Trwa ładowanie...

Enter Enea Festiwal 2015 już w czerwcu

Share
Enter Enea Festiwal 2015 już w czerwcu
Źródło: mat. prasowe
d4id95t

Muzyczne spotkania nad Jeziorem Strzeszyńskim stały się już tradycją Poznania. W tym roku 2 i 3 czerwca miłośnicy muzyki i natury spotkają się z artystami, którzy chętnie dzielą się swoim entuzjazmem z publicznością Enter Enea Festiwal. Sponsorem tego wydarzenia została związana z wielkopolską firma Enea.

Leszek Możdżer programuje poznański festiwal od jego pierwszej edycji, czyli od 2011 roku kiedy do współpracy przy tworzeniu nowego wydarzenia na mapie kulturalnej Polski zaprosił go Jerzy Gumny, manager i mecenas kultury, prezes i fundator Fundacji Europejskie Forum Sztuki. Tegoroczna edycja będzie wyjątkowe nie tylko z powodu małego jubileuszu pięciolecia. Z okazji rocznicy na scenę powrócą ulubieni artyści enterowej publiczności. Michael Wollny, który zauroczył publiczność pierwszej i był niespodzianką drugiej edycji, oraz Atom String Quartet, niepowtarzalny, zaskakujący improwizacjami polski kwartet smyczkowy uznany na całym Świecie. Nowością programu Enter Enea Festival będzie znaczenie słowa. Pierwszego dnia scenę zdominują „Pamiętnik z Powstania Warszawskiego” Białoszewskiego w kompozycji Mirona Białoszewskiego, oraz „Bal w Operze” Juliana Tuwima, w koncertowej wersji legendarnego spektaklu Teatru Capitol z 2003 roku.

Tegoroczny Festiwal to święto słów i dźwięków. Będzie miał swoich bohaterów nie tylko w osobach instrumentalistów, którzy ponad świetnym warsztatem, uosabiają to, co w muzyce najważniejsze – wolność, polot, wyobraźnię i abstrakcyjne myślenie ale wraz z aktorami i wokalistami zabierze nas w świat polskiej poezji. Świat, w którym rządzi słowo. Komentuje Leszek Możdżer.

d4id95t

  Na Festiwal, jak co roku złoży się sześć koncertów, tworzących szeroką muzyczną panoramę. Od klasycznego jazzowego trio rumuńskiego pianisty Sorina Zlata, przez mocne, amerykańskie granie Ambrose Akinmusire Quartet, do fantazyjnego połączenia fortepianu z klawesynem i gitarą, w koncercie Wunderkammer. Oczekiwanym wydarzeniem jest też koncert otwierający drugi dzień Festiwalu – utwory Leszka Możdżera na fortepian, wibrafon i kwartet smyczkowy zagrają wraz z kompozytorem Dominik Bukowski i Atom String Quartet. Łącznie, na scenie Festiwalu zobaczymy blisko 60 muzyków. Od tego roku energię Festiwalu wzmacnia Enea, sprzedawca, dystrybutor i producent energii elektrycznej. Enea to jedno z największych polskich przedsiębiorstw, w szczególny sposób związane z Poznaniem i Wielkopolską.

Jesteśmy mecenasem kultury trafiającej do różnych grup odbiorców – od fanów legendy polskiego rocka, zespołu Perfect, któremu towarzyszymy podczas pożegnalnej trasy koncertowej, przez festiwal Spring Break odkrywający „świeżą krew”, aż po mecenat nad Teatrem Wielkim w Poznaniu. Festiwal Enter ma już ugruntowaną pozycję na mapie polskich wydarzeń muzycznych i ściąga do Poznania melomanów z całego kraju. Współpraca z wybitnymi muzykami, zaangażowanymi w projekt na tak wysokim poziomie artystycznym daje nam świetne możliwości wzmacniania relacji z Klientami– mówi wiceprezes Enei, Dalida Gepfert.

Jak co roku, Festiwal poprzedzi wernisaż wystawy w ABC Gallery, oraz odsłonięcie nowego obiektu w kuratorowanym przez galerię Katarzyny Jankowiak-Gumnej Visual Parku. 1.06, o godz.19 Bartosz Kokosiński, nominowany do Paszportów Polityki i zwycięzca rankingu młodych artystów dziennika Rzeczpospolita „Kompas Sztuki”, zaprezentuje w Galerii wystawę „Opary”, a nieopodal, na ścianie Motelu Strzeszynek „Obraz Pożerający Narzędzia Rekreacji”.

(fot. mat. prasowe)
Źródło: (fot. mat. prasowe)
d4id95t

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4id95t
d4id95t