Trwa ładowanie...
d38ubhh

Wojenne dziewczyny

Najnowsze informacje
4.5
(2 głosy)
Oceń:
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

''Wojenne dziewczyny'' to polski serial telewizyjny emitowany w TVP1 od wiosny 2017 roku. Reżyserem serii jest Michał Rogalski, a scenariusz stworzył Marek Kreutz.

Wojenne dziewczyny – opis fabuły

Fabuła ''Wojennych dziewczyn'' skupia się na losach trzech 20-letnich dziewczyn: Irki Szczęsnej (Marta Mazurek) – studentki chemii pochodzącej z inteligenckiej rodziny podwarszawskiej, Marysi Joachim (Aleksandra Pisula) – bogatej Żydówki zamieszkałej w Łodzi oraz Ewy Fronczak (Vanessa Aleksander) – złodziejki z Mokotowa.

Akcja ''Wojennych dziewczyn'' toczy się w czasach ciężkiej okupacji niemieckiej podczas II wojny światowej. Życie w czasie zawieruchy wojennej oraz walka o przetrwanie zostały przedstawione z perspektywy trzech młodych Polek. Irka, Marysia i Ewa, choć pochodzące z całkowicie odmiennych środowisk, nieoczekiwanie łączą swoje siły w czynnej walce z okupantem. Ze względu na trudne czasy, w których przyszło im żyć, muszą za wszelką cenę zmienić swoje dotychczasowe zachowanie, aby stawić czoła przeciwnościom losu.

Serial ''Wojenne dziewczyny'' pokazuje ciężkie czasy II wojny światowej oraz sposoby walki z agresywnym okupantem. Irka, Ewa i Marysia decydują się na udział w akcji likwidacji wrogów i kolaborantów, zdobywają broń, a także pomagają w ratowaniu małych dzieci z rodzin żydowskich. Wraz z rozwojem akcji w ''Wojennych dziewczynach'' bohaterki zaczynają brać udział w akcjach tzw. małego sabotażu.

Główne postaci z ''Wojennych dziewczyn'' to zaledwie 20-letnie dziewczyny nie będące jeszcze ani żonami, ani matkami. Ze względu na trudne czasy, w których przyszło im żyć, muszą aktywnie działać na rzecz Polski. Każda inna, każda wywodząca się z innego środowiska, ale wszystkie trzy podjęły odważną decyzję związaną ze zmaganiami wojennymi.

Irka (Marta Mazurek) mieszka razem z matką (Danuta Stenka). Zarówno jej ojciec, jak i brat walczyli w kampanii wrześniowej w 1939 roku przeciwko hitlerowcom.

Marysia (Aleksandra Pisula) pochodzi z rodziny żydowskiej, na dodatek bogatej. Rodzice zadbali o odpowiednie wykształcenie dziewczyny – jest utalentowaną skrzypaczką oraz doskonale zna język niemiecki. Jednak, gdy naziści budują getto, Marysia decyduje się pozostać po tzw. stronie aryjskiej.

Ewa (Vanessa Aleksander) to z kolei cwana dziewczyna z Czerniakowa. Bardzo sprytna oraz inteligentna, wykorzystuje swoje umiejętności w codziennym wojennym życiu. Jest złodziejką, która nie zawsze żyje zgodnie z ogólnie przyjęta moralnością.

Wojenne dziewczyny – obsada

W głównych rolach występują: Marta Mazurek, Aleksandra Pisula oraz Venessa Aleksander. Oprócz tego w pozostałych rolach możemy zobaczyć, m.in. Danutę Stenkę, Michała Czerneckiego, Małgorzatę Potocką, Józefa Pawłowskiego czy Marię Dębską.

Wojenne dziewczyny – ciekawostki

  • fabuła serialu została oparta na książce ''Dziewczyny wojenne'' Łukasza Modelskiego;
  • zdjęcia do serialu trwały od lipca do listopada 2016 roku;
  • zdjęcia do serialu powstały w Lublinie, Piasecznie, Żyrardowie, Milanówku, a także w Łęczycy;
  • pierwotnym tytułem ''Wojennych dziewczyn'' były ''Morowe panny'';
  • serial często nazywany bywa kobiecą wersją ''Czasu honoru'' – głównie ze względu na tematykę, a także reżysera Michała Rogalskiego.
Wojenne dziewczyny
Tytuł oryginalny

Wojenne dziewczyny

Gatunek

Wojenny

Kraj produkcji

Polska

Data premiery

05.03.2017

Czas trwania odcinka

43 min.

Liczba sezonów

2

Reżyser
Muzyka
Scenarzysta
Obsada

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d38ubhh
d38ubhh
d38ubhh