Trwa ładowanie...
ojciec chrzestny

Abe Vigoda nie żyje

Share
Abe Vigoda nie żyje
Źródło: AFP
d3lt25r

Abraham Charles "Abe" Vigoda, amerykański aktor telewizyjny i kinowy, znany między innymi z roli Salvatore Tessio w "Ojcu chrzestnym", odszedł we śnie. Aktor trzykrotnie nominowany do nagrody Emmy zmarł w wieku 94 lat.

Abe Vigoda urodził się 24 lutego 1921 roku na Brooklynie jako syn żydowskich imigrantów z Rosji. Przygodę z teatrem rozpoczął jako nastolatek, zaś w wieku 26 lat był już zawodowym aktorem.

(Abe Vigoda jako detektyw Phil Fish, żródło: ABC)

d3lt25r

Pierwsze znaczące sukcesy w karierze Vigody były związane z występami na Broadwayu w latach 60. W tym samym czasie występował również w filmach telewizyjnych i kinowych - najbardziej przełomowe było wcielenie się w Salvatore Tessio w pierwszym "Ojcu chrzestnym" z 1972 roku. Sławę przyniosła mu również rola detektywa Phila Fisha w sitcomie "Barney Miller" (1975-1977), za którą otrzymywał nominacje do Emmy trzy lata z rzędu.

Vigoda miał na swoim koncie kilkadziesiąt filmów, seriali telewizyjnych, dubbingował również filmy animowane. Ostatni raz wystąpił przed kamerą w 2008 roku w filmie "The Unknown Trilogy".

Córka aktora, Carol Vigoda Fuchs, poinformowała media, że ojciec zmarł w jej domu we wtorek rano. Cztery dni wcześniej bratanek aktora donosił, że Vigoda jest umierający i wymaga opieki hospicyjnej.

(źródło: AFP)

d3lt25r

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3lt25r
d3lt25r