Trwa ładowanie...
ojciec mateusz
24-07-2009 11:10

Zwiedź Sandomierz śladami "Ojca Mateusza"

Share
Zwiedź Sandomierz śladami "Ojca Mateusza"Źródło: AKPA
d1l561c

Turyści przyjeżdżający do Sandomierza (Świętokrzyskie) mogą zwiedzać miasto trasą, na której znalazły się miejsca związane z kręconym tutaj telewizyjnym serialem "Ojciec Mateusz". Trasę przygotowało lokalne PTTK.

Zdjęcia plenerowe do pierwszej serii 13-odcinkowego serialu o przygodach księdza-detektywa powstały w większości w Sandomierzu, latem 2008 roku.

Wyświetlany w telewizyjnej Jedynce od grudnia 2008 roku do lutego 2009 roku serial cieszył się popularnością widzów - jeden z odcinków oglądało 7 mln osób. W tytułową postać wcielił się Artur Żmijewski. Produkcja powstała na kanwie włoskiego formatu "Don Matteo", który telewizja RAI emituje od ponad ośmiu lat.

d1l561c

Jak powiedziała PAP Elżbieta Juszczyk z sandomierskiego PTTK, po tym jak "Ojciec Mateusz" zrobił się popularny, turyści dzwonili i pytali, czy można przy okazji zwiedzania miasta obejrzeć miejsca znane z serialu. "Miejsca związane z 'Ojcem Mateuszem' są tłem dla pokazania przez przewodników zabytków Sandomierza" - dodała Juszczyk.

Trasę "Na tropie ojca Mateusza" jest przeznaczona przede wszystkim dla grup zorganizowanych. Przez cztery godziny turyści zwiedzają XIV-wieczną Bramę Opatowską, Podziemną Trasę Turystyczną, Rynek Starego Miasta, katedrę i jedno z muzeów. Na szlaku przewodnik zatrzymuje się przy budynkach, które "zagrały" w serialu i opowiada o nich. Poczta, która znajduje się w kamienicy Oleśnickich w serialu jest bankiem, magistrat-sądem, a komisariat policji to kamienica przy ulicy Żydowskiej. Wejście do sandomierskich podziemi - zgodnie z pomysłem scenarzystów - w jednym z odcinków było domem publicznym, w którym ukrył się przestępca.

"Serial pomógł nam urozmaicić ofertę turystyczną, nie wszyscy wycieczkowicze oczekują fachowych historycznych informacji podczas zwiedzania, niektórzy chcą lżejszych tematów" - podkreślała Juszczyk.

Turyści mogą też indywidualnie szukać śladów "Ojca Mateusza", dzięki broszurce, wydanej niedawno przez magistrat. Znajduje się w niej plan miasta z zaznaczonymi miejscami, wykorzystanymi na potrzeby serialu. Książeczka jest rozdawana m.in. w punkcie informacji turystycznej urzędu miasta.

Jak powiedział PAP Tomasz Józefowicz z firmy odpowiedzialnej za promocję serialu, w piątek 17 lipca filmowcy zakończyli w Sandomierzu kręcenie ujęć do 17 odcinków drugiej serii "Ojca Mateusza". W odcinkach, które od września będzie emitowała TVP, będzie można zobaczyć sandomierski Wąwóz Królowej Jadwigi, port rzeczny i pobliskie Góry Pieprzowe - miejsca, dotąd nie pokazywane w "Ojcu Mateuszu".

d1l561c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1l561c
d1l561c