Trwa ładowanie...

Albert Uderzo odchodzi na emeryturę

Albert Uderzo odchodzi na emeryturęŹródło: ksiazki.wp.pl
d1t6fbj
d1t6fbj

O swojej decyzji Uderzo poinformował 26 września. Jak przyznał, po 52 latach pracy nad komiksem jest już "nieco zmęczony".

Informacja zbiegła się ze zorganizowanym przez wydawnictwo Hachette świętem z okazji sprzedania 350-milionowego egzemplarza serii. Schedę po legendarnym rysowniku przejmą Jean-Yves Ferri (scenariusz), Frédéric Mébarki (rysunki) i Thierry Mébarki (kolory). Wprowadzenie nowych artystów ogłoszono już 2 lata temu, ale utrzymywano, że Uderzo wciąż będzie nadzorował serię.

- Postanowiłem, że powinna zostać zachowana ciągłość serii, chcę by kolejne pokolenia też mogły się nią cieszyć - powiedział artysta w rozmowie z radiem RTL.

d1t6fbj

Albert Uderzo przejął serię po tym jak w 1977 roku zmarł drugi z ojców Asteriksa i Obeliksa - mający polskie korzenie scenarzysta Rene Goscinny. Przez ponad 30 lat był zarówno rysownikiem jak i scenarzystą serii, ale tworzone przez niego zeszyty cieszyły się mniejszym uznaniem krytyków i fanów.

Uderzo był krytykowany także za skomercjalizowanie marki. Francuzi szczególnie mocno protestowali, gdy słynni Galowie reklamowali restauracje McDonald's. Głośnym echem w mediach odbił się także konfliktpomiędzy Uderzo, a jego córką Sylvie, która zarzucała ojcu niezdolność do decydowania o interesach. Rysownik wyrzucił córkę i jej męża z władz spółki zarządzającej prawami do postaci i oskarżył ich o "obsesję na punkcie pieniędzy".

Asterix i Obelix to jedne z najpopularniejszych postaci komiksowych na świecie. Albumy z nimi były tłumaczone na ponad 100 języków i ukazały się w łącznym nakładzie 350 milionów egzemplarzy. W Polsce serię wydaje Egmont Polska.

d1t6fbj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1t6fbj