Trwa ładowanie...
dobmeru
dobmeru

Już wkrótce finał 61. Konkursu Piosenki Eurowizji. Do ostatniego etapu, który rozegra się w najbliższą sobotę (14 maja br.), awansowali przedstawiciele następujących krajów:

Po pierwszym półfinale: Azerbejdżan, Rosja, Holandia, Węgry, Chorwacja, Austria, Armenia, Czechy, Cypr oraz Malta.

Po drugim półfinale: Polska, Łotwa, Gruzja, Bułgaria, Australia, Ukraina, Serbia, Izrael, Litwa oraz Belgia.

dobmeru

W jaki sposób przebiega finałowe głosowanie i jak możemy zapewnić Michałowi Szpakowi zajęcie wysokiego miejsca?

Przypomnijmy, że Polacy mieszkający w kraju nie mogą oddać głosu na rodaka. Takie prawo mają za to ci, którzy mieszkają poza granicami naszego państwa, w tym również Polonia. Jako że Michał Szpak pojawi się na scenie jako 12. wykonawca, to właśnie ten numer należy wpisać w treść SMS-a. Z jednego telefonu można wysłać maksymalnie 20 głosów, bez względu na to, czy na jeden, czy więcej krajów. Linie telefoniczne zostaną otwarte po wykonaniu ostatniej piosenki. Telewidzowie ze wszystkich 26 krajów (20 półfinalistów, 5 państw założycielskich oraz zwycięzca ubiegłorocznego konkursu), które biorą udział w finale, przez 15 minut będą mogli głosować na swoich faworytów.

Co ciekawe, głosowanie na Eurowizji 2016 odbywa się także za pomocą darmowej aplikacji Eurovision (można ją pobrać z AppStore lub sklepu Androida). Poparcia można już udzielać podczas wybranego występu, a także do 15 minut po zakończeniu wszystkich występów. Następnie, prowadzący tradycyjnie połączą się z każdym krajem. Później zostaną zastosowane zupełnie nowe, rewolucyjne zasady przyznawania punktów.

- Różnica polegać będzie na tym, że korespondenci przekażą tylko wyniki głosowania jurorów z poszczególnych państw, przy czym punkty od 1 do 8 i 10 automatycznie zostaną wyświetlone na tablicy. Prezenterowi pozostanie przekazanie tylko najwyższej noty. Następnie pałeczkę przejmą prowadzący. Punkty z głosowania telewidzów zostaną zsumowane i to prowadzący przekażą je publiczności zgromadzonej w Sztokholmie oraz przed telewizorami. Konferansjerzy rozpoczną podawanie punktacji od kraju, który w głosowaniu widzów otrzymał najmniej punktów. W ten sposób organizatorzy chcą, aby jak najdłużej nie było wiadomo, kto wygra - czytamy na stronie eurowizja.info.

dobmeru

W tym roku polskimi ekspertami zostali: reprezentantka Polski z 2015 roku - Monika Kuszyńska, producent telewizyjny - Piotr Mikołajczak, reżyser - Jacek Kęcik, dziennikarz Polskiego Radia - Marcin Kusy. Oficjalne wyniki głosowania jurorów z Polski poda Anna Popek.

Wielki finał 61. Konkursu Piosenki Eurowizji odbędzie się 14 maja br. o godzinie 21:00, a jego przebieg będzie można śledzić na antenie TVP1 oraz TVP Polonia.

Posłuchaj: hity z Eurowizji

Zobacz także: Michał Szpak dostał się do finału Eurowizji: "Chyba nigdy w życiu się tak nie cieszyłem!"

dobmeru
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dobmeru