Trwa ładowanie...

"Komiks" sprzedany za 43 miliony dolarów

"Komiks" sprzedany za 43 miliony dolarówŹródło: komiks.wp.pl
d23hmem
d23hmem

Podczas aukcji w domu aukcyjnym Christie's w Nowym Jorku obraz Lichtensteina osiągnął astronomiczną cenę 43,2 milionów dolarów. Płótno z 1961 roku przedstawia komiksowy kadr, z którego mężczyzna zerka przez wizjer i w komiksowym dymku mówi "I can see the whole room... and there's nobody in it!" (Widzę cały pokój, ale nikogo tam nie ma!).

Courtney Rose, dotychczasowa właścicielka obrazu, nabyła go w 1988 roku za jedyne 2,3 miliona dolarów. Przed rokiem obraz "Ohhh... Alright..." tego samego artysty osiągnął cenę 42,6 miliona dolarów.

Roy Lichtenstein (1923-1997) był jednym z najważniejszych artystów popartu. Sławę zdobył w latach 60., gdy na jego obrazach zaczęły pojawiać się postacie z kreskówek Disneya i komiksowe kadry. Wielu badaczy uważa, że prace Lichtensteina nobilitowały komiks i zwróciły uwagę krytyków na to medium. Nie wszyscy jednak podzielają ten punkt widzenia - Art Spiegelman powiedział na przykład, że "Lichtenstein zrobił dla komiksu równie wiele, co Andy Warhole dla zupy".

d23hmem
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23hmem