Trwa ładowanie...
d2cfew3

Ozark

Najnowsze informacje
4.0
(4 głosy)
Oceń:
Netflix
Źródło: Netflix

"Ozark" to amerykański serial dramatyczny wyprodukowany i dostępny na platformie streamingowej „Netflix”. Seria opowiada historię rodziny Byrde'ów, która zmuszona jest przenieść się z Chicago do małej wypoczynkowej miejscowości w sercu Wyżyny Ozark w stanie Missouri.

Ozark – produkcja

Twórcą "Ozark" jest Bill Dubuque, który był odpowiedzialny za scenariusze do filmu "Sędzia" oraz "Księgowy". Serial wziął swoją nazwę od miejsca w którym rozgrywa się akcja, czyli Wyżyny Ozark w Stanach Zjednoczonych, a dokładnie jej północnej części, która otoczona jest przez serpentynowe pasmo jezior. Na takie umiejscowienie serialu mógł wpłynąć fakt, że Dubuque jako student na Uniwersytecie Missouri pracował w jednym z kurortów w Ozark.

Jednakże większość zdjęć do "Ozark" kręcono nie w stanie Missouri tylko w pobliżu jezior Allatoona oraz Lanier (kilkanaście kilometrów od Atlanty). Producenci "Ozark" podjęli taką decyzję ze względu na ulgi podatkowe, które zapewnia stanowe prawo Georgii. Tylko kilka scen pierwszego odcinka "Ozark" zostało nakręconych w Osage County. Była to m.in. słynna scena, w której widzimy Marty'ego Byrde'a stojącego przed znakiem z napisem „Witamy w Lake of the Ozarks”.

Plan zdjęciowy, zbudowany na potrzeby serialu w Georgii, był wzorowany na działającym w Ozark kurorcie o nazwie Alhonna.

W roku 2016 serial w fazie projektowej przejęła platforma Netflix. Wtedy również ogłoszono, że do zespołu dołącza Jason Bateman, który będzie zarówno producentem, reżyserem, jak i odtwórcą głównej roli w serialu "Ozark". Początkowo Bateman miał wyreżyserować cały pierwszy sezon, jednak ostatecznie był odpowiedzialny za zdjęcia do czterech odcinków w pierwszym sezonie "Ozark".

Ozark – fabuła

Fabuła serialu "Ozark" skupia się na losach rodziny Byrde'ów. Głowa rodziny oraz główny bohater "Ozark" Marty Byrd jest doradcą finansowym z Chicago. W efekcie niefortunnego splotu wydarzeń jest on zmuszony do porzucenia dobrze prosperującego biznesu oraz ucieczki z rodzinnego miasta. Aby ratować życie swoje oraz bliskich, Marty przeprowadza się z tętniącego życiem miasta do serca Wyżyny Ozark w stanie Missouri. Jednak tam pojawiają się nowe problemy, ponieważ rodzina Byrde'ów zostaje uwikłana w porachunki miejscowych przestępców.

Pierwszy sezon "Ozark" został w całości udostępniony na platformie Netflix 21 lipca 2017 roku. Już 15 sierpnia 2017 roku zapowiedziano powstanie kontynuacji. Premiera drugiego sezonu odbyła się 31 sierpnia 2018. Zaś 3 sezon "Ozark" ma trafić na Netflixa w 2019 roku.

Ozark – obsada

Główną rolę w serialu "Ozark" odgrywa Jason Bateman. Aktor wciela się w doradcę finansowego, który szybko musi odnaleźć się w nowej życiowej sytuacji. Ekranową żoną Batemana jest Laura Linney, której została powierzona rola Wendy Byrde, pracującej jako menedżer sztabu wyborczego podczas wyborów do Kongresu Stanów Zjednoczonych.

Widzów zachwyciła w szczególności gra aktorska Jasona Batemana, który szerszej publiczności był znany głównie jako aktor komediowy.

Na uwagę zasługuje również postać Ruth Langmore, w tej roli występuje Julia Garner. Za swoja fenomenalną pracę, aktorka zdobyła w 2018 roku nominację do dwóch nagród Gildii Aktorów Ekranowych.

Ozark – ciekawostki

  • Na początku każdego odcinka "Ozark" widz może zobaczyć czarną planszę z literą O, w środku której pojawiają się zawsze cztery symbole. Stanowią one zapowiedź tego, co wydarzy się w danym odcinku. Dodatkowo każdy z nich koresponduje z literami Z, A, R oraz K.
  • Po wielkim sukcesie produkcji Netflixa w Ozark został otwarty bar o nazwie "Marty Byrde's”.
  • Scenarzyści "Ozark" nauczyli się na czym polega pranie brudnych pieniędzy od agenta FBI, który na co dzień prowadzi śledztwa w sprawie oszustw podatkowych oraz pieniężnych.
  • Julia Garner, aktorka grająca Ruth Langmore, panicznie boi się myszy. Jedna ze scen w 1. sezonie "Ozark" wymagała od kobiety podniesienia gryzonia za ogon. Garner dostała tak silnego ataku paniki, że musiała zrezygnować z wystąpienia w tym fragmencie odcinka.

Ozark – lista odcinków

Ozark – lista odcinków pierwszego sezonu:

Ozark – lista odcinków drugiego sezonu:

Ozark
Tytuł oryginalny

Ozark

Gatunek

dramat, thriller, serial

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Data premiery

21.07.2017

Czas trwania odcinka

60 min.

Liczba sezonów

2

Reżyser
Scenarzysta
Obsada

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2cfew3
d2cfew3
d2cfew3