Trwa ładowanie...
08-01-2008 10:29

Dziś startuje "Dynastia Tudorów"

Dziś startuje "Dynastia Tudorów"Źródło: Showtime
d4ivfsq
d4ivfsq

Już od dziś telewizja HBO zaprasza na nowy serial "Dynastia Tudorów" z Jonathanem Rhys Meyersem w roli głównej. Dziesięcioodcinkowa produkcja prezentuje wczesne lata panowania legendarnego władcy Henryka VIII. Serial otrzymał dwie nominacje do Zloty Globów 2008.

Serial historyczno-obyczajowy "Dynastia Tudorów" przedstawia wczesny, burzliwy okres panowania króla Anglii, Henryka VIII, poprzedzający pierwszy rozwód. Król jest młodym, przystojnym, odważnym i żądnym władzy mężczyzną. W jego postać wcielił się Jonathan Rhys Meyers, zdobywca Złotego Globu za rolę w filmie Elvis.

W pozostałych rolach występują: Jeremy Northam (Sir Tomas More), Sam Neill (Kardynał Wolsey), Maria Doyle Kennedy (królowa Katarzyna Aragońska), Natalie Dormer (Anna Boleyn), Henry Cavill (Brandon, książę Suffolk) i Henry Czerny (Norfolk).

Akcja rozpoczyna się we wczesnych latach blisko 40-letniego panowania wszechwładnego króla Henryka VIII w Anglii (1509-1547). Główne wątki serialu koncentrują się wokół jego małżeństwa z Katarzyną Aragońską oraz związku z Anną Boleyn, a także politycznych aliansów z filozofem Sir Thomasem Morem i kardynałem Thomasem Wolsey’em, głową katolickiego kościoła w Anglii w przededniu ogłoszenia jego niezależności od Rzymu.

d4ivfsq

Pomysłodawcą, scenarzystą i producentem wykonawczym serialu jest Michael Hirst (scenarzysta "Elizabeth"). Premiera pierwszego odcinka serialu w USA odbyła się 1 kwietnia 2007 r.

Produkcja zdobyła 4 nominacje i 2 nagrody Emmy, oraz dwie nominacje do Złotych Globów w kategoriach: najlepszy serial obyczajowy oraz najlepszy aktor w serialu obyczajowym. Serial został wyprodukowany przez stację Showtime we współpracy z Peace Arch Entertainment.

Zdjęcia do serialu zrealizowano w Irlandii. Zatrudniono ponad 100 aktorów i blisko 1,5 tysiąca statystów, przygotowano ponad 5 tysięcy rekwizytów.

Znaczna część strojów i dodatków została wykonana specjalnie na potrzeby serialu, ale część wypożyczono lub zakupiono. Suknie dla bohaterek serialu kupowano w Krakowie, Madrycie, na Litwie i w Los Angeles. Budżet serialu to 150 milionów dolarów.

Serial "Dynastia Tudorów" debiutuje na antenie HBO we wtorek, 8 stycznia 2008 r. o godz. 20:10. Kolejne odcinki będą emitowane we wtorki o godz. 20:10. Powtórki kolejnych odcinków serialu będą mieć miejsce tego samego dnia po północy.

d4ivfsq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ivfsq