Opole 2017: jest przełom, prezydent miasta wydał oświadczenie
Opole samo podejmie się organizacji przedsięwzięcia?
21.05.2017 | aktual.: 22.05.2017 18:27
W obliczu wydarzeń z ostatnich dni, sens startu festiwalu piosenki w Opolu stał pod dużym znakiem zapytania. W niedzielę popołudniu prezydent miasta, Arkadiusz Wiśniewski wydał oświadczenie, w którym przekonuje, że jest plan naprawczy tej kryzysowej sytuacji.
"Przygotowania do 54. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu obciążone są problemami, jakie nie miały miejsca w jego ponad półwiecznej historii. W związku z tym, że miasto jest właścicielem marki festiwalu, Opole jest gotowe przejąć rolę organizatora tego przedsięwzięcia.
Zamknie to spekulacje dotyczące kontekstu politycznego w procesie doboru artystów na tegoroczny festiwal i da artystom gwarancję swobody występu, a publiczności dostęp do atrakcyjnej oferty.
Koszty partycypacji finansowej nie będą istotnie odbiegały od dotychczas przewidywanych między partnerami.
Wydarzenia ostatnich dni uniemożliwiają realizację zawartej między miastem a TVP umowy, w związku z tym* zmienić powinien się także termin festiwalu.*
Moim zdaniem to jedyne wyjście z tej trudnej zarówno dla artystów, telewizji jak i dla miasta sytuacji."
Jak podaje Nowa trybuna Opolska, po stronie TVP miałaby pozostać realizacja tego wielkiego przedsięwzięcia od strony technicznej, także wpływy z reklam i biletów miałyby przypaść w udziale stacji.
Prezydent Wiśniewski zaproponował, by program Festiwalu powstał w Akademii Polskiej Piosenki. W jej skład mieliby wejść przedstawiciele Opola, TVP i "artyści o uznanym dorobku".
Bojkot Festiwalu rozpoczął się kilka dni temu od oświadczenia Katarzyny Nosowskiej. Ostatecznie wycofali się:
Kayah
Kasia Nosowska
Maryla Rodowicz
Kasia Popowska
Michał Szpak
Andrzej Piaseczny
Dr Misio
Audiofeels
Kasia Cerekwicka
Kombii
Kasia Kowalska
Urszula
Lanberry
Arek Kłusowski
Tatiana Okupnik