Nie żyje Marian Wantoła

Nie żyje Marian Wantoła
Źródło zdjęć: © EastNews

02.01.2013 11:33

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W szpitalu w Wilkowicach 1 stycznia zmarł Marian Wantoła, który przez wiele lat pracował przy serialach o przygodach Reksia oraz Bolka i Lolka. Miał 86 lat.

O śmierci Mariana Wantoły poinformowało w środę rano bielskie Studio Filmów Rysunkowych. Wantoła był jednym z najdłużej pracujących w studiu animatorów, miał ponad 50-letni staż pracy. Zajmował się animacją m.in. przy produkcji słynnych kreskówek z Reksiem oraz Bolkiem i Lolkiem. Sam jeszcze w grudniu opowiadał "Gazecie", że Reksio był jego ulubioną postacią z bielskiego studia.

Współpracownicy zapamiętali Mariana Wantołę jako dobrego i sympatycznego człowieka. Kochał swoją pracę i potrafił o niej ciekawie opowiadać, zwłaszcza dzieciom, które uwielbiały się z nim spotykać.

W ostatnich miesiącach o rysowniku zrobiło się wyjątkowo głośno za sprawą jednego z programów telewizyjnych.

Sprawę ciężkich warunków, w jakich na co dzień mieszka wraz z żoną Teresą Wantołą, przedstawiła w "Sprawie dla reportera" Elżbieta Jaworowicz. Dramatyczny los zasłużonego animatora poruszył wiele osób, które włączyły się w akcję pomocy dla artysty.

Z materiału przygotowanego przez dziennikarza TVP wynikało, że budynek, w którym przebywa małżeństwo, jest w opłakanym stanie. Dużym problemem miał być przede wszystkim utrudniony dostęp do bieżącej wody. Jak mogliśmy się dowiedzieć, w bloku znajduje się tylko jeden działający kran, będący źródłem wody dla wszystkich mieszkańców.

Poruszeni fani, zamiast szukać winnych dramatu artysty, postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Na jednej ze stron internetowych uzbierano dla niego pokaźną sumę 10 tys. dolarów, czyli ponad 30 tys. złotych. Fani mogli licytować autografy animatora, tym samym zasilając wspierający go fundusz.

Władze Bielska-Białej zapewniły wówczas, że przyjrzą się bliżej sprawie rysownika i jego sąsiadów. Obiecali zająć się wykonaniem projektu budowy przewodów kominowych i uporządkowaniem instalacji wodnej.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także