Trwa ładowanie...
ycipk-1d0avt

"Dobranocka" w "Minęła 20" uderza w WOŚP. Autorce znowu zarzuca się antysemityzm

Barbara Piela wykorzystała karykatury Jurka Owsiaka i Hanny Gronkiewicz-Waltz do pokazania, dokąd trafia większość pieniędzy z Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na autorkę "plastusiów" wylała się fala hejtu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Dobranocka" była częścią programu "Minęła 20"
"Dobranocka" była częścią programu "Minęła 20" (stopklatka/TVP Info)
ycipk-1d0avt

Półtoraminutowa "Dobranocka" pojawiła się 10 stycznia na koniec programu "Minęła 20", wywołując szczególne poruszenie. Barbara Piela, która tworzy swoje filmiki dla TVP Info od września 2017 r., pokazała w najnowszym odcinku Jurka Owsiaka jako kukłę nakręcaną przez Hannę Gronkiewicz-Waltz.

Po zebraniu fury pieniędzy Owsiak wraca do byłej prezydent Warszawy i próbuje stawiać opór przed zagrabieniem wszystkich banknotów. Karykatura Gronkiewicz-Waltz wyciąga mu jednak z pleców kluczyk do nakręcania, ładuje gotówkę do wielkich worów, a Owsiakowi zostawia 10-złotowy banknot.

ycipk-1d0avt

Barbara Piela zamieściła cały odcinek w mediach społecznościowych, wystawiając się na falę negatywnych i często obraźliwych komentarzy. Niektórzy dostrzegli tam nawet przejaw antysemityzmu, o który Piela była oskarżana już kilka miesięcy temu. Wówczas krytykowano ją za stworzenie kukły stereotypowego Żyda (ubrany na czarno mężczyzna z długą siwą brodą), który w rzeczywistości był karykaturą Franciszka Jagielskiego, stałego uczestnika demonstracji KOD-u, nazywanego w mediach społecznościowych "Farmazonem".

W "Dobranocce" o WOŚP rzekomy antysemityzm przejawia się w banknocie 200-złotowym, na którym zamiast symbolu trójkąta widnieje Gwiazda Dawida. Krytycy wskazujący na ten element nie zauważyli jednak, że zamiast Zygmunta I Starego widnieje tam profil Lecha Kaczyńskiego, gdyż jest to banknot o nominale 200 Eurokaczek, który można bez problemu znaleźć w sieci po wpisaniu frazy "200 złotych".

ycipk-1d0avt
Facebook.com
Podziel się

Co ciekawe, na kolejnym ujęciu "Dobranocki" w stosie banknotów widać rzeczywiste 200 złotych z trójkątem, Zygmuntem I Starym itd.

- Cały czas powtarzam, że tego ataku nie rozumiem. Argumenty [o antysemityzmie i dehumanizacji – dop. JZ], które padają, są zupełnie absurdalne – mówiła Barbara Piela kilka miesięcy temu w rozmowie z Michałem Rachoniem.

Barbara Piela jest doktorem chemii i trzykrotną zwyciężczynią telewizyjnej "Wielkiej gry". Pierwszą karykaturę narysowała w 2001 r., później zaczęła lepić znane osobistości z plasteliny i tworzyć krótkie animacje poklatkowe. Jej prace można oglądać w "Minęła 20", a od niedawna także w "Gazecie Polskiej".

ycipk-1d0avt
Polub WP Teleshow
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-1d0avt

ycipk-1d0avt
ycipk-1d0avt