Serial "Przedwiośnie" dostępny na DVD

Serial "Przedwiośnie" dostępny na DVD
Źródło zdjęć: © Pressphotocenter

10.12.2009 12:58

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wydane w 1924 roku „Przedwiośnie” jest jedną z najgłośniejszych powieści Stefana Żeromskiego, pisarza i publicysty nazywanego „sumieniem polskiej literatury”, kandydata do literackiej Nagrody Nobla w latach 20. ubiegłego wieku. Opowiadającą o pierwszych latach niepodległej Polski książkę już w 1928 roku na duży przeniósł Henryk Szaro. W 2001 roku do reżyserii serialu i powrócił Filip Bajon.

Akcja serialu „Przedwiośnie” rozpoczyna się w Baku, największym mieście Azerbejdżanu, w którym wraz z rodzicami mieszka Cezary Baryka. Mimo, iż jest synem Polaków praktycznie nie zna swojej ojczyzny. Polska kojarzy mu się jedynie z opowieściami matki, mieszkanki Siedlec, wiecznie tęskniącej za krajem oraz niewielką książeczką, w której opisane zostały heroiczne czyny polskich powstańców.

Kiedy wybucha I Wojna Światowa ojciec Cezarego zostaje powołany do wojska. Wkrótce w Baku wybucha rewolucja. Cezary jest początkowo zafascynowany jej hasłami i ideałami, jednak bardzo szybko przekonuje się, że nic się za nimi nie kryje. W Baku dochodzi do coraz częstszych konfliktów na tle narodowościowym, w które wplątany zostaje również Cezary. Cudem uratowany odnajduje ojca. Wraz z nim decyduje się na wyjazd z Baku do Polski, kraju, który do tej pory znał jedynie z opowieści rodziców.

Po przyjeździe do Warszawy Cezary rozpoczyna studia na Uniwersytecie, a kiedy wybucha wojna polsko-bolszewicka zaciąga się do armii...

„Przedwiośnie” to wielowątkowa opowieść o człowieku, którego młodość – zgodnie z chińską klątwą – przypadła na „ciężkie czasy”. Cezarego Barykę poznajemy jako rozpuszczonego nastolatka. Jednak wydarzenia, których stanie się świadkiem i uczestnikiem sprawią, że znajdzie wreszcie swoją tożsamość i miejsce na ziemi.

Sfilmowania powieści Żeromskiego podjął się Filip Bajon, jeden z najbardziej cenionych polskich reżyserów, autor tak głośnych produkcji jak „Aria dla atlety” (1979). „Limuzyna Daimler-Benz” (1981), „Magnat” (1986), czy „Poznań 56” (1996).

Źródło: Galapagos Films

Zobacz także:

[

SZOKUJĄCE ZAROBKI DZIECIĘCYCH GWIAZD ]( /gid,5162,img,204006,fototemat.html )
[

GRZECZNE DZIEWCZYNKI NA "NAGICH" OKŁADKACH ]( /gid,5715,img,216369,fototemat.html )
[

ONE ROMANSOWAŁY Z REŻYSEREM "M JAK MIŁOŚĆ' ]( /gid,5657,img,215002,fototemat.html )
[

ALKOHOLOWE WYBRYKI GWIAZD ]( http://film.wp.pl/szokujace-wybryki-pijanych-gwiazd-6025285188666497g ) Do pracy przy serialu Bajon zaprosił największe gwiazdy rodzimego kina. W rolę Cezarego Baryki wcielił się Mateusz Damięcki, wtedy jeszcze student warszawskiej Akademii Teatralnej. Obok niego w „Przedwiośniu” wystąpili m.in.: Krystyna Janda (matka Cezarego), Janusz Gajos (ojciec Cezarego), Daniel Olbrychski (Szymon Gajowiec), Karolina Gruszka (Wanda Okszyńska), Maciej Stuhr (Hipolit Wielosławski), Marcin Dorociński (Anotni Lulek), Borys Szyc (Buławnik), Danuta Szaflarska (ciotka Aniela), Piotr Gąsowski (ksiądz Nastek), Krzysztof Globisz (Władysław Barwicki), Wojciech Siemion (Maciejunio) i Jan Nowicki (Leon Skalnicki).

„Dużych” nazwisk nie zabrakło również w ekipie filmowej. Autorem zdjęć do „Przedwiośnia” jest Bartosz Prokopowicz, jeden z najlepszych polskich operatorów, laureat nagrody na FPFF w Gdyni za zdjęcia do filmu „Komornik” Feliksa Falka. Scenografię zaprojektowała zdobywczyni Orła – Polskiej Nagrody Filmowej Anna Wunderlich, muzykę skomponował Michał Lorenc, laureat wielu prestiżowych nagród w tym Złotej Kaczki, nagród FPFF w Gdyni oraz Czeskiego Lwa.

