Trwa ładowanie...
d1j0ily

Alicja Bachleda-Curuś

Najnowsze informacje
4.5
(6 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Tampico, Meksyk

d1j0ily

Polska aktorka, szerokiej publiczności znana przede wszystkim jako Zosia w „Panu Tadeuszu” Andrzeja Wajdy oraz życiowa partnerka hollywoodzkiego gwiazdora Colina Farrella.

Urodziła się 12 maja 1983 roku w Tampico w Meksyku. Oryginalne miejsce urodzenia zawdzięcza pracy ojca – geologa, którego profesja wymagała od rodziny dalekich podróży. Z pochodzenia jest góralką, na co zresztą wskazuje charakterystyczne, podhalańskie nazwisko. Ma starszego brata, Tadeusza. Jej wykształcenie obejmuje naukę w znanym, V Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie, studia na tamtejszym Uniwersytecie Jagiellońskim (kierunek: kulturoznawstwo międzynarodowe) oraz kursy aktorskie w słynnym Instytucie Lee Strasberga w Nowym Jorku.

Od dziecka przejawiała artystyczne zdolności, pierwszy publiczny występ dała podobno już jako sześcioletnia dziewczynka. Muzyczny talent szlifowała w Studiu Teatru Muzyki i Tańca Elżbiety Armatys. W latach 90-tych była jedną z najczęściej nagradzanych, dziecięcych solistek na krajowych festiwalach (Częstochowa, Tuchola, Kraków, Będzin), niejednokrotnie reprezentowała kraj również na zagranicznych przeglądach (Chorwacja, Niemcy, Włochy, Bułgaria, Łotwa).

W 1998 roku zaliczyła aktorski debiut w serialowej adaptacji „Syzyfowych prac” Stefana Żeromskiego, w reżyserii Pawła Komorowskiego, wcielając się w postać Anny ‘Biruty’ Stogowskiej. Naprawdę głośno zrobiło się o Alicji rok później, za sprawą powierzenia jej roli Zosi w filmowej wersji „Pana Tadeusza” Andrzeja Wajdy. Był to niewątpliwie jeden z głośniejszych debiutów w polskim kinie. Co ciekawe, jeszcze w tym samym roku wcieliła się również w rolę drugiej Zosi – tym razem sanitariuszki w osadzonym w realiach II wojny światowej dramacie Jerzego Wójcika „Tygrysy Europy”.

Na fali popularności, jaka wiązała się z występem w filmie Wajdy próbowano wypromować na szerszą skalę jej muzyczny talent. W 1999 roku miała miejsce premiera dość głośnego singla „Marzyć chcę”, zapowiadającego nagraną niespełna dwa lata później płytę „Klimat”. W tym samym roku zaliczyła filmowy debiut poza granicami kraju, pojawiając się w jednej z ról w niemieckim dramacie/romansie „Z miłością nie wygrasz” w reżyserii Michaela Gutmanna (2001). Nie licząc występów w telenoweli „Na dobre i na złe”, gdzie w latach 2002-2004 kreowała postać dziewczyny Tomka Burskiego, od tej pory związana była już wyłącznie z zagranicznymi, głównie niemieckimi produkcjami.

Na pewno istotne dla rozwoju jej kariery okazało się spotkanie z reżyserem Markiem Kreuzpaintnerem, który najpierw powierzył jej jedną z głównych ról w komediodramacie/romansie „Letnia burza” (2004), a następnie zaprosił na plan amerykańsko-niemieckiej produkcji „Handel” z udziałem Kevina Kline’a (2007).Podobno w rolę Weroniki – Polki porwanej przez gang handlarzy ludźmi, zgodnie z wolą producentów miała wcielić się Milla Jovovich, jednak reżyser nalegał, by zagrała ją właśnie Bachleda.

Dużym przełomem w życiu zawodowym i osobistym aktorki była możliwość zagrania tytułowej roli w dramacie fantasy „Ondine”, w reżyserii słynnego, irlandzkiego reżysera, Neila Jordana (2009). To właśnie na planie tego filmu spotkała się z Colinem Farrellem.Związek ze słynnym aktorem uczynił ją jedną z ulubionych bohaterek polskich tabloidów i z pewnością podniósł rankingi popularności aktorki, choć niekoniecznie w takim kierunku, jaki można by sobie wymarzyć.

Najświeższymi produkcjami z jej udziałem są: niemiecko-amerykańska komedia „Friendship!” (2010) oraz zrealizowany w europejsko-amerykańskiej koprodukcji dramat „The Absinthe Drinkers”, rozgrywający się w środowisku artystycznej bohemy końca XIX wieku.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1j0ily
d1j0ily
d1j0ily