"Dobranocka" w "Minęła 20" uderza w WOŚP. Autorce znowu zarzuca się antysemityzm

"Dobranocka" w "Minęła 20" uderza w WOŚP. Autorce znowu zarzuca się antysemityzm
Źródło zdjęć: © stopklatka/TVP Info

11.01.2019 13:00, aktual.: 11.01.2019 16:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Barbara Piela wykorzystała karykatury Jurka Owsiaka i Hanny Gronkiewicz-Waltz do pokazania, dokąd trafia większość pieniędzy z Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na autorkę "plastusiów" wylała się fala hejtu.

Półtoraminutowa "Dobranocka" pojawiła się 10 stycznia na koniec programu "Minęła 20", wywołując szczególne poruszenie. Barbara Piela, która tworzy swoje filmiki dla TVP Info od września 2017 r., pokazała w najnowszym odcinku Jurka Owsiaka jako kukłę nakręcaną przez Hannę Gronkiewicz-Waltz.

Po zebraniu fury pieniędzy Owsiak wraca do byłej prezydent Warszawy i próbuje stawiać opór przed zagrabieniem wszystkich banknotów. Karykatura Gronkiewicz-Waltz wyciąga mu jednak z pleców kluczyk do nakręcania, ładuje gotówkę do wielkich worów, a Owsiakowi zostawia 10-złotowy banknot.

Barbara Piela zamieściła cały odcinek w mediach społecznościowych, wystawiając się na falę negatywnych i często obraźliwych komentarzy. Niektórzy dostrzegli tam nawet przejaw antysemityzmu, o który Piela była oskarżana już kilka miesięcy temu. Wówczas krytykowano ją za stworzenie kukły stereotypowego Żyda (ubrany na czarno mężczyzna z długą siwą brodą), który w rzeczywistości był karykaturą Franciszka Jagielskiego, stałego uczestnika demonstracji KOD-u, nazywanego w mediach społecznościowych "Farmazonem".

W "Dobranocce" o WOŚP rzekomy antysemityzm przejawia się w banknocie 200-złotowym, na którym zamiast symbolu trójkąta widnieje Gwiazda Dawida. Krytycy wskazujący na ten element nie zauważyli jednak, że zamiast Zygmunta I Starego widnieje tam profil Lecha Kaczyńskiego, gdyż jest to banknot o nominale 200 Eurokaczek, który można bez problemu znaleźć w sieci po wpisaniu frazy "200 złotych".

Obraz
© Facebook.com

Co ciekawe, na kolejnym ujęciu "Dobranocki" w stosie banknotów widać rzeczywiste 200 złotych z trójkątem, Zygmuntem I Starym itd.

- Cały czas powtarzam, że tego ataku nie rozumiem. Argumenty [o antysemityzmie i dehumanizacji – dop. JZ], które padają, są zupełnie absurdalne – mówiła Barbara Piela kilka miesięcy temu w rozmowie z Michałem Rachoniem.

Barbara Piela jest doktorem chemii i trzykrotną zwyciężczynią telewizyjnej "Wielkiej gry". Pierwszą karykaturę narysowała w 2001 r., później zaczęła lepić znane osobistości z plasteliny i tworzyć krótkie animacje poklatkowe. Jej prace można oglądać w "Minęła 20", a od niedawna także w "Gazecie Polskiej".

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (96)
Zobacz także