Trwa ładowanie...
zombie
10-11-2011 11:43

Żywe trupy już w księgarniach

Share
Żywe trupy już w księgarniachŹródło: komiks.wp.pl
ddrtx35

Książka autorstwa Jaya Bonansinga ukazuje się na naszym rynku zaledwie miesiąc po premierze amerykańskiej. Jak pisze wydawca, krakowska oficyna Sine Qua Non: "Po kultowym komiksie oraz serialu emitowanym na całym świecie, przyszedł czas na książkę, która wprowadza nas w świat żywych trupów."

Głównym bohaterem "Narodzin Gubernatora" jest znany z komiksu despota rządzący Woodsbury. W komiksie, kierowany chorym poczuciem sprawiedliwości gubernator zmusza więźniów do walki z zombie ku uciesze miejscowych a tym, którzy wejdą mu w drogę, odcina ręce i nogi. Magazyn "Wizard" obwołał postać "Złoczyńcą roku". Powieść ma wytłumaczyć jak Gubernator stał się tym, kim jest.

Seria "Żywe Trupy" autorstwa Roberta Kirkmana (scenariusz), Charliego Adlarda i Tony'ego Moore'a (rysunki) to jeden z najciekawszych cyklów komiksowych ostatnich lat. "To historia o zwykłych ludziach i ich beznadziejnej walce o przeżycie. Bliższa smutnemu, kameralnemu dramatowi jednostek skazanych na śmierć. Podana w przystępnej, wręcz rozrywkowej komiksowej formie, wciąga bez reszty" - pisał dla komiksomanii.pl Kuba Oleksak (w Polsce komiks wydaje Taurus Media). Serię dostrzegła też kapituła nagrody Eisnera i w 2010 roku wyróżniła ją w kategorii "najlepsza trwająca seria".

ddrtx35

Nowatorstwo Kirkmana polega na tym, że wykorzystał on dekoracje bardzo tradycyjnej opowieści o zombie by snuć historię stricte obyczajową. Fakt, w serii sporo jest scen akcji, ataków żywych trupów i walk o przetrwanie, ale najważniejsze jest tu pytanie, jak wyglądałoby życie zwykłych ludzi w świecie opanowanym przez chodzące zwłoki. Wymyśleni przez Kirkmana bohaterowie to zwykli ludzie, pełni słabości i namiętności. Mierząc się z nowym kryzysem pokazują, kim są naprawdę. "To opowieść nastawiona na bohaterów. Kwestia, jak dostali się na miejsce, gdzie ich spotykamy, jest o wiele ważniejsza od tego, że w ogóle się tam znaleźli. Wśród owych bohaterów mam nadzieję ukazać odbicia waszych przyjaciół, sąsiadów, krewnych i was samych, a także to, jakie byłyby reakcje tych ludzi w sytuacjach ekstremalnych" - pisał sam scenarzysta we wstępie do amerykańskiego wydania. Seria często zmienia się wręcz w telenowelę, w której najważniejsze są nie spluwy i trupy, ale romanse i skomplikowane relacje pomiędzy bohaterami. Sam
Kirkman często zresztą podkreśla, że chce by jego opowieść toczyła się bez końca - tak jak telenowela.

Robert Kirkman - w 2000 r. przebojem wdarł się na rynek komiksowy miniserią "Battle Pope". Status jednego z najlepszych i najbardziej pożądanych scenarzystów przypieczętował serią "Żywe Trupy", która stała się fundamentem pod świetnie przyjętą ekranizację telewizyjną. Zdobył wiele prestiżowych, branżowych nagród (m.in. Harvey'a, Eisnera, Eagle), był Człowiekiem Roku 2010 przemysłu komiksowego a wszystkie jego nowe produkcje nieustannie okupują listy bestsellerów New York Timesa i Amazona.

Jay Bonansinga - szybko ugruntował sobie pozycję jednego z najbardziej pomysłowych pisarzy thrillerów. ,,"ego zakręcone opowiadania, brutalnie spoglądające czytelnikom prosto w twarz, rozgrywają się w niestałym, prawie psychotycznym wszechświecie, sprawiającym, że prace jego rówieśników wyglądają wręcz potulnie" - tak pisze o nim The Chicago Tribune. Jego powieści "Perfect Victim", "Shattered", "Twisted" i "Frozen" zostały przetłumaczone na 9 języków, a debiutancka "The Black Mariah" znalazła się w finale nagrody im. Brama Stokera.

Sine qua non - wydawnictwo Sine Qua Non powstało w połowie 2010 roku. Ideą, która przyświecała założycielom jest publikowanie książek "z pasją". Dla jednych pasją jest piłka nożna, dla innych film, trzeci interesuje się sztuką współczesną a jeszcze kolejny po prostu literaturą. Jednak każdy z nich ma możliwość dzielić się swoją pasją właśnie poprzez książkę.

W oparciu o te założenia działa Sine Qua Non. Wśród pozycji, które ukazały się nakładem wydawnictwa można znaleźć książki o piłce nożnej, sztuce współczesnej, serialowe oraz inne, które są realizacją pasji.

Komiksomania.pl jest patronem "Narodzin Gubernatora".

ddrtx35
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ddrtx35
ddrtx35