Trwa ładowanie...
d2d041c

Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu

Najnowsze informacje
PAP Baza Zdjęć Archiwum
Źródło: PAP Baza Zdjęć Archiwum
Oceń jako pierwszy:

Krajowy Festiwal Piosenki w Opolu (w skrócie KFPP Opole) to polski festiwal muzyczny organizowany od roku 1963. W założeniu jest on podsumowaniem mijającego sezonu artystycznego.

Festiwal Opole - krótka charakterystyka

Festiwal w Opolu to jedna z najważniejszych polskich imprez cyklicznych. Składa się ona z kilku koncertów - przeglądu największych osiągnięć mijającego sezonu (koncert Superjedynek), występów premierowych, konkursu debiutów estradowych oraz specjalnego eventu kabaretowego. W całej swej historii Festiwal Opole zmieniał nieco swoją charakterystykę. Do 2005 roku była to impreza trzydniowa. W latach 2011-2012 zdecydowano się skrócić czas trwania wydarzenia o jeden dzień. Następnie festiwal ponownie trwał trzy dni. W roku 2016 organizatorzy zorganizowali dodatkowo jeszcze jeden dzień koncertowy, który poświęcono muzyce alternatywnej. Festiwal odbywa się w opolskim amfiteatrze.

Historia KFPP Opole

Festiwal Opole został zorganizowany po raz pierwszy w roku 1963 z inicjatywy Macieja Święcickiego, Jerzego Grygolunasa oraz Karola Musioła. W całej historii festiwalu nie odbył się on w planowym terminie tylko dwukrotnie – w roku 1982 po prowadzeniu stanu wojennego oraz w 2017 po masowej rezygnacji artystów (impreza miała odbyć się w czerwcu, ale ostatecznie przeniesiono ją na wrzesień).

Nagrody na Festiwalu w Opolu

Obecnie na Festiwalu w Opolu przyznaje się następujące wyróżnienia:
• Nagroda im. Anny Jantar Karolinka za zajęcie pierwszego miejsca w konkursie Debiutów. Dawniej przyznawana przez jury, obecnie wybierana za pomocą głosowania telewidzów.
• Grand Prix – nagroda prezesa TVP
• Superjedynka – nagroda przyznawana od 2000 roku
• Super Premiera – Nagroda im. Karola Musioła – wyróżnienie za najlepszą premierową piosenkę, wybierana przez telewidzów.

Laureaci KFPP Opole

W Opolu wielkie kariery rozpoczynała cała plejada gwiazd polskiej sceny muzycznej. Podczas pierwszej edycji festiwalu odkryciem okazała się Ewa Demarczyk. Wśród laureatów imprezy są tacy artyści jak Mieczystał Szcześniak, Justyna Steczkowska, Irena Santor, Wojciech Młynarski, Zbigniew Wodecki, Anna German, Izabela Trojanowska, Anna Jantar, KOMBI, Bohdan Smoleń, Michał Szpak i wielu innych.

d2d041c
d2d041c
d2d041c
d2d041c

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj