"Fringe": Wyobraź sobie niemożliwe

"Fringe": Wyobraź sobie niemożliwe
Źródło zdjęć: © Galapagos

19.03.2010 15:38

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nominowany do Emmy, nowy, przebojowy serial autora kultowych „Lost. Zagubionych”. Po raz pierwszy na DVD!

„Fringe. Na granicy światów” to amerykański serial sensacyjno-fantastyczny stworzony przez J.J. Abramsa, Alexa Kurtzmana i Roberto Orci – autorów przebojowego cyklu „Agentka o stu twarzach” oraz kinowego hituStar Trek”. Serial po raz pierwszy w Polsce ukazuje się na DVD nakładem Galapagos Films.

Bohaterami serialu są agenci FBI, członkowie specjalnej sekcji odpowiedzialnej za rozwiązywanie spraw paranormalnych i z pogranicza nauki alternatywnej. Ich głównym zadaniem jest rozwikłanie zagadki „Wzorca” – serii tajemniczych eksperymentów dokonywanych na całym świecie przez nieznanych sprawców. Wiele wskazuje na to, że odpowiedzialna za nie jest potężna korporacja Massive Dynamics mająca dostęp do technologii nieosiągalnej dla innych.

Zespołowi Fringe przewodzi agentka specjalna Olivia Dunham (Anna Torv), która nie może pogodzić się ze śmiercią swojego uwikłanego w tajemniczy spisek partnera i ciągle wraca do spraw, którymi się zajmował. Drugim członkiem grupy jest doktor Walter Bishop (John Noble) – genialny naukowiec. Przez wiele lat przebywał w szpitalu psychiatrycznym, który opuścił dopiero po tym gdy zgodził się a współpracę z FBI. W pracy Olivię wspiera również przystojny Peter Bishop (Joshua Jackson) syn Waltera, o niezwykle wysokim IQ 196, który z dużym sceptycyzmem podchodzi do teorii wygłaszanych przez ojca.

Cała trójka po raz pierwszy spotyka się w Bostonie, przy okazji śledztwa w sprawie pasażerów samolotu otrutych nieznaną toksyną. Agenci odkrywają, że zbiorowe morderstwo było jednym z eksperymentów tajemniczego projektu o nazwie „Wzorzec”, a partner Olivii – John Scott (Mark Valley) jest jedną z osób, która go przeprowadziła... „Fringe. Na granicy światów” jest wspólnym dziełem J.J. Abramsa, Roberto Orci i Alexa Kurtzmana, autorów przebojowego seriali „Agentka o stu twarzach” oraz kinowego hitu „Star Trek” z 2009 roku. Inspiracji do stworzenia „Fringe’a” dostarczyły im powieści Michaela Crichtona (autora m.in. „Parku jurajskiego” oraz twórcy serialu „Ostry dyżur”), głośny film Kena Russella „Odmienne stany świadomości” oraz seriale telewizyjne „Z archiwum X” i „Strefa mroku”. W roli głównej – agentki Olivii Dunham – w serialu wystąpiła australijska aktorka Anna Torv, znana milionom graczy jako „odtwórczyni” postaci Nariko w bestsellerowej grze wideo „Heavenly Sword”. W postać „szalonego naukowca” dra Waltera
Bishopa wcielił się ceniony australijski aktor filmowy, telewizyjny i teatralny – John Noble, któremu międzynarodową popularność przyniosła kreacja Denethora w superprodukcji „Władca pierścieni: Powrót króla”. Rolę Petera Bishopa zagrał z kolei urodzony w Kanadzie Joshua Jackson – gwiazda popularnego serialu dla nastolatków „Jezioro marzeń” oraz zdobywca dwóch nagród Teen Choice Award.

„Fringe. Na granicy światów” jest wspólną produkcją studiów Bad Robot (należącego do J.J. Abramsa) oraz Warner Bros. Television. Decyzję o realizacji serialu podjęto jednak dopiero po nakręceniu odcinka pilotowego, którego nakręcenie kosztowało 10 milionów dolarów, ale efekt końcowy zachwycił wszystkich.

Pierwszy odcinek serialu telewizja Fox pokazała 9. września 2008 roku i oglądało go ponad 9 mln Amerykanów! Emisja odcinka drugiego zgromadziła przez telewizorami już 13 mln widzów!

Serial zachwycił nie tylko widzów, ale i krytyków. Robert Bianco na łamach dziennika „USA Today” chwalił „Fringe’a” za świetnie napisana historię, prawdziwe emocje i wiarygodnych bohaterów. Z kolei Misha Davenport w „Chicago Sun-Times” nazwał serial ulepszoną wersją kultowego „Z archiwum X”.

Entuzjastyczne recenzje znalazły potwierdzenie w licznych nagrodach. W 2009 roku „Fringe. Na granicy światów” zdobył nominacje do nagród Emmy (w kategorii „najlepsze efekty specjalne”), People’s Choice Award (a kategorii „najlepszy nowy serial”), trzy nominacje do Teen Choice Awards oraz dwie nominacje do prestiżowych nagród Amerykańskiej Gildii Scenarzystów (w tym w kategorii „najlepszy nowy serial”).

Wydanie DVD
Wydanie DVD serialu „Fringe. Na granicy światów” z polskim lektorem i polskimi napisami do wersji oryginalnej w sklepach pojawi się 26. marca 2010 roku. Na płytach obok 20 odcinków serialu nie zabraknie również świetnych dodatków specjalnych takich jak:

1) Zwiastuny filmowe
2) Odkryj sekrety serialu oraz jego genezę i poszukiwania obsady, zobacz materiały zza kulis i niezwykłe efekty wizualne
3) Spreparowane akta/sceny dodatkowe a także Ogromne przedsięwzięcie- materiały dodatkowe do wybranych epizodów
4) Niezwykła strona efektów specjalnych: zabawne ujęcia z planu
5) Pamiętnik produkcyjny Roberto Orci

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także