"Przesmyk". Polacy kręcą serial szpiegowski dla HBO Max

Pierwsze zdjęcie z serialu "Przesmyk"
Pierwsze zdjęcie z serialu "Przesmyk"
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

06.05.2024 14:31, aktual.: 06.05.2024 16:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Niespełna dwa lata temu HBO Max informowało, że nie będzie już inwestować w polskie produkcje. Tymczasem w marcu br. ruszyły w Polsce zdjęcia do zupełnie nowego serialu dla tej platformy. Co wiemy o "Przesmyku"?

W sieci pojawiły się pierwsze informacje i zdjęcie z nowego projektu pt. "Przesmyk", który trafi w nieokreślonej przyszłości do oferty platformy streamingowej HBO Max. Ekipa weszła na plan w marcu 2024 r. W fotelu reżysera zasiada Jan P. Matuszyński, znany z takich hitów jak "Ostatnia rodzina", "Wataha", "Żeby nie było śladów" czy "Król".

Na planie tego ostatniego Matuszyński spotkał się z Leną Górą, która gra główną rolę w "Przesmyku". 34-letnia aktorka ma na swoim koncie nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za główną rolę kobiecą w "Imago", grała też w "Roving Woman", "Noc w przedszkolu", "Święty", a ostatnio może być kojarzona z serialem "Będziemy mieszkać razem".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Przesmyk" zapowiada się na thriller szpiegowski poruszający temat bliski Polakom. Akcja rozgrywa się bowiem w 2021 r. w okolicach tzw. przesmyku suwalskiego. To przygraniczny rejon między Polską, Litwą, Rosją i Białorusią. Tytułowy przesmyk łączy terytoria państw NATO, a zarazem rozdziela rosyjski obwód królewiecki i Białoruś. Przesmyk suwalski ma kluczowe znaczenie strategiczne dla Rosji i NATO, przez co może stanowić punkt zapalny potencjalnego konfliktu.

"Przesmyk" - co wiemy o serialu?

Scenariusz "Przesmyku" ma opowiadać m.in. o mechanizmach globalnych prowokacji i wojnie hybrydowej, której autentycznym przykładem były wydarzenia na granicy Polski z Białorusią. Główną bohaterką serialu będzie Ewa Goniec (Lena Góra), funkcjonariuszka służb specjalnych, która zamierza rozpocząć nowe życie z dala od dotychczasowej kariery, ale plany krzyżuje jej tajemnicze zniknięcie partnera. Przyszłość kobiety staje się też niepewna przez działania rosyjskiego kontrwywiadu.

"Przesmyk" to nowy polski serial HBO Max, które w lipcu 2022 r. twierdziło, że wycofuje się ze wspierania projektów z naszego kraju. Platforma należąca do koncernu Warner Bros. miała też przestać wspierać filmowców z krajów skandynawskich, Holandii czy Turcji. Wyjątkiem okazała się polska "Odwilż", która powróci z drugim sezonem w 2024 r.

W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" rozkładamy na czynniki pierwsze fenomen "Reniferka", przyglądamy się skandalom z drugiej odsłony "Konfliktu" i zachwycamy się zaskakującą fabułą "Sympatyka". Znajdź nas na Spotify, Apple Podcasts, YouTube, w Audiotece czy Open FM. Możesz też posłuchać poniżej:

Źródło artykułu:WP Teleshow
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także