Na planie serialu "1920 Wojna i miłość"

Na planie serialu "1920 Wojna i miłość"
Źródło zdjęć: © AKPA

03.09.2010 15:16

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ostatnio ekipa serialu "1920. Wojna i miłość" przeniosła się z pól bitewnych wojny polsko-bolszewickiej do urokliwego dworku w Turowej Woli. Właśnie tu Andrzej Wajda realizował "Pana Tadeusza" a Zbigniew Kuźmiński "Nad Niemnem". Była więc już Turowa Wola i Soplicowem, i Korczynem.

W serialu reżyserowanym przez Macieja Migasa z kolei ten zabytkowy dworek z początku XIX wieku "zagrał" Dąbrówkę, posiadłość rodową Teresy i Maurycego Olszyńskich (Danuta Stenka, Olgierd Łukaszewicz). W rzeczywistości położony niedaleko Łodzi, "fabularnie" dwór ten mieści się na Kresach Wschodnich. Właśnie tu trafia jeden z trójki głównych bohaterów filmu - Władek Jarociński (Wojciech Zieliński), pochodzący z Wielkopolski oficer armii pruskiej, który pod koniec I wojny światowej zdezerterował z jej szeregów, aby walczyć o wolną Polskę. Władek pomaga hrabiemu Olszyńskiemu opanować bunt chłopski i zakochuje się w jego córce - Zosi (Karolina Chapko).

Mezalians wisi na włosku, ponieważ Władek pochodzi z rodziny chłopskiej i sama myśl, że mógłby poślubić córkę Jaśnie Państwa, wydaje się niedorzeczna. Sytuację dodatkowo komplikuje Aleksander (Michał Żurawski), sowiecki agent, któremu podstępnie udało się wejść w hrabiowskie łaski i stać rządcą jego majątku. Kiedy prawda wychodzi na jaw, Aleksander chce uciec. W ferworze walki próbuje poderżnąć gardło córce hrabiego. Ten staje w jej obronie i ginie zastrzelony przez Aleksandra.

Sielski dworek staje się świadkiem dramatu. Rodzina pogrąża się w żałobie.

Olgierd Łukaszewicz, który grywanie arystokratów opanowane ma do perfekcji, tak mówi o swoim bohaterze: "Hrabia to arystokrata z krwi i kości. Nieodrodny syn swojej klasy - wyniosły, chłodny. Z drugiej strony pragnie być dobrym panem dla swoich chłopów, ale ci wywierają na nim presję.

Olszyński wyraża obawy ziemiaństwa, że idee bolszewickie rychło przenikną do Polski. Nie myli się, wkrótce, w trakcie żniw, dochodzi do buntu chłopów". Okazuje się, że aktor miał już okazję grać w dworku w Turowej Woli.

"W połowie lat 80-tych realizowaliśmy tu film Marka Nowickiego "Widziadło" z Romanem Wilhelmim w roli głównej. Wówczas byłem wędrownym fotografem, który robił właścicielom dworu pamiątkowe zdjęcie" - wspomina.

Na planie "1920 Biało-Czerwone" sytuacja się odwróciła i to jemu, jako hrabiemu Olszyńskiemu, robiono rodzinną fotografię z dworkiem w tle. W rolę jego małżonki wcieliła się Danuta Stenka.

"Cieszę się z tego spotkania. Kiedyś, w przedstawieniu Macieja Wojtyszki, miałem z nią relacje jako Casanova. Teraz jest moją żoną, więc związek ma głębsze podstawy. Poza tym bardzo ją cenię jako aktorkę i koleżankę" - żartował Olgierd Łukaszewicz.

Na planie spotkaliśmy również - znakomitego aktora Teatru Narodowego Jerzego Łapińskiego w roli ordynansa Ambrożego, znanego z filmu "Operacja Dunaj" Macieja Nawrockiego oraz kojarzonego m.in. z serialem "Barwy szczęścia" Marcina Czarnika.

Zobacz także:

[

CO SIĘ STAŁO BRODZIK?! WYGLĄDA FATALNIE! ]( http://teleshow.wp.pl/dlaczego-brodzik-nie-przyjmuje-nowych-rol-6026598542222465g )
[

GRZECZNE DZIEWCZYNKI NA "NAGICH" OKŁADKACH ]( http://teleshow.wp.pl/grzeczne-dziewczynki-szaleja-6034033195443329g )
[

POLSKIE SEKSBOMBY BEZ MAKIJAŻU I STYLIZACJI ]( http://teleshow.wp.pl/obnazamy-polskie-serialowe-seksbomby-6034033566327937g )
[

TYCH ZDJĘĆ GWIAZDY WSTYDZĄ SIĘ NAJBARDZIEJ ]( http://film.wp.pl/gwiazdy-w-najbardziej-zenujacych-momentach-6025280354886273g )

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także