Trwa ładowanie...
d1dpida
d1dpida
d1dpida
d1dpida

Z archiwum X

Najnowsze informacje
d1dpida
4.5
(4138 głosów)
Oceń:
d1dpida
Zdjęcie

"Z archiwum X" (The X-Files) to amerykański serial telewizyjny z pogranicza wielu gatunków: sensacji, thrillera, horroru i fantastyki naukowej. Pomysłodawcą, producentem oraz reżyserem i autorem scenariuszy do wielu odcinków jest Chris Carter. Charakterystyczną, nastrojową muzykę skomponował Mark Snow.

Serial składa się z dziewięciu serii, emitowanych w latach 1993-2002. W Polsce serial można było oglądać w TVP2, na Polsacie, TV4 oraz SciFi Universal.

Agent Fox Muller (David Duchovny) i jego partnerka Dana Scully (Gillian Anderson) wspólnie prowadzą Archiwum X, do którego trafiają wszystkie przypadki, przestępstw i zdarzeń na które nikt nie może znaleźć racjonalnego wytłumaczenia.

Archiwum X to sekcja FBI, powołana przez Hoovera do badania wszelkich zjawisk niewyjaśnionych i paranormalnych. Jedynymi pracownikami sekcji są entuzjastyczny Fox Mulder i sceptyczna Dana Scully. Serial utrzymany jest w paradokumentalnej konwencji (dokładna data i miejsce zdarzeń). W kolejnych epizodach agenci rozwiązują zagadki tajemniczych zdarzeń mających miejsce na terenie USA. W dwóch ostatnich sezonach do Muldera i Scully dołączają agenci John Doggett (Robert Patrick) i Monica Reyes (Annabeth Gish), tworząc drugi duet pracowników Archiwum X.

W 1998 roku powstał pełnometrażowy film „Z archiwum X: Pokonać przyszłość”. Z kolei w roku 2008, powstał drugi pełnometrażowy film „Z archiwum X: Chcę wierzyć”. Fabuła filmu, w przeciwieństwie do pierwszej wersji kinowej, nie dotyka tzw. "wątku mitologicznego", lecz to thriller, będący luźną kontynuacją serialu.

W czasie emisji serialu "Z archiwum X" na rynku pojawiały się liczne gadżety do niego nawiązujące - poczynając od książek (na podstawie poszczególnych odcinków oraz całkiem nowych, jak również o serialu i jego aktorach) i komiksów, wydań pojedynczych odcinków, a z czasem całych serii, na kasetach video i DVD, poprzez wszelkiego rodzaju plakaty, kalendarze, planery, koszulki, figurki itp.

d1dpida
Z archiwum X
Tytuł oryginalny

X Files, The

Gatunek

przygodowy, fantasy, dramat, horror, kryminał, polityczny, psychologiczny, sci-fi, serial, thriller

Kraj produkcji

USA

Czas trwania odcinka

43 min.

Obsada

Aaron Paul (David "Sky Commander Winky" Winkle)

David Purdham (Dr Lev)

John Prosky (Medyczny egzaminator)

d1dpida
d1dpida
d1dpida
d1dpida
d1dpida
d1dpida