Produkcja „Przedwiośnia” pochłonęła ponad 20 mln złotych. Premiera filmu odbyła 26 lutego 2001 roku w Warszawie. W tym samym roku obraz zdobył trzy nagrody na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w kategoriach: najlepsza muzyka (Michał Lorenc), najlepsza scenografia (Anna Wunderlich) oraz najlepsze kostiumy (Małgorzata Braszka). Premiera serialu odbyła się na antenie TVP w marcu 2003 roku.

WYDANIE DVD

Wyjątkowe, 3-płytowe wydanie DVD serialu „Przedwiośnie” trafi do sklepów 4. grudnia.

Na płytach DVD obok 6 odcinków serialu znajdą się również wyjątkowe dodatki specjalne:
• MAKING OF Idzie Przedwiośnie: Od Baku w Azerbejdżanie, poprzez Plac Czerwony w Moskwie do plenerów Kielecczyzny i szturmu na Belweder – kulisy powstawania „Przedwiośnia”
• IDZIE PRZEDWIOŚNIE
• PRZEŻYĆ PRZEDWIOŚNIE: Być Baryką – opowieść Mateusza Damięckiego o jego roli w „Przedwiośniu”
• SEN FILIPA: Sen czy jawa? Żart czy rzeczywistość? Filip Bajon w chwili przerwy na planie
• TAJEMNICA LAURY: Scena balu w Odolanach i jej niecodzienny gość – kto kryje się za postacią Laury?
• ZWIASTUN FILMOWY

Zobacz także:

[

SZOKUJĄCE ZAROBKI DZIECIĘCYCH GWIAZD ]( /gid,5162,img,204006,fototemat.html )
[

GRZECZNE DZIEWCZYNKI NA "NAGICH" OKŁADKACH ]( /gid,5715,img,216369,fototemat.html )
[

ONE ROMANSOWAŁY Z REŻYSEREM "M JAK MIŁOŚĆ' ]( /gid,5657,img,215002,fototemat.html )
[

ALKOHOLOWE WYBRYKI GWIAZD ]( http://film.wp.pl/szokujace-wybryki-pijanych-gwiazd-6025285188666497g ) JAK POWSTAWAŁY FILM I SERIAL „PRZEDWIOŚNIE”

Prace na planie superprodukcji Filipa Bajona rozpoczęły się 18 lipca 2000 roku w Ludyni pod Kielcami. Zdjęcia trwały 75 dni i były realizowane m.in. w Warszawie, Szczęśliwicach, Piotrkowie Trybunalskim, Moskwie, Baku oraz znajdującej się w Azerbejdżanie pustyni Gobustan.

– Niezapomniane wrażenie robią olbrzymie pola naftowe z tysiącami szybów, główna scenografia pierwszej sekwencji naszego filmu, jak gdyby była budowana na jego potrzeby przez ponad 100 lat – mówił podczas pracy na planie filmu jego producent Dariusz Jabłoński.

Ostatni klaps na planie „Przedwiośnia” padł 22 listopada 2000 roku w Łazienkach Królewskich w Warszawie. W roli klapsera wystąpił ówczesny premier RP, Jerzy Buzek.

Podczas 75 dni zdjęciowych:
• zużyto 51,3 km taśmy filmowej
• przez plan przewinęło się 5213 statystów, 430 konie oraz 300 aktorów
• padło 2001 klapsów
• ekipa odwiedziła 145 obiektów zdjęciowych
• wykorzystano 3370 kostiumów i 3600 rekwizytów

Przy kręceniu niektórych scen korzystano z nowoczesnego "kranu", czyli specjalnego ramienia dźwigu ze zdalnie sterowaną kamerą o rekordowej długości 22 metrów, obsługiwanego przez 5 osób. W scenie "krajobrazu po bitwie polsko-bolszewickiej" wzięli udział ułani ze Stowarzyszenia im. 11 Pułku Ułanów Legionowych, którzy jako jedyni w Polsce potrafią w pełnym galopie przejść pod koniem.

Nieistniejące już fragmenty przedwojennej Warszawy zrekonstruowano w oparciu o stare zdjęcia i filmy znajdujące się w zbiorach Biblioteki Narodowej. Zabytkowe samochody, którymi jeździli bohaterowie „Przedwiośnia” zostały sprowadzone z Muzeum Motoryzacji w Otrębusach.

TWÓRCY O FILMIE

Filip Bajon – reżyser i scenarzysta

Zrobiłem film o dojrzewaniu młodego człowieka w kilku całkiem odmiennych rzeczywistościach. Pokazałem okres przełomu, o którym nikt w naszym kinie jeszcze nie opowiadał, obejmujący lata od 1914 do 1921. Okres obejmujący zarówno rewolucję, jak i początki państwa polskiego, wojnę polsko-bolszewicką. Mam nadzieję, że po wyjściu z kina widz zada sobie pytania: jacy jesteśmy? kim jesteśmy? co uczyniliśmy z takim trudem zdobytą wolnością? co to jest polskość?

