Trwa ładowanie...

Cannes 2016: przyznano Złotą Palmę

Share
Cannes 2016: przyznano Złotą Palmę
d1lypma

W niedzielę wieczorem 22 maja dobiegł końca 69. Festiwal Filmowy w Cannes. Jury pod przewodnictwem George'a Millera przyznało Złotą Palmę filmowi "<a href="http://film.wp.pl/ja-daniel-blake-6027728776868993c">Ja, Daniel Blake</a>" w reżyserii Brytyjczyka Kena Loacha. To historia bezrobotnego chorego mężczyzny, zmagającego się z bezdusznością i biurokracją. Film trafi do polskich kin jesienią.

_ Bohaterami Loacha są ludzie na życiowym zakręcie, którzy wpadają do zaklętego kręgu bezrobocia. Zderzają się z biurokratycznym systemem opieki społecznej, zabijającym w nich najlepsze odruchy. W obrazie Loacha mekka polskich emigrantów to gnijący kawałek świata, który musi sobie przypomnieć o soli swej ziemi. Inaczej zupełnie się rozpadnie_ - tak pisał o filmie Kena Loacha Łukasz Knap, krytyk WP (pełna recenzja tutaj)

Ken Loach zdobył już Złotą Palmę w 2006 roku za film "Wiatr buszujący w jęczmieniu".

d1lypma

Nagroda Grand Prix trafiła w ręce 27-letniego Xaviera Dolana, "cudownego dziecka kina", za dramat o młodym pisarzu, który przyjeżdża do swojej rodziny, aby obwieścić, że jest śmiertelnie chory. Rumun Cristian Mungiu i Francuz Olivier Assayas otrzymali nagrody dla najlepszych reżyserów. Cristian Mungiu, laureat Złotej Palmy z 2007, przedstawił w tym roku film "Bacalaureat", natomiast Olivier Assayas "Personal Shopper" z Kristen Stewart.

Takiego rozdania nagród nikt się nie spodziewał - Olivier Assayas nakręcił film, który był wygwizdany przez publiczność (więcej *), "Aquariusa" Brazylijczyka Klebera Mendonca Filho i "Toniego Erdmanna" Maren Ade (wywiad z reżyserką *tutaj).

Pełna lista zwycięzców:

KONKURS GŁÓWNY

Złota Palma: "I, Daniel Blake", reż. Ken Loach (nasza recenzja tutaj)

d1lypma

Grand Prix: "It’s Only The End Of The World", reż. Xavier Dolan

Nagroda Jury: "American Honey", reż. Andrea Arnold

Aktor: Shahab Hosseini - "Forushande"

Aktorka: Jaclyn Jose - "Ma’Rosa"

d1lypma

Reżyseria: ex aequo: Cristian Mungiu - "Bacalaureat", Olivier Assayas - "Personal Shopper"

Scenariusz: Asghar Farhadi - "Forushande"

KONKURS FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH

Złota Palma: "Timecode", reż: Juanjo Gimenez

Wyróżnienie: "The Girl Who Danced With The Devil", reż. Joao Paulo Miranda Maria

d1lypma

Złota Kamera (nagroda za debiut):

"Divines" reż. Uda Benyamina

d1lypma

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1lypma
d1lypma