Trwa ładowanie...

Zmarł kucharz stulecia. To on wychował Gordona Ramsaya

Joel Robuchon, który zrewolucjonizował myślenie o francuskiej kuchni, zmarł w wieku 73 lat. Francuz był znanym restauratorem, a jego lokale zdobyły rekordową ilość gwiazdek Michelin.

Zmarł kucharz stulecia. To on wychował Gordona RamsayaŹródło: East News
d19tkqh
d19tkqh

Francuski szef kuchni zmarł 6 sierpnia w wieku 73 lat w Genewie na raka. Był jednym z najbardziej utytułowanych kucharzy i restauratorów na świecie. Pracę w kuchni zaczął w wieku 15 lat.

W 1976 roku okrzyknięto go najlepszym kucharzem we Francji, a 14 lat później otrzymał wyróżnienie dla najlepszego kucharza stulecia od prestiżowego pisma kulinarnego Gault et Millau.

Robuchon zrewolucjonizował myślenie o francuskiej kuchni. Legendarny kucharz używał bowiem przy tworzeniu większości dań zaledwie trzech lub czterech składników, z których potrafił wydobyć nowe, zaskakujące smaki. Przy tym robił dzieła sztuki ze zwykłych tłuczonych ziemniaków.

d19tkqh

Jego słynne pommes purée składało się z ziemniaków, mleka, masła i soli.

Jego restauracje – zwane L'Atelier, czyli pracowniami - były kameralne, a goście zasiadali przy kontuarze otaczającym kuchnię. Nie było w nich stolików ani rezerwacji. Goście mieli czuć się luźno, mieli możliwość rozmowy z kucharzem, a najważniejsze było jedzenie, a nie wystrój wnętrza.

East News
Źródło: East News

Robuchon prowadził lokale od Las Vegas, przez Paryż, Bangkok po Tokio. W sumie jego restauracje miały 31 gwiazdek Michelin, w tym pięć miało po trzy gwiazdki.

W Paryżu nauki u Robuchona pobierał młodu Gordon Ramsay, który później sam stał się słynnym kucharzem, znanym na całym świecie. Robuchon przyznał, że Ramsay był jedyną osobą, w którą rzucił w kuchni talerzem z wściekłości. - Był strasznie arogancki - narzekał Robuchon.

d19tkqh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d19tkqh