Trwa ładowanie...
d2aeinm

Opowieść podręcznej

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Serial ''Opowieść podręcznej'' powstał na podstawie książki Margaret Atwood z 1985 roku pod tym samym tytułem. Fabuła osadzona jest w amerykańskim dystopijnym świecie po tzw. II amerykańskiej wojnie domowej. Państwo jest rządzone przez totalitarne władze, a większość społeczeństwa cierpi na bezpłodność. Ze względu na to powstała pseudochrześcijańska junta, która wprowadziła restrykcyjne prawo. W ''Opowieści podręcznej'' płodne kobiety zostały surogatkami uprzywilejowanych rodzin.

Opowieść podręcznej – fabuła, bohaterowie

Serial ''Opowieść podręcznej'' jest osadzony w niedalekiej przyszłości dystopijnej. Państwo, w którym dzieje się główna akcja, to Republika Gileadzka, powstała na terenach Stanów Zjednoczonych. Ze względu na wszechogarniającą klęskę ekologiczną, bezpłodność oraz upadek społeczeństwa, stworzono niebezpieczna rasistowsko-nacjonalistyczną organizację Bank Myśli Snów Jakuba.

W ''Opowieści podręcznej'' wspomniana grupa o profilu pseudochrześcijańskim, a nawet terrorystycznym, doprowadziła do porwania i zabicia prezydenta, rozwiązania Kongresu oraz zawieszenia konstytucji. W serialu rządy bogaczy opierają się na ekstermistycznej interpretacji biblijnych przypowieści. Ze względu na powszechną bezpłodność, kobiety spoza bogatych kręgów zostają schwytane i wtrącone do obozu dla Podręcznych. Mają być gwałcone przez ich męskich panów, do których trafiły po to, aby w przyszłości zaszły w ciążę i urodziły im dzieci.

W serialu ''Opowieść podręcznej'' przedstawiony jest cały przekrój społeczeństwa podzielony na klasy. Kobiety podzielone są na kilka kategorii, a każda grupa wyróżnia innym kolorem sukienki: Podręczne są ubrane w czerwień, Gospodynie w zieleń, Żony natomiast mogą nosić niebieski albo turkusowy.

Główną bohaterką ''Opowieści podręcznej'' jest młoda kobieta June Osborne (Elisabeth Moss), która została schwytana, gdy chciała przekroczyć granicę z Kanadą. W poprzednim życiu miała męża, córkę, pracę oraz wspaniałe perspektywy.

Trafia do domu głównego komendanta Republiki Freda Waterforda (Joseph Fiennes), który daje Podręcznej imię Offred. Dziewczyna podlega bardzo surowym zasadom i stałej kontroli – za każde ''złe'' słowo lub zachowanie może być brutalnie ukarana. Żona komendanta to Serena Joy (Yvonne Strahovski), która nie znosi June/Offred i na każdym kroku uprzykrza kobiecie życie.

Gdy June trafia do domu komendanta i jego małżonki, natrafia na Nicka (Max Minghella), który pracuje jako kierowca Freda. Między June a Nickiem rodzi się uczucie, kobieta ma nadzieję na nowe życie i uwolnienie. Wszystko się zmienia, gdy odkrywa, że Nick jest szpiegiem...

Opowieść podręcznej – obsada

W rolach głównych występują: Elisabeth Moss (June Osborne/Offred), Joseph Fiennes (Fred Waterford), Yvonne Strahovski (Serena Joy), Alexis Bledel (Emily/Ofglen), Madeline Brewer (Janine/Ofwarren), Ann Dowd (Ciotka Lydia), O.T. Fagbenle (Lucas Bankole), Max Minghella (Nick Blaine) i inni.

W rolach gościnnych zagrali: Stephen Kunken (komendant Warren Putnam), Ever Carradine (Naomi Putnam), Tattiawna Jones (Lillie Fuller), Nina Kiri (Alma), Jenessa Grant (Dolores).

Opowieść podręcznej – ciekawostki

  • Margaret Atwood, czyli autorka powieści ''Opowieść podręcznej'', pojawiła się epizodycznie w 1. odcinku pierwszej serii;
  • nakrycia głowy, które noszą aktorki odtwarzające role Podręcznych, utrudniają patrzenie na boki;
  • serial przyniósł olbrzymią popularność zarówno autorce powieści, jak i samej książce, ale filmowa adaptacja ''Opowieści podręcznej'' z 1990 roku jest znana małej liczbie osób;
  • Elisabeth Moss to jedyna aktorka, która pojawia się w każdym odcinku serialu.
Opowieść podręcznej
Tytuł oryginalny

The Handmaid's Tale

Gatunek

Dramat, Sci-fi

Kraj produkcji

USA

Data premiery

26.04.2017

Czas trwania odcinka

60 min.

Liczba sezonów

3

Reżyser
Scenarzysta
Obsada

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2aeinm
d2aeinm
d2aeinm