Trwa ładowanie...

Szczecin Music Fest 2014

Share
Szczecin Music Fest 2014
Źródło: SMF
d2lrfrg

Hugh Laurie

29 lipca 2014 godz. 20:00
Zamek w Szczecinie Hugh Laurie to wszechstronnie utalentowany artysta: aktor, producent, scenarzysta, pisarz, a także muzyk i kompozytor. Artysta zagrał wiele fantastycznych ról, ale największą rozpoznawalność przyniosła mu tytułowa rola w serialu Dr HouseHouse. Brutalnie szczery i antyspołeczny lekarz mający niekonwencjonalny stosunek do swoich pacjentów i unikalny instynkt zyskał fanów na całym świecie. Rola Dr House przyniosła Hugh Laurie dwa Złote Globy, sześć nominacji do filmowej nagrody EMMY oraz Nagrodę Gildii Aktorów Ekranowych. Fani serialu wiedzą, że filmowy Dr House posiadał fortepian i nawet czasem na nim grał.

Całkiem rzeczywisty Hugh Laurie to uzdolniony instrumentalista. Gra na fortepianie, gitarze, perkusji, harmonijce i saksofonie, ale przede wszystkim wokalista. W ostatnich kilku latach zajął się intensywnie tą częścią swojej aktywności, dużo nagrywa i intensywnie koncertuje. Trzeba dodać, że udaje mu się to rewelacyjnie - lekko sepleniąca wymowa, nie do końca zidentyfikowany akcent i genialne odzwierciedlenie emocji - oto zestaw, którego nie ma znaczna część "pełnoetatowych" muzyków. Fuzja kunsztu aktorskiego i muzycznego daje połączenie niezwykle żywe, ciekawe i wyraziste. Potwierdzeniem są fantastyczne, wyprzedane koncerty artysty na całym świecie.

Artysta w swoim dorobku ma dwa albumy Let Them Talk (2011) oraz Didn't It Rain (2013). Oba są bestsellerami w wielu krajach świata, także w Polsce.

d2lrfrg

PAT METHENY UNITY GROUP

1 czerwca 2014 godz. 20:30
Szczecin, Zamek Książąt Pomorskich

Pat Metheny to jeden z najbardziej rozpoznawalnych muzyków jazzowych świata. Pochodzi z muzycznej rodziny; już mając 8 lat zaczął grać na trąbce, jednak cztery lata później wybrał gitarę. Swoją technikę doskonalił na Uniwersytecie w Miami oraz w słynnej Berklee College of Music w Bostonie. Tam właśnie na zdolności studenta zwrócił uwagę wykładowca oraz wibrafonista Gary Burton, który zaproponował Metheny'emu współpracę. W zespole Gary'ego Burtona Metheny spędził trzy lata, przejawiając charakterystyczny styl będący mieszanką swobodnej artykulacji oraz zaawansowanej rytmicznej i harmonicznej wrażliwości.

Wydając debiutancki albumu "Bright Size Life" w 1975 roku, Pat Metheny odkrył na nowo brzmienie tradycyjnej gitary jazzowej dla nowego pokolenia muzyków. Przez całą karierę artysta pracował nad udoskonalaniem improwizacyjnego i dźwiękowego potencjału tego instrumentu. O wszechstronności Methenego świadczyć może współpraca jaką nawiązał z największymi gwiazdami, takimi jak: Steve Reich, Ornette Coleman, Herbie Hancock, Jim Hall, Milton Nascimento i David Bowie. Warto dodać, że już od ponad dwudziestu lat Pat Metheny współpracuje z pianistą jazzowym Lyle Maysem, a ich kooperacja porównywana jest zarówno przez krytyków jak i słuchaczy do tak wybitnych duetów jak Lennon/McCartney czy Ellington/Strayhorn. Nagrał 42 albumy i jest zdobywcą 20 nagród Grammy (w tym 10 z Pat Metheny Group).

Na koncercie w Szczecinie artysta zaprezentuje materiał z najnowszego albumy Pat Metheny Unity Group - "Kin", który ukazał się w lutym br. Artysta wystąpi w składzie: Chris Potter (saksofony tenorowy i sopranowy oraz klarnet), Ben Williams (akustyczny bas), Antonio Sanchez (perkusja) a także włoski multiinstrumentalista Giulio Carmassi.

d2lrfrg

Informacje o biletach, ceny:

sektor I -140 PLN
sektor II -105 PLN

bilety w internecie: www.bilety.fm oraz www.eventim.pl oraz w salonach EMPIK, SATURN i MEDIA MARKT w całym kraju.

THE JOLLY BOYS (Jamajka)
3 czerwca 2014, godz. 20.00
Szczecin, Zamek Książąt Pomorskich

d2lrfrg

The Jolly Boys zagra w składzie: Albert Minott - śpiew, gitara, instr. perkusyjne
Joseph "Powda" Bennett - śpiew, instr. perkusyjne
Derrick "Johnny" Henry - rumba box, instr. perkusyjne
Lenford "Brutus" Richards - banjo, gitara

Trzech pierwszych to żywe legendy muzyki jamajskiej, wszyscy grubo po 70-tce, wielkie doświadczenie i charyzma sceniczna! Skład uzupełnia Lenford "Brutus" Richards - genialny muzyk, ostatnio słychać go m.in. na wielkim hicie Alicii Keys -Girl on Fire, wcześniej miał okazje współpracować z takimi sławami jak: Burning Spear, Cee-Lo Green, Bjork...