Zobacz także:

[

SZOKUJĄCE ZAROBKI DZIECIĘCYCH GWIAZD ]( /gid,5162,img,204006,fototemat.html )
[

GRZECZNE DZIEWCZYNKI NA "NAGICH" OKŁADKACH ]( /gid,5715,img,216369,fototemat.html )
[

ONE ROMANSOWAŁY Z REŻYSEREM "M JAK MIŁOŚĆ' ]( /gid,5657,img,215002,fototemat.html )
[

ALKOHOLOWE WYBRYKI GWIAZD ]( http://film.wp.pl/szokujace-wybryki-pijanych-gwiazd-6025285188666497g ) Mateusz Damięcki – aktor, odtwórca roli Cezarego Baryki Cezary Baryka to bardzo złożona postać. Pierwszy raz gram takiego bohatera, który pokazany jest na przestrzeni kilku lat i w tym czasie bardzo się zmienia, zdobywa olbrzymie życiowe doświadczenie, często popada ze skrajności w skrajność. A wiadomo, że jeśli bohater reprezentuje tak różne, skrajne postawy, to każdy znajdzie w nim takie cechy, z którymi może się identyfikować. Ja też mam w sobie coś z Baryki.

Daniel Obrychski – aktor, odtwórca roli Szymona Gajowca Najlepsza literatura każdego kraju przypomina swoim czytelnikom, że nie są tak wspaniałym narodem. I tylko taką literaturą warto się zajmować. W "Przedwiośniu" najbardziej zafrapowały mnie fragmenty, które Filip Bajon rozwinął i napisał na podstawie tego, co u Żeromskiego jest zaledwie szkicem. Dzięki tym zabiegom nasza wiedza o tamtych czasach jest o wiele głębsza. W końcu Żeromski nie mógł wiedzieć tego wszystkiego, co wiemy dziś. (...) W tej chwili w Żeromskim wszystko wydaje mi się nadzwyczajne, jego mądrość, przenikliwość, głębokie spojrzenie na naszą historię. Drażnić może tylko jego język, ale Filip Bajon bardzo dobrze, współcześnie pisze dialogi i sceny, a potem znakomicie je realizuje i daje aktorowi "kopa" kolanem w tyłek, żeby szedł w odpowiednim kierunku.

Dariusz Jabłoński – producent
Zapowiadaliśmy (...) przed wejściem na plan, że nie będziemy stronili od trudnych pytań. Tak samo jak bohaterowie "Przedwiośnia", my również przyglądamy się sobie i zastanawiamy: co zrobiliśmy z naszą wolnością? Jest w naszym filmie mnóstwo scen, w naturalny sposób tworzących analogię między historią a naszą współczesnością. A zasadniczy spór powieści Żeromskiego między porywczą, zbuntowaną młodością a wiekiem starszym, charakteryzującym się dystansem do świata, jest obecny w życiu każdego człowieka.

„PRZEDWIOŚNIE” PO RAZ PIERWSZY

Pierwsza ekranizacja „Przedwiośnia” została zrealizowana w 1928 roku przez Henryka Szaro na podstawie scenariusza autorstwa dwóch uznanych pisarzy Andrzeja Struga i Anatola Sterna. W roli Cezarego Baryki wystąpił Zbigniew Sawan. Obok niego na ekranie pojawili się m.in. Stefan Jaracz w roli ojca, Tekla Trapszo w roli matki oraz Maria Gorczyńska (Laura), Maria Modzelewska (Karolina), Jaga Boryta (Wanda) i Bolesław Mierzejewski (Hipolit).

Niestety, do naszych czasów nie zachowała się żadna kopia filmu, nie możemy więc ocenić jego wartości artystycznych. Wiemy jedynie, że fabuła „Przedwiośnia” z roku 1928 koncentrowała się głównie na sercowych perypetiach Cezarego z okresu jego bytności w Nawłoci, co nie spodobało się części ówczesnych krytyków.

Zobacz także:

[

SZOKUJĄCE ZAROBKI DZIECIĘCYCH GWIAZD ]( /gid,5162,img,204006,fototemat.html )
[

GRZECZNE DZIEWCZYNKI NA "NAGICH" OKŁADKACH ]( /gid,5715,img,216369,fototemat.html )
[

ONE ROMANSOWAŁY Z REŻYSEREM "M JAK MIŁOŚĆ' ]( /gid,5657,img,215002,fototemat.html )
[

ALKOHOLOWE WYBRYKI GWIAZD ]( http://film.wp.pl/szokujace-wybryki-pijanych-gwiazd-6025285188666497g )

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także