Trwa ładowanie...
d3icz5k

Niewolnica Isaura

Najnowsze informacje
4.8
(717 głosów)
Oceń:

„Niewolnica Isaura” (port. Escrava Isaura) to brazylijska telenowela z 1976 roku emitowana w Polsce od 1984. Film nakręcono na podstawie abolicjonistycznej powieści Bernardo Guimarãesa z 1875. Na podstawie liczącej 178 stron powieści udało się nakręcić 100 półgodzinnych odcinków serialu. Na początku XXI w. TV Puls wyemitowała serial oryginalnej, 100-odcinkowej wersji.

Akcja serialu toczy się w Brazylii w XIX wieku za panowania cesarza Pedro II, na kilkanaście lat przed zniesieniem niewolnictwa w 1888. Główną bohaterką jest Isaura, młoda i piękna niewolnica o jasnym kolorze skóry, która o swoich rodzicach wie tylko tyle, że jej matka była piękną mulatką. Należy do pana Almeidy bogatego plantatora bawełny. Dzięki swojemu kolorowi skóry nie pracuje w polu tylko pomaga w domu.

„Niewolnica Isaura” była pierwszą telenowelą wyświetlaną w Polsce i od razu wywołała poruszenie. Z jednej strony totalną krytykę w prasie, a z drugiej wielką sympatię widzów. Serial, uważany wówczas za kategorię B, już w czwartym odcinku miał 84% widownię. Jego oddziaływanie na emocje ludzi uznano za fenomen socjologiczny.

Serial do dzisiaj pozostaje największym eksportowym hitem brazylijskiej telewizji. Został sprzedany do ponad stu krajów świata, a chyba największy sukces odniósł w Chinach, gdzie był pierwszym zagranicznym serialem od czasu rewolucji kulturalnej. Lucélia Santos dostała od chińskiej telewizji nagrodę dla najlepszej aktorki oraz towarzyszyła prezydentowi Brazylii, gdy ten składał oficjalną wizytę w Chinach.

W 2004 roku, brazylijska telewizja Globo nakręciła na nowo "Niewolnicę Isaurę". Nowa wersja ma 167 godzinnych odcinków. W 2008 roku TVS wyemitowała wersję serialu, w której lista dialogowa została przełożona na gwarę śląską. Lektorami byli Joanna Bartel i Krzysztof Hanke. Wyemitowany przez Telewizję Silesia serial stanowił drugą odmianę wersji eksportowej i był złożony z 30 półgodzinnych odcinków.

Niewolnica Isaura
Tytuł oryginalny

Escrava Isaura

Gatunek

serial

Czas trwania odcinka

26 min.

Reżyser
Scenarzysta
Obsada

Mario Cardoso (Henrique Fontoura)

Roberto Pirillo (Tobias Vidal)

Norma Blum (Malvina Fontoura)

Gilberto Martinho (Comendador Almeida)

Rubens de Falco (Leoncio Almeida)

Elisa Fernandes (Taís Vidal)

Beatriz Lyra (Ester Almeida)

Lucelia Santos (Isaura)

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3icz5k
d3icz5k
d3icz5k