Trwa ładowanie...
pasja
25-03-2010 13:41

"Pasja": Najpiękniejsza historia świata

"Pasja": Najpiękniejsza historia świataŹródło: BBC
d1rxjbe
d1rxjbe

Entuzjastycznie przyjęty przez widzów i krytyków miniserial opowiadający o ostatnich dniach życia Jezusa i jego zmartwychwstaniu. Wspólna produkcja telewizji BBC i HBO.

Wyprodukowany wspólnie przez BBC i HBO miniserial „Pasja” to historia ostatniego tygodnia życia Jezusa Chrystusa opowiedziana z trzech różnych punktów widzenia: arcykapłanów, Rzymian i samego Jezusa. To kolejna wyjątkowa produkcja telewizyjna, która ukazuje się na DVD nakładem Galapagos Films.

Akcja serialu rozpoczyna się od wkroczenia Jezusa (Joseph Mawle) do Jerozolimy w dniu Niedzieli Palmowej. Jego pojawienie się w mieście wywołuje spodziewane zamieszanie. Przybycie Jezusa z Galilei jest nie w smak zarówno kontrolującymi kraj Rzymianom jak i kapłanom. Pierwsi obawiają się, że wizyta Jezusa w mieście zachęci ludność do walki z okupantem, drudzy nie mogą znieść tego, że ubogi „nauczyciel” podkopuje ich autorytet, a przez lud traktowany jest jako zapowiedziany przez proroków Mesjasz.

d1rxjbe

Po spędzonej z uczniami Ostatniej Wieczerzy Jezus zostaje pojmany i postawiony przed Sanhedrynem – żydowskim sądem, który uznaje go za bluźniercę po czym wydaje w ręce Poncjusza Piłata, rzymskiego namiestnika sprawującego władzę w Judei. Ten nie znajduje żadnych dowodów na winę Jezusa, ale nie chcąc narażać się pospólstwu domniemanego Mesjasza skazuje na chłostę. Kiedy jednak zarówno kapłani jak i zgromadzeni pod jego pałacem ludzie domagają się śmierci Jezusa, decyduje się go ukrzyżować.

Pomysł realizacji serialu „Pasja” narodził się w 2006 roku, po tym jak sukces odniosła sztuka „The Manchester Passion”, która o ostatnich dniach życia Chrystusa opowiadała przy wykorzystaniu muzyki brytyjskich zespołów i muzyków takich jak Morrisey, Oasis, Joy Division, The Smiths, New Order, czy The Stone Roses. Zafascynowani spektaklem scenarzysta Frank Deasy i producent Nigel Stafford-Clark postanowili nakręcić film, w którym znaną z Ewangelii historię przedstawią na tle panujących ówcześnie realiów politycznych.

Aby osiągnąć ten cel w swoim serialu rozbudowali znacznie postaci Poncjusza Piłata i arcykapłana Kajfasza, który prowadził proces przeciwko Jezusowi. Prace nad scenariuszem, w którym Franka Deasy’ego wspierał m.in. naukowiec Mark Goodrace, poprzedziły trwające ponad rok wnikliwe studia, podczas których scenarzysta studiował m.in. znajdujące się w Izraelu unikalne dokumenty poświęcone osobie Jezusa.

d1rxjbe

Budżet produkcji miniserialu określono na 4 miliony funtów. Podczas specjalnej konferencji prasowej Frank Deasy i Nigel Stafford-Clark zapowiadali, że ich produkcja łączyć będzie w sobie najlepsze elementy takich filmów jak „Ewangelia wg św. Mateusza” Piera Paolo Pasoliniego oraz „Pasja” Mela Gibsona. Obaj podkreślali jednak zgodnie, że nie są fanami ostatniego z wymienionych dzieł, ponieważ – ich zdaniem – brakuje w nim „duchowości Jezusa”. – Chcę pokazać Chrystusa jako człowieka z krwi i kości, który jest sfrustrowany, wściekły, przerażony i wątpiący – mówił Frank Deasy.

Rolę Jezusa powierzono brytyjskiemu aktorowi Josephowi Mawle, który do pracy przed kamerami przygotowywał się czytając Ewangelie, opracowania naukowe, dokumenty medyczne oraz księgi modlitewne. W postać Poncjusza Piłata wcielił się znany polskim widzom z filmu „Wszystko gra” Woody’ego Allena – James Nesbitt. Aktor początkowo nie był zainteresowany rolą, ale kiedy dowiedział się, że producentem miniserialu jest Nigel Stafford-Clark, zmienił zdanie.

Zdjęcia do „Pasji” powstały w znajdującym się w Maroku Atlast Studios. Prace rozpoczęły się 27. sierpnia 2007 roku i trwały aż do 23. października, kiedy to padł ostatni klaps na planie miniserialu. Wiele ze scen filmowano „z ręki”, żeby oglądający je widz mógł poczuć się jakby znajdował się w centrum pokazywanych na ekranie wydarzeń.

Kulminacyjną sekwencję ukrzyżowania kręcono przez trzy dni, a pracę na planie utrudniały ulewne deszcze. Specjaliści od charakteryzacji potrzebowali codziennie aż 5 godzin by przygotować Josepha Mawle do zdjęć.

d1rxjbe

Serial „Pasja” po raz pierwszy został pokazany widzom 16. marca 2008 roku. Pierwszy odcinek miniserialu obejrzało 4,1 mln widzów, ostatni już 4,9 mln.

Wydanie DVD serialu „Pasja” z polskim lektorem i polskimi napisami do wersji oryginalnej sklepach pojawi się 19. marca 2010 roku. Na płytach znajdzie się 5-cio odcinkowa całość serialu.

Zobacz także:

[

CICHOPEK ZATRUDNIŁA SOBOWTÓRA?! ]( http://teleshow.wp.pl/cichopek-zatrudnila-sobowtora-6026595951911553g )
[

GRZECZNE DZIEWCZYNKI NA "NAGICH" OKŁADKACH ]( http://teleshow.wp.pl/grzeczne-dziewczynki-szaleja-6034033195443329g )
[

JAK ZMIENIALI SIĘ BOHATEROWIE „KLANU”? ]( http://teleshow.wp.pl/bohaterowie-klanu-jak-zmienili-sie-przez-tyle-lat-6026596496319105g )
[

DZIENNIKARKA UBLIŻYŁA NIEPEŁNOSPRAWNEJ ]( http://film.wp.pl/polsat-zaplaci-za-wyskoki-kazimiery-szczuki-6025283571462785g )

d1rxjbe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1rxjbe