The Jolly Boys jest tym dla muzyki jamajskiej, czym Buena Vista Social Club dla Kuby, a mento (styl muzyczny jaki wykonuje The Jolly Boys) jest dla Jamajki tym, czym son dla muzyki kubańskiej. W obu przypadkach mamy do czynienia z legendarnym zespołem i stylem mającym kluczowe znaczenie dla nowoczesnych gatunków muzycznych charakterystycznych dla obu wysp. The Jolly Boys wywodzą się z Port Antonio leżącego na północnym wschodzie Jamajki. Przyjmuje się, że grupa powstała w 1955 roku (wtedy pojawiła się nazwa The Jolly Boys), ale założyciele zespołu występowali razem od połowy lat 40-tych. W czasie 60 lat istnienia grupa przechodziła bardzo różne koleje losu - szczyty popularności przeplatały się z kryzysami, były czasy zawieszenia działalności i... istnienia dwóch zespołów o tej samej nazwie. Jedno jest pewne - The Jolly Boys to najstarszy ciągle istniejący zespół mento i muzyczna wizytówka Jamajki.

Po szczyty międzynarodowej sławy grupa sięgała dwukrotnie. Pierwszy raz - na przełomie lat 80 i 90-tych ubiegłego wieku kiedy ich płyty ukazywały się w wielu krajach świata i towarzyszyły im duże trasy koncertowe. Nagrania z tego okresu (Pop'n'Mento z 1989 i Sunshine'n'Water z 1991 roku) to absolutny kanon muzyki mento. Drugi renesans światowej popularności ma miejsce teraz, a rozpoczął się w 2010 roku kiedy światło dzienne ujrzała płyta Great Expectation zawierająca covery znanych rockowych utworów zaaranżowane w stylu mento. Okoliczności powstania płyty są bardzo ciekawe. Od wielu lat Jamajka była nie tylko źródłem muzycznych inspiracji dla artystów z całego świata, ale też muzyczne studia nagraniowe jakie się tam mieszczą mają status kultowy, pielgrzymują tam i nagrywają największe sławy z całego świata. W jednym z hoteli przy studiu GeeJam w Port Antonio muzycy The Jolly Boys występowali wieczorami w charakterze lokalnej atrakcji. Powstał pomysł nagrania dobrze znanych utworów goszczących tam artystów
przez mistrzów stylu mento. Płyta odniosła wielki światowy sukces, a piosenki znane z wykonań Amy Winehouse (Rehab), Lou Reeda (Perfect Day) czy Iggy Popa (Passenger) w wykonaniu The Jolly Boys nabrały nowego wyrazu. Na koncertach zespół gra te utwory obok swoich własnych kompozycji.

d2lrfrg

Informacje o biletach, ceny:

75 PLN - miejsca siedzące i stojące nienumerowane
100 PLN - miejsca siedzące nienumerowane

Asaf Avidan

24 czerwca 2014, , godz. 20:00 Zamek w Szczecinie

Asaf Avidan stał się świetnie znany publiczności dzięki hitowi "One Day", a raczej jego tanecznym remiksem, który w 2012 roku wykonał niemiecki DJ Wankelmut. "One Day" zdobył międzynarodową popularność (ponad 250 mln odsłon na portalu YouTube) i znalazł się na pierwszych miejscach list przebojów w Austrii, Belgii, Holandii, Szwajcarii, Włoszech i w Niemczech. Sukcesy odniósł także w innych krajach europejskich. Dzięki temu kariera Asafa Avidana nabrała rozpędu i stał się on jedna z czołowych gwiazd europejskich festiwali muzycznych.

d2lrfrg

Asaf Avidan pochodzi z Izraela. Jego rodzice byli dyplomatami, przez kilka lat mieszkali i pracowali na Jamajce ( co nie pozostało bez wpływu na muzyczne inspiracje artysty), po powrocie do kraju Asaf rozpoczął studia filmowe. Za krótkometrażowy film dyplomowy "Find Love Now" Asaf Avidan zdobył nagrodę na festiwalu w Hajfie i z miejsca stał się kimś. Jedna zamiast kariery reżysera wybrał granie w zespole folk rockowym Asaf Avidan & the Mojos. Odniósł z kolegami komercyjny sukces w ojczyźnie i kilku krajach Europy Zachodniej, zaś teraz występuje głównie solo, akompaniując sobie na gitarze.

Ma niezwykłą umiejętność pisania tekstów dotyczących takich doświadczeń ja zdrady, rozstania, powroty, egzystencjalny niepokój o los własny i całego świata, a do tego natura obdarowała go charakterystycznym, niemal kobiecym głosem, z którego robi fantastyczny użytek: jest w śpiewaniu Avidana histeria, jest smutek i jest nadzieja. Często jego styl śpiewania, osobowość sceniczna porównywana jest do największych gwiazd: do Janis Joplin i Roberta Planta. Jego muzyka łączy rock, elementy folku oraz bluesa. Asaf Avidan wystąpi w Szczecinie ze swym najnowszym akustycznym projektem z ostatniej solowej płyty Different Pulses.

(fot. SMF)
Źródło: (fot. SMF)

Więcej informacji: www.szczecinmusicfest.pl

d2lrfrg

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2lrfrg
d2lrfrg