PublicystykaZmarł ojciec Piotra Skargi. Tak jak syn, był aktorem

Zmarł ojciec Piotra Skargi. Tak jak syn, był aktorem

Zmarł ojciec Piotra Skargi. Tak jak syn, był aktorem
Źródło zdjęć: © Youtube.com

26.03.2017 15:49, aktual.: 27.03.2017 08:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jak czytamy na stronie e-teatr.pl, w piątek 24 marca w godzinach porannych zmarł aktor teatralny i filmowy, Edward Skarga. Był związany z teatrami w Opolu, Krakowie, Sosnowcu i wieloma innymi. Na koncie miał około 110 ról.

Jedną z nich, postać Rabina ze "Skrzypka na dachu" do kwietnia 2014 roku zagrał ponad 350 razy. Skarga pojawiał się również w filmach i serialach, jednak pozostawał raczej aktorem peryferyjnym. Nie zależało mu na popularności i sławie, skupiał się na ciężkiej pracy i warsztacie.

Opłaciło się. Aktor otrzymał kilka odznaczeń: Złotą Odznakę za zasługi dla województwa katowickiego w 1972 roku, Złoty Krzyż Zasługi w 1978 roku, Krzyż Partyzancki w 1982 roku i tytuł Zasłużonego Działacza Kultury w 1991 roku.

Skarga urodził się 22 kwietnia 1924 roku w Warszawie. O tym, kim zostanie jako dorosły mężczyzna, miała zadecydować jego siostra. To ona wybiła przekonała go, by nie zaczynał studiów polonistycznych. Skarga został więc aktorem i jako 23-latek zadebiutował w Teatrze Polskim w Poznaniu, a w kolejnych latach pracował w Teatrze Miejskim w Jeleniej Górze.

W 1948 roku na świat przyszedł jego syna, Piotr, owoc pierwszego małżeństwa aktora z Danutą Krasoń. Związek rozpadł się po kilku latach, co odbiło się na kontaktach pomiędzy Edwardem a Piotrem. Chłopak nie widywał się z ojcem aż do momentu, gdy skończył 14 lat. Nigdy nie udało im się nadrobić straconego czasu i odbudować więzi, ale ich kontakty były poprawne. Pierwsze małżeństwo aktora nie było ostatnim - Skarga ożenił się z aktorką Anną Gołębiowską. W 2005 roku został wdowcem.

W 1989 roku na Edward Skarga przeszedł na emeryturę, ale nie porzucił grania. Nadal można go było oglądać na deskach teatrów. Aktor pojawiał się także w filmach i serialach: w "Białym tangu", "Na kłopoty Bednarski", "Rodzinie Kanderów", Świętej wojnie" i "Show". Był bratem aktorki Hanny Skarżanki i profesor filozofii Barbary Skargi.

Jego syn Piotr poszedł w ślady ojca i również został aktorem. Znany jest z seriali "W labiryncie", "Bulionerzy", "Pensjonat pod Różą".

Obraz
© AKPA

Tutaj znajdziesz aktualny program tv!
Tu pobierzesz za darmo aplikację Program TV:

Źródło artykułu:WP Teleshow
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także