierdzili plotki na ten temat;
  • Serial "Dom z papieru" otrzymał nagrody na takich festiwalach i wydarzeniach filmowych jak: Atv Awards; Feroz Awards, Fotogramas de Plata, nagrody Emmy, Monte-Carlo TV Festival, Spanish Actors Union czy Zapping Awards;
  • Pedro Alonso z "Domu z papieru" za rolę Berlina zdobył najwięcej pochwał od krytyków i nagród.

Dom z papieru – lista odcinków

Dom z papieru – lista odcinków pierwszej części:

Dom z papieru S1:01 – Odcinek pierwszy
Dom z papieru S1:02 – Odcinek drugi
Dom z papieru S1:03 – Odcinek trzeci
Dom z papieru S1:04 – Odcinek czwarty
Dom z papieru S1:05 – Odcinek piąty
Dom z papieru S1:06 – Odcinek szósty
Dom z papieru S1:07 – Odcinek siódmy
Dom z papieru S1:08 – Odcinek ósmy
Dom z papieru S1:09 – Odcinek dziewiąty
Dom z papieru S1:10 – Odcinek dziesiąty
Dom z papieru S1:11 – Odcinek jedenasty
Dom z papieru S1:12 – Odcinek dwunasty
Dom z papieru S1:13 – Odcinek trzynasty

Dom z papieru – lista odcinków drugiej części:

Dom z papieru S2:01 – Odcinek pierwszy
Dom z papieru S2:02 – Odcinek drugi
Dom z papieru S2:03 – Odcinek trzeci
Dom z papieru S2:04 – Odcinek czwarty
Dom z papieru S2:05 – Odcinek piąty
Dom z papieru S2:06 – Odcinek szósty
Dom z papieru S2:07 – Odcinek siódmy
Dom z papieru S2:08 – Odcinek ósmy
Dom z papieru S2:09 – Odcinek dziewiąty

Polecamy również: Najlepsze seriale Netflix Originals 2018

Dom z papieru
Tytuł oryginalny

La casa de papel

Gatunek

Sensacyjny

Kraj produkcji

Hiszpania

Data premiery

02.05.2017

Czas trwania odcinka

45 min.

Liczba sezonów

3

Obsada
d39mcjx
d39mcjx
d39mcjx
d39mcjx