RozrywkaKarol Strasburger skończył 65 lat!

Karol Strasburger skończył 65 lat!

Karol Strasburger skończył 65 lat!
Źródło zdjęć: © AKPA

02.07.2012 13:47, aktual.: 25.11.2013 13:39

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Karol Strasburger, aktor i gospodarz kultowego teleturnieju ”Familiada” obchodzi dziś swoje święto. Drugiego lipca prezenter kończy 65 lat.

Karol Strasburger, filmowy agent nr 1, "Siwy" z "Kolumbów" i pan Toliboski z "Nocy i dni", widzom TV znany także jako gospodarz teleturnieju ”Familiada” urodził się 2 lipca 1947 r. w Warszawie.

Pierwsze doświadczenia jako aktor i konferansjer zdobywał, jak opowiada, na basenie oraz w cyrku. W młodości uprawiał gimnastykę sportową w klubie Legia Warszawa. "Ona przygotowała mnie do aktorstwa. Skoki na planszy przypominają trochę scenę. Też trzeba je wykonywać w dużej koncentracji. Choć gimnastyka daje ogólną sprawność fizyczną, to jest to bardzo trudny sport. Dzięki gimnastyce można było pokazać się na basenie na Legii" - mówił po latach w jednym z wywiadów (dla tvnwarszawa.pl).

Cyrkowa przygoda Strasburgera trwała kilkanaście tygodni. "Prowadziłem przez trzy miesiące cyrk, który przyjechał do Warszawy ze Skandynawii. Byłem gospodarzem przedstawienia. Witałem gości i zapowiadałem numery. Mój strój był uszyty przez krawca, który szył dla Presleya. To były moje początki bycia konferansjerem" - wspominał (jw.).

w 1971 r. Karol Strasburger skończył studia w stołecznej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. Wcześniej debiutował w serialu Janusza Morgensterna "Kolumbowie", opowieści o losach przedstawicieli pokolenia kolumbów - konspiratorów, żołnierzy AK - w czasie okupacji i Powstania Warszawskiego. Wcielił się tam w postać "Siwego".

W 1971 r. wystąpił w kolejnym popularnym wojennym serialu, "Agencie nr 1" (reż. Zbigniew Kuźmiński). Zagrał asa wywiadu Jerzego Szajnowicza-Iwanowa, który w czasie II wojny był agentem brytyjskich służb specjalnych i bohaterem ruchu oporu w Grecji.

Obraz
© (fot. AKPA)

Inną znaną rolą Karola Strasburgera z lat 70. jest Józef Toliboski z "Nocy i dni" (1975) Jerzego Antczaka, niespełniona miłość i wzór męskości dla Barbary Niechcic, który w pamiętnej scenie z filmu, ubrany w biały garnitur, wchodzi do stawu i zrywa nenufary, aby następnie wręczyć je Barbarze.

Elementem telewizyjnej kariery Karola Strasburgera jest prowadzenie teleturnieju Familiada, emitowanego w TVP2 od 1994 r. Jako gospodarz wita uczestników i bawi widzów opowiadaniem dowcipów, o które później dopytywany jest w wywiadach. W jednym z nich zastrzegł: "Ludzie nie powinni oczekiwać ode mnie dowcipu, który zwali ich z nóg na pół godziny". "Dowcip może być kierowany do różnych ludzi i mieć różne znaczenie. Współczesne kabarety są zrozumiałe tylko dla pewnej grupy ludzi. Z kolei wielu nie rozumie dziś Kabaretu Starszych Panów. (...) Poczucie humoru też ludzi dzieli. Ja opowiadam takie dowcipy, które można powiedzieć w telewizji o 14:00. Oczywiście nie ma w nich mięsa, one raczej wyśmiewają ludzkie cechy. Zaliczyłbym je do delikatnej grupy dowcipów angielskich. Nie każdego to śmieszy" - zaznaczył (dla tvnwarszawa.pl).

Kariera sceniczna Karola Strasburgera obejmuje występy m.in. w warszawskich teatrach: Dramatycznym (gdzie debiutował w 1971 r. rolą Lesliego w "Zakładniku" B. Behana), Komedia i Bajka.
(PAP)

Obraz
© (fot. AKPA)

* Jesteśmy też na Facebooku! Dołącz do nas!* Teleshow.pl na Facebooku

Zobacz także:

[

Jurorka znowu pokazała za dużo! Czy to jest jeszcze sexy?! ]( http://teleshow.pl/gid,13387625,img,13387656,kat,,sid,144,title,Najwiekszy-wygrany-Bitwy-na-glosy-biust-Wegorzewskiej,galeria.html )
[

Tancerki „Tańca z gwiazdami” mówią całą prawdę o programie ]( http://teleshow.pl/gid,13400409,img,13400439,kat,,title,Tancerki-Tanca-z-gwiazdami-mowia-cala-prawde,galeria.html )
[

Takiej jej nie znacie! Czy Kożuchowska wolałaby ukryć te zdjęcia? ]( http://teleshow.wp.pl/malgorzata-kozuchowska-takiej-jej-nie-znacie-6026604057236609g )
[

Bohaterowie „I kto to mówi” 20 lat później ]( http://film.wp.pl/zobacz-jak-sie-zmienili-bohaterowie-komedii-i-kto-to-mowi-6025275548005505g )

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także