Trwa ładowanie...

Fakty: Nowe nowoczesne studio

Share
Fakty: Nowe nowoczesne studioŹródło: TVN
d47bng7

Videowall o rozdzielczości 10240 x 1440 pixeli, na który składa się 64 monitorów. Kamery HD, teleskopowe statywy, oświetlenie LED, zaawansowana technologia. Nowe studio TVN24 i Faktów przypomina kadr z filmu science fiction. Ale z niego będą nadawane same fakty i najświeższe informacje. Start programu w nowej wersji już 3 października o 19.00. Dokładnie w 15. rocznicę powstania TVN i wyemitowania pierwszego programu stacji – Faktów.

Pomysł na nowe studio zrodził się 2 lata temu.
- „Stare” studio było świetne – piękny design, przestrzeń, szklane ściany…. Nowe to rozwinięcie tamtego konceptu. To trochę, jak wersja turbo sprawdzonego samochodowego silnika. W praktyce pozwoli lepiej, ładniej, czytelniej ilustrować to, co najważniejsze, czyli przekazywane treści. Mam nadzieję, że spodoba się widzom. Ta inwestycja jest dla Państwa – widzów. To nasz prezent na 15 lecie TVN – mówi szef newsów w TVN, Adam Pieczyński.

Studio uzyskało nowy wygląd i nowe funkcje. Zadbano o detale scenografii (została wykonana i dostosowana do standardów jakości HD), ale przede wszystkim o najwyższą technologię. Najważniejszym punktem jest videowall – 17 metrowa ściana zbudowana z 64 monitorów. - Poprzedni ekran miał 5 metrów długości. Przejście wzdłuż niego zabierało chwilę. Teraz prowadzący musi zrobić ok. 20 kroków, co może skutkować zadyszką przy nagrywaniu krótkich wejść – opowiada Piotr Wolański, szef sekcji realizacji TVN24.

d47bng7

- Videowall ma rozdzielczość 10240 x 1440 pixeli. Dla porównania - domowe telewizory full HD mają 1920x1080 pixeli. To naprawdę robi wrażenie – mówi Rafał Warchoł, szef sekcji grafiki TVN24 - Żeby wyświetlić na nim piękną grafikę w tak wysokiej rozdzielczości potrzebne są sprzęgnięte i zsynchronizowane aż dwie potężne stacje graficzne. Jedna nie dałaby rady. Moduły do budowy nowej ściany video zostały sprowadzone z Belgii. Przebudowa studia trwała 4 miesiące. Na świecie ścianę podobnej wielkości ma tylko telewizja Al Jazeera w Quatarze.

- Nowoczesny design/styl nowego studia, ogromny videowall, technologia HD w połączeniu z istniejącymi studiami wirtualnymi dają naprawdę niesamowite możliwości realizacyjne. To będzie nowa jakość w dziedzinie produkcji programów informacyjnych. Nie tylko w naszym kraju– mówi Jarosław Kielmel, dyrektor działu techniki TVN 24.

- W studiu zlikwidowane zostały podwyższenia, na których stał stół i kamery. Teraz mamy możliwość realizować program w każdym miejscu studia. Dzięki temu studio stało się bardziej przestrzenne – dodaje Wolański.

W centralnym miejscu pozostaje stół prezenterski, który w zależności od programu, będzie odpowiednio kadrowany. Przy nim będę czytane serwisy TVN24, realizowane Poranki TVN24, FaktyFakty i Fakty po południu. Do studia przenoszą się też Fakty po Faktach.

- Mam nadzieję, że ta cała ultratechnologia pozwoli jeszcze lepiej pokazać i przekazać co się dzieje w kraju i na świecie. – dodaje Kamil DurczokKamil Durczok, redaktor naczelny Faktów. Studio ruszy wraz z Faktami 3 października o 19.00. Serwis zyska też nową czołówkę i oprawę.

d47bng7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47bng7
d47bng7