Trwa ładowanie...

Zmarł Yach Paszkiewicz

Nie żyje Yach Paszkiewicz, prekursor teledysków w Polsce. Autor kultowych klipów, które reżyserował dla największych rodzimych gwiazd. Znany był z wielkiego talentu do zjednywania sobie ludzi. Miał 59 lat.

Zmarł Yach PaszkiewiczŹródło: East News
d4baueb
d4baueb

Yach Paszkiewicz był twórcą Festiwalu Polskich Wideoklipów YACH FILM. To właśnie fanpage tej iprezy poinformował o jego śmierci. Kultowy reżyser urodził się 4 września 1958 r. w Bydgoszczy. Był absolwentem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Stworzył ponad 400 teledysków dla takich artystów jak Kult, Kazik Staszewski, De Mono, Wojciech Waglewski Apteka, Maciej Maleńczuk, Golden Life, Hey, Budka Suflera, Big Day, Bielizna czy Formacja Nieżywych Schabuff.

Markę słynnego YACH FILM budował wraz ze swoją żoną, nieżyjąca od dwóch lat Magdaleną Kunicką-Paszkiewicz. Był członkiem Akademii Fonograficznej ZPAV.

Paszkiewcz naprawdę nazywał się Jan, ale prawie każdy zwracał się do niego artystycznym pseudonimem. Pierwsze kroki jako twórca teledysków stawiał w rodzinnym mieście. Pracował także jako plastyk w toruńskim klubie Od Nowa. Później przeniósł się do Trójmiasta.

Yach Film debiutował w 1989 r. w Bydgoszczy. Była to pierwsza tego typu impreza w Polsce. Początkowo pokazy odbywały się w lokalnych galeriach, zaś nagrody rozdawano w prywatnym mieszkaniu. Kilka lat później Yach Film przeniósł się do Gdańska, gdzie zyskał miano jednego z najwiekszych wydarzeń polskiego show-biznesu. Nagrody, poza najbardziej prestiżowym Grand Prix, rozdawano m.in. w kategoriach reżyseria, scenariusz, montaż oraz zdjęcia.

d4baueb

W okresie największej świetności Yach Film jego galę transmitowało TVP, a w jury zasiadały takie tuzy jak Krzysztof Krauze, Allan Starski i Juliusz Machulsk. Nie brakowało też gwiazd estrady takich jak Maanam, T.Love, Kayach, Kult, Varius Manx, Lech Janerka, Reni Jusis, Maryla Rodowicz, Grzegorz Skawiński, Ryszard Rynkowski czy Anna Maria Jopek. W ostatnich latach impreza nie przyciągała już takiej uwagi jak dawniej. Zeszłoroczna, 25. i jubileuszona edycja Yach Film po raz ostatni odbyła się w Trójmieście. W 2017 r. Yachy wręczona podczas Festiwalu w Opolu.

W ostatnim czasie Yach Paszkiewicz ciężko chorował. Zmarł 13 grudnia. Osierocił dwójkę dzieci.

Jarosław Wasik o Yach Film Festiwal:

d4baueb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4baueb