Trwa ładowanie...
ycipk-18n91g

Zaginięcie Madeleine McCann. Specjalista od DNA nie daje za wygraną

Sprawa zaginięcia Madeleine McCann pozostaje nierozwiązana od 12 lat. Kosztowne śledztwo może zostać wkrótce zamknięte, tymczasem pomoc w rozwiązaniu zagadki zaoferował wybitny naukowiec, który nie oczekuje zapłaty.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Madeleine McCann
Madeleine McCann (East News, Fot: Rex Features)
ycipk-18n91g

Dr Mark Perlin to amerykański naukowiec z firmy Cybergenetics, który w badaniu śladów DNA posługuje się nowoczesną metodą TrueAllele. Umożliwia ona uzyskanie dokładnych wyników na wcześniej nierozwiązywalnych dowodach DNA.

Zaginięcie Madeleine McCann. Teoria prywatnego detektywa

ycipk-18n91g

Perlin w rozmowie z Nine.com.au wyznał, że jest gotowy pomóc brytyjskim badaczom w rozwiązaniu 12-letniej zagadki związanej z zaginięciem Madeleine McCann. Amerykanin jest przekonany, że jego metoda pozwoli określić, czy w samochodzie wynajętym przez rodziców po zniknięciu dziewczynki znajdowały się ślady jej DNA.

W 2007 r. rodzice Maddie bardzo szybko znaleźli się na celowniku hiszpańskich policjantów. Śledzczy uważali, że 3-latka mogła zginąć w nieszczęśliwym wypadku, a jej opiekunowie próbowali to zatuszować opowieścią o zaginięciu.

Badanie śladów DNA w samochodzie wynajętym przez małżeństwo (na zdjęciu poniżej) już po zniknięciu ich córki nie dały oczywistej odpowiedzi, czy w pojeździe znajdowało się ciało dziewczynki.

stopklatka/Netflix
Podziel się
ycipk-18n91g

Doktora Perlina to nie dziwi. Specjalista przyznał, że 12 lat temu metody badania śladów genetycznych były na swój sposób prymitywne. Ale to już historia i jego zdaniem dzisiejsza technologia pozwoli określić, czy rodzice dziewczynki rzeczywiście mogli odpowiadać za jej zniknięcie.

Naukowiec złożył propozycję brytyjskiej policji, by przekazała mu próbki DNA badane 12 lat temu, a on za darmo dostarczy ostateczną odpowiedź, która mogłaby doprowadzić do przełomu w śledztwie.

Przypomnijmy, że wszystko zaczęło się w maju 2007 r., gdy państwo McCann zgłosili zaginięcie córeczki, która za kilka dni miała obchodzić czwarte urodziny. Do tajemniczego zniknięcia doszło w portugalskim Praia da Luz, gdzie brytyjska rodzina wraz z grupą dorosłych przyjaciół spędzała wakacje.

ycipk-18n91g

Sprawa zniknięcia Madeleine bardzo szybko zagościła na pierwszych stronach gazet. Państwo McCann, szanowani brytyjscy lekarze, robili wszystko, by zdobyć jakiekolwiek informacje na temat córeczki. Tymczasem portugalska policja, z braku innych tropów, zaczęła wysuwać oskarżenia pod adresem zrozpaczonych rodziców.

Ostatnio o sprawie znowu zrobiło się głośno po premierze serialu dokumentalnego Netfliksa "Zaginięcie Madeleine McCann". Pokazano w nim nie tylko przebieg śledztwa i nowe wątki, ale także opowiedziano o rozbiciu siatki pedofilów (czytaj więcej tutaj).

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-18n91g

ycipk-18n91g
ycipk-18n91g