Eurowizja w Ukrainie? Eksperci wskazują też inne lokacje

Ukraina wygrała 66. konkurs Eurowizji
Ukraina wygrała 66. konkurs Eurowizji
Źródło zdjęć: © East News | MARCO BERTORELLO

16.05.2022 11:12, aktual.: 16.05.2022 11:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Po tegorocznym konkursie Eurowizji stopniowo opada kurz, ale jest to na tyle ogromne przedsięwzięcie, że organizatorzy muszą niebawem intensywnie myśleć nad kolejną edycją. Zwycięzcy konkursu entuzjastycznie zakładają, że odbędzie się w Ukrainie. A trzeba brać pod uwagę także inne scenariusze.

Ukraina wygrała Eurowizję i niewątpliwie ten moment szczerej radości zadziałał krzepiąco na znajdujący się w tragicznej, wojennej sytuacji naród. Muzycy Kalush Orchestra zaraz po wygranej komentowali, że mają nadzieję, iż przyszłoroczny konkurs uda się zorganizować właśnie u nich. Entuzjazm udzielił się także Wołodymyrowi Zełenskiemu, który oznajmił, że chce zaprosić w przyszłym roku gości do wolnego i odbudowanego Mariupola.

Wizja jest istotnie piękna i pełna nadziei, ale jednak warto spojrzeć na sprawę realistycznie. Organizacja tego rodzaju festiwalu jest projektem długofalowym, wymagającym nie tylko odpowiedniej infrastruktury i niemałych nakładów finansowych.

Biorąc pod uwagę fakt, w jakim stanie jest zniszczone miasto, zrealizowanie wizji może okazać się niemożliwe. Ukraina musi mieć plan B. Dlatego też ruszyły spekulacje, gdzie, jeśli nie w Mariupolu może odbyć się konkurs.

Dziennikarz serwisu wiwibloggs poświęconego właśnie Eurowizji sugeruje, że lepszym wyborem i bezpieczniejszym miejscem byłby Lwów, położony bardziej na zachodzie i w pobliżu granicy z Polską. Pojawiają się także pytania – gdzie, jeśli nie w Ukrainie?

Eksperci twierdzą, że zgodnie z tradycją konkursu, jeśli państwo zwycięskie nie jest w stanie zorganizować finału, ten zaszczyt przypada krajowi, który zajął drugie miejsce. W tym roku to Wielka Brytania, która ma niemałe doświadczenie w organizacji konkursu i odpowiednie zasoby finansowe.

Wśród typowanych lokacji podawana jest także Polska (ze względu na bliskość z Ukrainą), Szwecja (niewątpliwie ze względu na zamiłowanie do konkursu) Włochy lub któreś z państw Wielkiej Piątki. Gdzie ostatecznie odbędzie się konkurs? Przekonamy się z pewnością niebawem. Na razie należy się uzbroić w cierpliwość.

Źródło artykułu:WP Teleshow
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także