Trwa ładowanie...
31-03-2010 15:29

Piękna opowieść o wchodzeniu w dorosłość

Piękna opowieść o wchodzeniu w dorosłośćŹródło: Galapagos
dbcfrn1
dbcfrn1

Joanna Pacuła, Jan Frycz i Andrzej Pieczyński w wyjątkowym serialu Stanisława Jędryki. Po raz pierwszy na DVD!

Zielona miłość” to zrealizowany w 1978 roku trzyodcinkowy serial fabularny opowiadający historię grupy młodych ludzi, świeżo upieczonych maturzystów, stawiających pierwsze kroki w dorosłym życiu. Tytuł po raz pierwszy ukazuje się na DVD nakładem Galapagos Films.

Jola „Sarna” (Joanna Pacuła) właśnie zdała maturę i marzy o nauce w szkole muzycznej. To nie podoba się jednak jej matce, która widziałaby córkę na medycynie. Za jej namową dziewczyna rozpoczyna pracę w szpitalu, by zdobyć dodatkowe punkty do czekającego ją egzaminu.

dbcfrn1

Niestety, „Sarna” źle czuje się pracując przy chorych. Kolejne dni w szpitalu są dla niej prawdziwą udręką, od której ucieczką są spędzane wspólnie z przyjaciółmi popołudnia na plaży. Tam też „Sarna” po raz pierwszy zakochuje się.

Jola i jej najlepsza przyjaciółka Iwona (Hanna Bieluszko) zakochują się w tym samym chłopaku – przystojnym Pawle (Jan Frycz). „Sarna” nie potrafi się z tym pogodzić. Nie mogąc znaleźć zrozumienia u rodziców, dziewczyna ucieka w świat fantazji, w którym spotyka się z wyimaginowanym przyjacielem „Bursztynem” (Andrzej Pieczyński).

Pewnego dnia „Sarna” musi jednak przestać rozpamiętywać swoje krzywdy i zmierzyć się z prawdziwym, dorosłym życiem. W nocy do szpitala zostaje przywieziona Iwona. Rozczarowana uczuciem do Pawła dziewczyna usiłowała popełnić samobójstwo, a jej stan jest bardzo ciężki. „Sarna” robi wszystko by ocalić życie przyjaciółki. Czy jej się to uda?

Reżyserem serialu „Zielona miłość” jest Stanisław Jędryka, artysta specjalizujący się tworzeniu filmów i seriali dla dzieci, autor najbardziej klasycznych produkcji z tego gatunku takich jak: „Wyspa złoczyńców” (1965), „Do przerwy 0:1” (1969), „Wakacje z duchami” (1970), „Podróż za jeden uśmiech” (1971), czy „Stawiam na Tolka Banana” (1973).

dbcfrn1

Autorem scenariusza do serialu jest Aleksander Minkowski, uznany pisarz, reporter i scenarzysta filmowy, twórca głośnych powieści dla młodzieży takich jak „Gruby” (1966), „Podróż na wyspę Borneo” (1969), „Niezwykłe lato Izydora i spółki” (1971), czy „Szaleństwo Majki Skowron” (1972).

W rolach głównych w „Zielonej miłości” wystąpili stawiający wtedy dopiero pierwsze kroki w zawodzie aktorskim: Joanna Pacuła (obecnie popularna aktorka w Hollywood, znana z ról m.in. w „Tombstone”, „Park Gorkiego”), Hanna Bluszko (obecnie jedna z gwiazd bijącego rekordy popularności serialu „M jak miłość”), Jan Frycz (dziś jeden z najpopularniejszych i najwybitniejszych polskich aktorów filmowych i teatralnych) oraz Andrzej Pieczyński (aktor i reżyser teatralny, zdobywca wielu prestiżowych nagród w kraju i na świecie).

Obok nich w obsadzie serialu znaleźli się najlepsi polscy aktorzy: Bronisław Pawlik (ojczym „Sarny”), Mieczysław Voit (ojciec Pawła), Roman Wilhelmi (ojciec „Sarny”) oraz Marian Opania, Jan Himilsbach, Cezary Morawski, Marek Sikora i Tadeusz Pluciński.

Autorem zdjęć do „Zielonej miłości” jest Wiesław Zdort – jeden z najwybitniejszych polskich operatorów i długoletni współpracownik Kazimierza Kutza, z którym zrealizował tak głośne produkcje jak „Sól ziemi czarnej” (1969), „Paciorki jednego różańca” (1979), „Na straży swej stać będę” (1983) oraz „Śmierć jak kromka chleba” (1994). Muzykę do serialu skomponował Andrzej Korzyński twórca ścieżki dźwiękowej do takich filmów jak „Brzezina” i „Człowiek z marmuru” Andrzeja Wajdy, „Trzecia część nocy” Andrzeja Żuławskiego, „W pustyni i w puszczy” Władysława Ślesickiego, czy wydanego niedawno na DVD przez Galapagos Films serialu „Tulipan”.

dbcfrn1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dbcfrn1