Trwa ładowanie...
ekranizacja
01-12-2011 13:56

Streszczenie kinowego Akiry

Streszczenie kinowego AkiryŹródło: komiks.wp.pl
d1zn1y4
d1zn1y4

Krótkie i nieprecyzyjne streszczenie pochodzi z materiałów wysyłanych do aktorów, których studio chce zainteresować rolą w produkcji. Oto ono:

"Kaneda, właściciel baru na Neo-Manhattanie, jest oszołomiony, gdyż jego brat, Tetsuo, został porwany przez rządowych agentów dowodzonych przez Pułkownika.

Zdecydowany, by uwolnić brata łączy siły z Ky Reed i dowodzonym przez nią ruchem oporu, których celem jest ujawnić światu, co naprawdę wydarzyło się 30 lat temu, gdy Nowy Jork został zniszczony. Kaneda uważa jej teorie za śmieszne, ale musi zrewidować swoje poglądy po tym, jak odnajduje Tetsuo i odkrywa, że posiada on moc telekinezy.

d1zn1y4

Ky wierzy, że Tetsuo został opętany przez Akirę - małego chłopca odpowiedzialnego za tragedię sprzed trzech dekad. Próbując ratować brata, Kaneda staje przeciwko Pułkownikowi i jego żołnierzom, ale jest już zbyt późno, gdyż Tetsuo udaje się uwolnić Akirę. Rozpoczyna się dramatyczny wyścig z czasem - Kaneda próbuje uratować Tetsuo zanim Akira raz jeszcze zniszczy wyspę Manhattan."

Różnice są widoczne i niepokojące. Mimo, że akcja zostanie przeniesiona do Stanów Zjednoczonym (co można zrozumieć), bohaterowie mają nosić japońsko brzmiące imiona. Nie ma mowy o gangach motocyklowych i zamieszkach na ulicach miasta. Ani słowa o wątkach mistycznych (poza telekinezą). Zapowiada się także, że uproszczone zostaną relacje pomiędzy Kanedą i Tetsuo, którzy zostaną braćmi. Niewiele mówi się także o Akirze. Warto pamiętać, że w komiksie i filmie animowanym to nie on był głównym bohaterem negatywnym.

Jak podaje serwis Bleeding Coolwiadomo już, kogo producenci widzieliby w głównych rolach. Kristen Tewart (saga "Zmierzch") miałaby zagrać Ky, zaś Kanedę Garret Hedlund (Tron: Dziedzictwo). W rolach drugoplanowych mają się pojawić Helena Bonham Carter (Lady Miyako) i Ken Watanabe (Pułkownik).

"Akira" Katsuhiro Otomo to jeden z najsłynniejszych japońskich komiksów wszech czasów. Rozrysowana na ponad 2000 stron historią opowiada o konflikcie pomiędzy Kanedą i Tetsuo, przyjaciółmi z dzieciństwa, członkami gangu motocyklowego. Akcja dzieje się w niedalekiej przyszłości i rozgrywa w Neo-Tokio, mieście powstałym w miejscu dawnego Tokio zburzonego w trakcie III wojny światowej. Wojny, która wybuchła w wyniku tragicznego w skutkach eksperymentu japońskiej armii. Ofiarą takiego eksperymentu zostaje również Tetsuo.

W 1988 roku na podstawie "Akiry" powstał film animowany (na potrzeby scenariusza bardzo uproszczono oryginalną historię). Jego gigantyczny sukces finansowy uznawany jest za początek światowego szału na mangę i anime.

d1zn1y4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1zn1y4