Trwa ładowanie...
francja
04-01-2013 12:02

Tardi odrzucił Legię Honorową

Share
Tardi odrzucił Legię HonorowąŹródło: komiks.wp.pl
d3y1u1q

"Będąc niezwykle przywiązanym do wolności moich myśli oraz kreatywności, nie chcę otrzymać żadnego odznaczenia. Ani od tego rządu, ani od żadnej innej siły politycznej. Dlatego z całą stanowczością odmawiam" - napisał w oświadczeniu artysta.

Urodzony w 1946 roku Tardi jest jednym z najbardziej zasłużonych francuskich artystów. Karierę rozpoczął pod koniec lat 60. od współpracy z Jeanem Giraudem, znanym szerzej jako Moebius. Najpopularniejszą postacią wykreowaną przez rysownika jest Adele Blanc-Sec, bohaterka serii "The Extraordinary Adventures of Adele Blanc-Sec" (zekranizowanej przez Luca Bessona), poszukiwaczka przygód żyjąca we Francji w pierwszych dekadach XX wieku. W 2011 roku jego komiks "It Was the War of the Trenches" został nagrodzony dwoma Eisnerami. W Polsce wydawnictwo Egmont wydało album Tardiego "Krzyk ludu" opowiadający o Komunie Paryskiej.

Legia Honorowa została ustanowiona w 1802 roku przez samego Napoleona. To najwyższe francuskie odznaczenie przyznawane za wybitne osiągnięcia w życiu wojskowym i cywilnym. Przyznaje się ją nie tylko Francuzom, ale także obcokrajowcom.

d3y1u1q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3y1u1q
d3y1u1q